Daugiau straipsnių

10 įdomybių apie kavą: kas ją atrado, kodėl bandė uždrausti ir kiek išgėrus „perdozuotume“?

Kava – vienas populiariausių gėrimų pasaulyje, tad nenuostabu, kad daug žmonių viena maloniausių dienos akimirkų laiko pasimėgavimą rytiniu kavos puodeliu. Pateikiame dešimt įdomybių apie kavą ir gerą naujieną jos mėgėjams – šią savaitę įvairiausios kavos nusipirkti galite gerokai žemesnėmis kainomis!

„Be jokios abejonės, kava vienas populiariausių ir mėgiamiausių gėrimų pasaulyje, tad lietuviai nėra išimtis – kava pas mus mėgstama, o žmonės vis drąsiau ieško įvairių jos rūšių, ragauja, išbando, atranda, rekomenduoja vieni kitiems. Džiaugiamės, kad visą šią savaitę „Iki“ parduotuvėse įvairių rūšių kavai ir kavos pupelėms taikomos net iki 50 procentų nuolaidos. Tai – puiki galimybė įsigyti mėgstamos kavos arba išbandyti dar neatrastų skonių ir rūšių, juk kai kainos tokios patrauklios, geresnės progos skonių bandymams laukti nebereikia“, – sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.

Kava – ilgo galiojimo produktas, tad, anot jos, pirkėjai nevengia tokių gerų akcijų metu nusipirkti jos didesniais kiekiais, perka dovanoms ar papildo spintelės atsargas, tokiu būdu sutaupydami.

Kavos ir arbatos dienos „Iki“ parduotuvėse vyks iki lapkričio 12 dienos imtinai, tad įvairiausių rūšių kavos bei arbatos įsigyti galima iki 50 proc. pigiau. Akcijos galioja ir apsiperkant „Iki“ elektroninėje parduotuvėje.

Na, o dabar pasidarome puodelį mėgiamos kavos ir begurkšnojant paskaitome dešimt įdomybių apie kavą – ar visas jas žinojote?

KAVOS PUPELĖS NĖRA PUPELĖS

Priešingai nei sako pavadinimas, kavos pupelės iš tikrųjų nėra pupelės. Veikiau tai kauliukas (arba sėkla), esantis kavos vyšnios viduje. Pupelė iš vaisiaus pašalinama derliaus nuėmimo metu. Dėl savo formos ir dydžio jos dabar paprastai vadinamos pupelėmis, tačiau, jei tik yra tinkamos sąlygos, jas galima pasodinti ir iš jų gali išaugti visiškai naujas kavamedis.

Shutterstock nuotr./Kavos uogos.
Shutterstock nuotr./Kavos uogos.

BRANGIAUSIA KAVA GAMINAMA IŠ KAČIŲ IŠMATŲ

„Kopi Luwak“ yra brangiausia kava pasaulyje. Ji kilusi iš Indonezijos ir gaminama iš pupelių, kurias suvirškina Azijos palminė katė. Kitaip tariant, ji gaminama iš kačių išmatų. Teigiama, kad unikalus fermentacijos procesas, vykstantis pupelėms keliaujant per virškinamąjį traktą, suteikia galutiniam kavos gėrimui švelnų skonį ir labai savitą aromatą. Jos kilogramas parduodamas už 350 eurų ir daugiau!

KODĖL ŽMONĖS PAINIOJA ESPRESO IR EKSPRESO

Teisingas žodžio „espresso“ tarimas – tai senas ginčas, dėl kurio kavos entuziastai ginčijasi jau daugelį metų! Tačiau, pasirodo, tie, kurie ją vadina „expresso“, nėra visiškai neteisūs. Itališkas terminas „espresso“ reiškia „išreikštas“ arba „išspaustas“. Taip yra todėl, kad espreso gaminamas per smulkiai sumaltas kavos pupeles greitai pilant labai karštą vandenį dideliu slėgiu. Taigi, nors taisyklingas tarimas yra ES-preso, galima suprasti, kodėl kartais norisi sakyti EKS-preso.

Shutterstock nuotr./Kava.
Shutterstock nuotr./Kava.

DIDŽIAUSIAS PASAULYJE KAVOS PUODELIS

2019 m. birželio 15 d. duomenimis, didžiausiame kada nors pagamintame kavos puodelyje buvo 22 739,14 litro kavos ir jis įrašytas į Gineso rekordų knygą. Puodelį sukurti prireikė daugiau nei mėnesio, o prie projekto dirbo penkiasdešimt žmonių.

KAVĄ ATRADO OŽKŲ GANYTOJAS

Pasakojama, kad dar 1500 m. Etiopijoje vienas ožkų ganytojas, pastebėjęs keistą savo ožkų elgesį, atrado kavą. Jis pastebėjo, kad, suvalgiusios kavos vyšnių, jos staiga įgaudavo daug energijos ir naktimis negalėdavo užmigti. Savo atradimais jis pasidalijo su vietos vienuoliais, kurie iš kavos pupelių pradėjo gaminti sau gėrimus.

KAVĄ BANDYTA UŽDRAUSTI

1511 m. Mekos vadovai manė, kad ji skatina radikalų mąstymą, todėl uždraudė šį gėrimą. Kai kurie XVI a. Italijos dvasininkai taip pat bandė uždrausti kavą, nes manė, kad ji yra „šėtoniška“. Tačiau popiežius Klemensas VII taip pamėgo kavą, kad panaikino draudimą ir 1600 m. kavą pakrikštijo. Dar XVIII a. Švedijos vyriausybė uždraudė kavą ir kavos reikmenis (įskaitant puodelius ir indus) dėl tariamo ryšio su maištingomis nuotaikomis.

123RF.com nuotr./Moteris geria kavą
123RF.com nuotr./Moteris geria kavą

KAVOS GALIMA „PERDOZUOTI“

Nesijaudinkite, kad gautumėte beveik mirtiną kofeino dozę, per labai trumpą laiką reikėtų išgerti apie 30 puodelių kavos.

ŽODIS KAVA REIŠKĖ VYNO RŪŠĮ

Seniausias kavos gėrimo terminas buvo arabiškas žodis „qahwah“, kuris iš tikrųjų reiškė vyno rūšį. Vėliau Osmanų imperijos turkai vartojo terminą „kahve“, po kurio atsirado olandiškas žodis „koffie“, iš kurio 1582 m. kilo angliškas pavadinimas.

KAVA PADĖJO OLIMPINIAMS SPORTININKAMS

Brazilija negalėjo sau leisti siųsti savo sportininkų į 1932 m. Los Andželo olimpines žaidynes, todėl vyriausybė išsiuntė jiems laivą su kava, kuri pakeliui buvo parduodama ir taip finansuojama jų kelionė.

BETHOVENAS ITIN MĖGO KAVĄ

Bethovenas buvo toks aistringas kavos mėgėjas, kad prieš ruošdamas kavą kaskart suskaičiuodavo, kad viename puodelyje būtų būtent 60 kavos pupelių – nei daugiau, nei mažiau.