Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 3d. 17:00

Renata Ničajienė pataria, kaip skaniai panaudoti obuolių ir apelsinų žieveles

Renata Ničajienė ir jos ruošta arba iš obuolių žievelių
Eglės Juzumas, autorės nuotr. / Renata Ničajienė ir jos ruošta arbata iš obuolių žievelių

Obuolių sezonui atėjus su jais gaminame pačius įvairiausius patiekalus – nuo obuolių pyragų iki obuolienių ir džemų. Dažnai jų gaminimui obuolių žievelę nulupame ir išmetame, bet juk būtent joje vaisius sukaupia daugiausiai vitaminų ir pektinų! Taigi, kur ir kaip galima panaudoti atlikusias obuolių žieveles ir net graužtukus?

Štai kelios mano idėjos, kuriomis dalinuosi rugsėjo 29-ąją Lietuvoje pirmą kartą minėtos Tarptautinės informavimo apie maisto švaistymą dienos proga:

 • žieveles galima džiovinti ir vėliau iš jų ruošti kvapnią obuolių žievelių arbatą (jos receptą rasite apačioje). Dar kvapnesnę arbatą pasiruošite iš ką tik šviežiai nuluptų obuolių;
 • iš obuolių žievelių ir net graužtukų galima pasiruošti obuolių likučių sirupą. Jis puikiai tinka blynų, ledų ir įvairiausių desertų skaninimui (jo receptą rasite apačioje);
 • iš obuolių likučių pridėjus cukraus galima pasiruošti naminį obuolių actą;
 • džiovintomis obuolių žievelėmis galima puošti kepinius, nes džiūdamos jos gražiai susisuka;
Autorės nuotr. /Obuoliai
Autorės nuotr. /Obuoliai
 • džiovintas obuolių žieveles galima susmulkinti į miltelius ir jais gardinti verdamas košes, plakamus kokteilius, įmaišyti į kepamus blynus ar pyragus.
 • likusias šviežias obuolių žieveles galima suplakti su kitais vaisiais į pusryčių kokteilį;
 • obuolių žievelėmis gražu puošti ir aromatizuoti vandenį stiklinėje ar ąsotyje, ypač gražiai vandenyje atrodo spalvotų obuolių žievelės.

Obuolių žievelių arbata

Ingredientai (1 stiklinei):

 • 1 obuolio plonai nulupta žievelė;
 • 1 cinamono lazdelė;
 • 1 gvazdikėlis;
 • 1 kardamono ankštis;
 • medaus (pagal skonį).

Gaminimas:

Šviežiai nuluptą obuolio žievelę dėkite į puodelį. Ten pat berkite visus prieskonius ir užpilkite verdančiu vandeniu. Palikite pritraukti apie 5 minutes. Pagal skonį saldinkite medumi ir mėgaukitės, kol šilta.

Autorės nuotr. /Obuolių žievelių arbata
Autorės nuotr. /Obuolių žievelių arbata

Obuolių likučių sirupas

Ingredientai:

 • 3–4 obuolių graužtukai ir žievelės;
 • 2 stiklinės vandens;
 • 1 stiklinė cukraus;
 • 1 cinamono lazdelė;
 • 1 gvazdikėlis;
 • 1 kardamono ankštis.

Gaminimas:

1. Obuolių likučius kartu su prieskoniais suberkite į puodą, užpilkite cukrumi ir vandeniu ir virkite apie 30 minučių, kol pradės tirštėti.

2. Kai sirupas baigs virti ir nebus visai skystas, nukelkite nuo ugnies ir perkoškite per sietelį.

3. Obuolių sirupu skaninkite blynus, ledus, desertus.

Eglės Juzumas nuotr. /Obuolių likučių sirupas
Eglės Juzumas nuotr. /Obuolių likučių sirupas

Ne už kalnų ir šviežių apelsinų sezonas. Jų žievelės dažniausiai naudojamos įvairiausių cukatų gaminimui ir kepinių bei desertų skaninimui. Nuluptas apelsinų žieveles taip pat galima sudžiovinti ir gardinti verdamus džemus, kompotus. Jas irgi galima susmulkinti į miltelius, kurie puikiai tinka kepinių skaninimui.

Cukatų gaminimui svarbu rinktis ekologiškus apelsinus, kad jų žievelės būtų niekuo neapdorotos ir prieš gaminant apelsinus gerai nuplauti su soda.

O pats populiariausias būdas – pasigaminti naminių apelsinų žievelių cukatų. Šį paprastą jų gaminimo būdą išmokau dar iš savo močiutės, kurios pyragai visada kvepėdavo apelsinų žievelių cukatais. Močiutė apelsinų žievelių niekada neišmesdavo. Šiomis dienomis cukatų gaminimui svarbu rinktis ekologiškus apelsinus, kad jų žievelės būtų niekuo neapdorotos ir prieš gaminant apelsinus gerai nuplauti su soda. Taip ruošti cukatai gali kelis mėnesius stovėti tamsioje spintelėje ir laukti Kalėdų.

Autorės nuotr. /Citrusiniai vaisiai
Autorės nuotr. /Citrusiniai vaisiai

Apelsinų žievelių cukatos

Ingredientai:

 • 2–3 apelsinų plonai nulupta žievelė;
 • cukraus.

Gaminimas:

1. Apelsinus plonai nulupkite ir smulkiai supjaustykite jų žievelę peiliu, kad pradėtų skirtis eteriniai aliejai bei aromatai.

2. Smulkiai pjaustytas žieveles sluoksniuokite vienodomis proporcijomis su cukrumi indelyje. Berdami žieveles vis paspauskite jas šaukšteliu, kad pradėtų skirtis sultys.

3. Po kelių parų indelyje atsiras sirupo ir žievelės jame mirkdamos taps cukatomis. Indelį su cukatomis laikykite tamsiai ir sausai apie 3 mėnesius. Vartoti jas galima jau po savaitės nuo pagaminimo. Cukatomis skanu gardinti įvairiausius kepinius.

Autorės nuotr. /Cukatų gaminimas
Autorės nuotr. /Cukatų gaminimas

Videoįrašą, kaip panaudoti vaisių žieveles galite čia čia. Daugiau idėjų, kaip sunaudoti ir nešvaistyti maisto, rasite iniciatyvos „Linkėjimai, maistas“ tausių receptų kolekcijoje. Tikiuosi, jie jus įkvėps planingai vartoti maistą ir kūrybingai sunaudoti maisto likučius bei atsargas.

Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie MAISTO rubriką