Sumanaus taupymo planas
Daugiau straipsnių

Pasiūlymas sutaupyti: keli nauji įpročiai, bet labai reikšmingas rezultatas

Šaltinis:
Reklama
Turinio kontrolė – užsakovo rankose, redakcija neprisidėjo prie turinio kūrimo

Pakilusios maisto kainos kaip reikiant patuštino pinigines – rinkdamiesi mėgstamus produktus neretai sumokame net trečdaliu daugiau pinigų nei anksčiau. Vis dėlto, nauji metai skirti pokyčiams, tad kviečiame susipažinti su keliais įpročiais, leisiančiais sumažinti išlaidas maistui.

Naujas „Iki"prekybos centras Pilaitėje

Į parduotuvę: su pirkinių sąrašu ir pasidomėjus nuolaidomis

Impulsyvumas – kiekvieno žmogaus didžiausias priešas, kuris sustiprėja nuėjus į maisto prekių parduotuvę. Neturėdami aiškios minties, ko mums reikia, perkame viską iš eilės. Susigundome kelių rūšių sūriais, sultimis, dešrelėmis, užsimanome ir kelių pakuočių riešutų. Grįžę namo ir atidarę šaldytuvą suprantame, kad šio maisto nėra kur dėti.

Kitu priešu tampa ir alkis. Jis priverčia pirkti įvairiausius saldumynus, nesveiką maistą ar produktus, kurių įprastai nepirktume. Tai parodo, kad labai svarbu turėti planą, nes be jo tampame pažeidžiami. Todėl prieš išeidamas iš namų įvertinkite, ką turite šaldytuve, spintelėse ar stalčiuose, ir pasidarykite reikalingiausių produktų sąrašą. Be to, iš anksto sugalvokite, ką ketinate gaminti. O jei jau turite didžiąją dalį produktų, kitus surašykite į sąrašą ir pabandykite jo laikytis. Apsipirksite efektyviai ir greitai. Galiausiai turėsite ir mažiau produktų, kuriuos teks išmesti.

Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, taupymas, detalus ir atsakingas išlaidų bei apsipirkimų planavimas aktualus vis dažnesniam pirkėjui.

„Matome, kad pirkėjai daugiau dėmesio skiria kainų analizei, jas lygina. Keičiasi ir jų apsipirkimo įpročiai – trumpo galiojimo produktus renkasi atsakingiau, perka dažniau ir mažesniais kiekiais, kad netektų išmesti. O ilgalaikius produktus, tokius kaip makaronai, kruopos ar kitos bakalėjos prekės, perka sulaukę nuolaidų. Labai stengiamės, kad žmonės kuo mažiau pajustų kainų pokyčius – atsakingai planuojame akcijas ir rengiame nuolaidų pasiūlymus, padedančius taupyti kasdieną“, – sako V. Budrienė.

Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės teigimu, prie racionalaus išlaidų planavimo prisideda ne tik savaitiniai ar mėnesio pasiūlymai, tarp kurių yra galimybė gauti 10 proc. nuolaidą kitam apsipirkimui, bet ir ilgalaikės taupymo programos. Pavyzdžiui, dar vasarą startavęs ir pirkėjų vertinamas „Pigintuvas“, kurio pagalba galima gauti labiausiai kliento poreikius atitinkančius nuolaidų pasiūlymus.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Naujas „Iki"prekybos centras Pilaitėje
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Naujas „Iki"prekybos centras Pilaitėje

Tvarkingas sandėliavimas

Kartais gali atrodyti, kad į lentyną tvarkingai dėlioti maisto produktus – brangaus mūsų laiko švaistymas, tačiau šis užsiėmimas gali padėti taupyti pinigus.

Viską sutvarkius, susidėliojus, virtuvė ne tik atrodys elegantiškiau, bet ir liks daugiau vietos naujiems pirkiniams, o svarbiausia – galėsite greičiau ir geriau įvertinti, ką iš viso turite lentynoje, kas leis išvengti atvejų, kai nusiperkate jau turimų produktų.

Įsivaizduokite, kad jums staiga prireikė aliejaus, kurio virtuvėje niekaip nerandate. Dėl to bėgate į parduotuvę, kartu prigriebiate ir kitų produktų, o grįžę po dienos ar kitos surandate aliejų lentynos gale. Šis slėpėsi todėl, kad grįžę iš parduotuvės nuolat į lentyną kraunate naujus pirkinius, senus nustumdami į šalį. Tai aiškus ženklas, kad metas susitvarkyti – ne tik išmesti pasenusius produktus, bet ir sudėti naujus taip, kad pavyktų juos iškart rasti. Juk kaupimas virtuvę paverčia griozdiška!

Svarstote, nuo ko pradėti? Puikia pradžia taptų įvairių prieskonių rūšiavimas. Nusipirkite nedidelį indelį, lapukus, ant kurių užrašysite pavadinimus, ir gražiai viską sudėliokite į prieskonių maišelius. Tuomet maišelius sudėkite į minėtąjį indelį. Nepatikėsite, bet šis darbas užims vos 10 minučių. O tada pajusite palengvėjimą ir nuostabą, kiek daug nenaudojamų produktų buvo jūsų virtuvėje.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Naujas „Iki"prekybos centras Pilaitėje
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Naujas „Iki"prekybos centras Pilaitėje

Tą patį galima padaryti ir su šaldytuvu – patikrinkite produktų galiojimą, sugedusius išmeskite, o likusius produktus tvarkingai sudėliokite. Šaldytuvai nėra stebuklingos šaldymo dėžės, kurios maistą išlaikytų amžinai.

Atlikus visus veiksmus nepamirškite, kad inventorizaciją reikia kartoti pakankamai dažnai, jog tai taptų įpročiu. Tai padės atidžiai stebėti, kokių maisto produktų trūksta, o ko dar turite ir nepirkti papildomai.

Realistiškas požiūris į gaminimą

Ne paslaptis, kad mėgstantys gaminti nori tapti tikrais virtuvės šefais, ruošiančiais išskirtines vakarienes savo mylimiesiems, artimiesiems, draugams ar pažįstamiems. Dėl to neretai išsirenkame patiekalus, kuriems reikia nekasdienių produktų, dėl kurių netrukus jau žygiuojama į parduotuvę. Ir, aišku, namo grįžtame su pilnais maišais maisto, skirto visos ateinančios savaitės vakarienėms. Viską sudėjus į šaldytuvą tikimasi jau nuo pirmadienio pradėti planą.

Emocijų pakylėti dažnai neįvertiname realių dalykų, kuriuos puikiai žinome. Didžiąją dalį laiko praleidžiame darbe, į namus grįžtame be jėgų ir nusprendžiame užsisakyti, pavyzdžiui, azijietiškų patiekalų. Kitą dieną vyksta įmonės vakarėlis, o grįžę namo tik prisimename, kad vakarienei turėjo būti gaminta lazanija. Trečiadienį pagaminame pirmąjį patiekalą, ketvirtadienį antrą, o penktadienį vėl įsimaišo kas neplanuoto, todėl savaitgalį dalį nusipirkto maisto tiesiog išmetame.

Suprantame, kad parduotuvėje buvo nupirkta per daug produktų ir neįvertintos maisto gaminimo galimybės. Būtent čia turime sustoti ir sau pripažinti, kad energijos ir motyvacijos gaminti užtektų tik kelis kartus per savaitę. Ir tai tikrai yra daugiau nei pakankamai! Geriau būti pesimistais ir atitinkamai apsipirkti, bet neperkrauti šaldytuvo nereikalingais produktais.

Ar būtina vadovautis receptais? Ne!

Maisto pramonė beprotiškai greitai auga – išgirstame naujus pavadinimus, prekės ženklus, kulinarines laidas, tinklaraščių įrašus, straipsnius. Bet nevalia pamiršti ir to, kad dalis receptų gimsta iš skirtingų žmonių – vienas ir tas pats patiekalas gali būti gaminamas panašiai, bet tuo pačiu metu ir kitaip. Todėl ne visada būtina pirkti visus ingredientus, kurie nurodyti recepte. Gal jums nepatinka pomidorai? Tai jų ir nepirkite. O kaip dėl paprikos? Jei ir ji nedžiugina gomurio, nedėkite jos į krepšelį.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Naujas „Iki"prekybos centras Pilaitėje
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Naujas „Iki"prekybos centras Pilaitėje

Beje, nėra būti būtinybės pirkti ir ilgų makaronų, jei namuose turite sraigtelių. Jei recepte nurodyta naudoti sviestą, bet jums nepatinka jo skonis, nieko nenutiks, jei vietoj jo panaudosite alyvuogių aliejų. O jei užrašyta nupirkti 4 morkas, bet netyčia nusipirkote 5, likusi viena morka nepakenks ir kaip tik išgelbėsite nuo išmetimo. Svarbiausia surinkti pagrindinius produktus, o kita dalis telieka fantazijai.

Jei neprigis šis įprotis, galite pasinaudoti puikiu patarimu – perskaitykite kelis receptus, kad suprastumėte bendrą principą. Vėliau užverskite receptus, išdėliokite ingredientus ir imkitės kurti savo versiją, kurioje nėra jums nepatinkančių produktų. Šis įprotis sustiprins pasitikėjimą savimi, kuris įneš kūrybiškumo ir noro nekaupti nereikalingų maisto produktų.