Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2021 01 04

BNS: svarbiausi pirmadienio įvykiai

BNS pateikia svarbiausių pirmadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą.
Santaros klinikų infekcinių ligų korpusas
Santaros klinikų infekcinių ligų korpusas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Koronaviruso situacija:

* Lietuvą pasiekė trečioji vakcinos nuo koronaviruso siunta – apie 20 tūkst. dozių. Vakciną antradienį žadama išvežti į penkias pagrindines šalies ligonines ir toliau skiepyti medikus.

* Per parą nustatytas 1361 naujas COVID-19 atvejis, mirė 25 sirgusieji. Ligoninėse šiuo metu gydomas 2571 COVID-19 pacientas, 189 iš jų – reanimacijoje. Lietuvos vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė sako matanti požymių, kad viruso plitimo situacija stabilizuojasi, tačiau tvirtesnes išvadas bus galima daryti kitą savaitę, nes šventiniu laikotarpiu buvo atliekama mažiau tyrimų.

* Slaugos ir globos namų gyventojus skiepyti Lietuvoje rengiamasi kitą savaitę, tačiau pirma jiems bus atliekami antikūnų testai, atrenkant skiepijimui tuos žmones, kurie dar nėra persirgę COVID-19. Toks principas gali būti taikomas ir ateityje vakcinuojant visuomenę.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„AstraZeneca“ vakcina
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„AstraZeneca“ vakcina

* Jungtinė Karalystė pirmoji pasaulyje pradėjo skiepijimą Oksfordo universiteto ir farmacijos milžinės „AstraZeneca“ sukurta vakcina nuo koronaviruso. Pirmąsias dienas ja bus skiepijama keliose ligoninėse, vėliau šią savaitę vakcinacija turėtų prasidėti šimtuose naujų skiepijimo punktų. Nuo gruodžio 8 dienos šalis skiepija ir bendrovių „Pfizer“ ir „BioNTech“ sukurta vakcina.

* Lenkijos ligoninė, sudariusi galimybę nuo COVID-19 pasiskiepyti politikams ir garsenybėms, sukėlė viešą pasipiktinimą, paaiškėjus šiai informacijai pradėtas tyrimas. Ligoninė teigia, kad 18 žinomų žmonių buvo paskiepyti kaip vakcinacijos kampanijos ambasadoriai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Moderna“ vakcina
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Moderna“ vakcina

* Europos Sąjungos vaistų agentūra pranešė, kad gali jau pirmadienį patvirtinti „Moderna“ vakciną. Anksčiau ji planavo tai padaryti trečiadienį.

Policijos taktika. Policija pranešė, kad keičia taktiką dėl judėjimo kontrolės keliuose. Šventiniu laikotarpiu kelio postai veikdavo iš anksto paskelbtu metu. Dabar policija sako, kad veiks mobiliau, o nustačiusi pažeidimą, kad į kitą savivaldybę vykstama be svarios priežasties, iškart taikys administracinę atsakomybę. Nuo gruodžio vidurio kontrolės postuose pareigūnai apgręžė daugiau nei 44 tūkst. transporto priemonių. Kontrolės priemonės kainavo apie 2 mln. eurų.

Nauja patarėja. Premjerė Ingrida Šimonytė patarėja sveikatos klausimais paskyrė Lietuvos medikų sąjūdžio vadovę Živilę Gudlevičienę. Ji sakė, kad pasitraukė iš šios organizacijos vadovės posto, bet lieka eiline nare, ji taip pat paliko pareigas Santaros klinikose bei Nacionaliniame vėžio institute.

Postimees Grupp/Scanpix Baltics nuotr./Martinas Helme
Postimees Grupp/Scanpix Baltics nuotr./Martinas Helme

Estų komentarai. Estijos valdančiojoje koalicijoje esančios kraštutinių dešiniųjų partijos EKRE vadovai radijo laidoje pareiškė, kad Lietuvoje per Seimo rinkimus galėjo būti nederamų manipuliacijų. Partijos pirmininkas finansų ministras Martinas Helme sakė, kad Lietuvą paminėjo kalbėdamas „kontekste apie tai, kaip žiniasklaida ir interneto gigantai manipuliuoja visuomene“. Estijos premjeras ir užsienio reikalų ministras atsiribojo nuo šių komentarų ir pabrėžė, kad Estijos vyriausybė siekia strateginių santykių su Lietuva ir neturi jokių abejonių dėl rinkimų proceso.

Baltarusių sprendimas. Baltarusijos naftos produktų eksportuotojai „Belaruskaja neftianaja kampanija“ (BNK) nutarė nepratęsti ilgalaikės sutarties su jos produktus į Klaipėdos uostą gabenančia „Lietuvos geležinkelių“ bendrove. Pernai Lietuvos geležinkeliais pervežta apie 2 mln. tonų BNK krovinių. Rusijos ir Baltarusijos valdžia pastaraisiais mėnesiais ne kartą skelbė, kad baltarusiški kroviniai bus nukreipti iš Klaipėdos į Rusijos uostus.

„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas

Trumpo spaudimas. JAV žiniasklaida gavo telefoninio pokalbio garso įrašą, kuriame kadenciją baigiantis JAV prezidentas Donaldas Trumpas spaudė Džordžijos aukščiausią rinkimų pareigūną rasti pakankamai balsų atimti iš Joe Bideno pergalę valstijoje. Per pokalbį D.Trumpas įspėjo, kad valstijos sekretorius ir jo vyriausiasis teisininkas gali susidurti su „didele rizika“, jeigu neįvykdys jo prašymo.

„Scanpix“ nuotr./Julianas Assange'as
„Scanpix“ nuotr./Julianas Assange'as

Assange'o pergalė. Didžiosios Britanijos teismas atmetė Jungtinių Valstijų prašymą išduoti vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėją Julianą Assange'ą, kuris būtų teisiamas dėl kaltinimų šnipinėjus. Teisėja nurodė, kad tai būtų despotiška atsižvelgus į jo psichikos sveikatą, ir konstatavo, kad vyras gali nusižudyti. JAV prokurorai yra pareiškę J.Assange'ui 17 kaltinimų šnipinėjimu ir vieną kaltinimą piktnaudžiavus kompiuteriais. 49 metų australo advokatai teigia, kad jis veikė kaip žurnalistas ir dėl dokumentų, atskleidusių JAV kariškių pažeidimų Irake bei Afganistane, nutekinimo turi teisę į Pirmosios pataisos žodžio laisvės apsaugą. JAV pareigūnai tikriausiai skųs teismo sprendimą.

Gaisrai Australijoje. Šalia Australijos vakarinėje pakrantėje esančio Perto miesto įsiplieskė nevaldomas krūmynų gaisras. Nerimaujama, kad liepsnos bei nuodingi dūmai gali sukelti pavojų miesto gyventojams ir jų turtui.

Irano planai. Iranas savo požeminėje Fordo įmonėje pradėjo sodrinti uraną iki 20 proc. lygio, viršydamas 2015 metų daugiašale sutartimi nustatytus apribojimus. Europos Sąjunga perspėjo, kad toks sutarties laužymas gali turėti rimtų padarinių. Pagal sutartį, Iranas sutiko apriboti savo branduolinę programą mainais į kitų susitarimo dalyvių sankcijų sušvelninimą. Jungtinės Valstijos pasitraukė iš susitarimo, bet ES ir kitos dalyvės – Prancūzija, Didžioji Britanija, Vokietija, Rusija ir Kinija – toliau jo laikėsi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius