Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 29d. 15:27 , Atnaujinta: 2021 liepos 29d. 16:46

Dieveniškių protestuotojai susirinko į Vilnių su šūkiais: „Ar čia mūsų Lietuva?“

Lietuvai susiduriant su nelegalios migracijos krize, Dieveniškių, kur buvusios žemės ūkio mokyklos pastate ketinama apgyvendinti neteisėtai atvykusius į mūsų šalį žmones, bendruomenės atstovai ir juos palaikantieji susirinko į mitingą prie Vyriausybės rūmų. Jame skambėjo maldos, dainos, reikalavimai valdžiai apsaugoti gyventojus nuo svetimšalių, kaltinimai ir konkretiems ministrams – užsienio ir krašto apsaugos – Gabrieliui Landsbergiui bei Arvydui Anušauskui. Anot akcijos organizatorių, ekonominiai migrantai privalo būti apgyvendinti Rukloje.

Mitingą Dieveniškių bendruomenė surengė dėl planuojamo steigti pabėgėlių centro ir masinio užsieniečių apgyvendinimo šiame miestelyje.

Prie Vyriausybės susirinko išties nemaža minia. Policijos pareigūnų skaičiavimais, iš viso galėjo būti apie 400 žmonių.

Tarp mitinguotojų – ir Šalčininkų rajono meras Zdzislavas Palevičius, ir europarlamentaras, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) vadovas Valdemaras Tomaševskis, keletas dabartinių bei buvusių Seimo narių: Petras Gražulis, Valdemaras Valkiūnas, Beata Petkevič, Naglis Puteikis, Zbignevas Jedinskis.

Pagal Vilniaus miesto savivaldybės išduotą leidimą, akcijai numatytos trys valandos, leista susirinkti iki 500 žmonių.

Kaltinimai ministrams

Paskutinis kalbėtojas nuo scenos perskaitė parengtą reikalavimą valdžiai.

Jame teigiama, kad neprofesionaliai ir trumparegiškai įgyvendinama užsienio politika, už kurią yra atsakingas užsienio reikalų ministras G.Landsbergis, sukėlė valstybinę migrantų krizę.

„Atskiri ministrų kabineto nariai pasižymėjo abejotinomis kompetencijomis ir jų vadovaujamos žinybos negeba užkirsti kelio neteisėtam atvykėlių patekimui į mūsų valstybę. Neįstengiant valdyti nelegalių migrantų, patekusių į mūsų šalį, srauto kyla grėsmė Lietuvos gyventojų saugumui.

Nepaisant to, atsiranda provokatorių vyriausybiniame lygmenyje. A.Anušauskas, krašto apsaugos ministras, pavaduojantis vidaus reikalų ministrą, priėmė sprendimą įsteigti Dieveniškėse ekonominių migrantų įstaigą, apgyvendinant vietovėje, kur yra vos 500 gyventojų, apie 1000 nelegalių atvykėlių“, – skelbiama nuo scenos protesto akcijos metu perskaitytame dokumente.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dieveniškių bendruomenės mitingas prieš migrantų apgyvendinimą
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dieveniškių bendruomenės mitingas prieš migrantų apgyvendinimą

Jame pabrėžta, kad Dieveniškėse „ekonominių migrantų namai atsirastų miestelio centre, 50 m nuo ten veikiančių švietimo įstaigų“.

Teigta, kad neatmestina, jog A.Anušauskas sąmoningai nori kurstyti Dieveniškių gyventojus, žinodamas, kad didžiulė jų dauguma – lenkų tautybės asmenys.

„Nepaneigtina, kad pastarasis politinis veikėjas, numanydamas, kad už jo pasirašytą sprendimą teks aiškintis kitai konservatorei – vidaus reikalų ministrei Agnei Bilotaitei, gal net tyčia siekė įsiūbuoti vyriausybinį laivą, kuris (...) labiau primena ant ežero plūduriuojančią prakiurusią valtį.

Manytina, kad vienas iš A.Anušausko sprendimų, kuris buvo priimtas vos kelios valandos po to, kai Šalčininkų rajono savivaldybės taryba vienbalsiai pasisakė prieš nelegalių migrantų apgyvendinimą Dieveniškėse, tikslų – vietos savivaldos menkinimas.

Primintina, kad Lietuva yra ratifikavusi Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvenciją, kuri, be kita ko, nustato tautinėms mažumoms priklausantiems asmenims galimybes išsaugoti kultūrą ir esmines tapatumo dalis bei deramą šių asmenų apsaugą“, – skambėjo nuo scenos skaityto rašto tekstas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dieveniškių bendruomenės mitingas prieš migrantų apgyvendinimą
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dieveniškių bendruomenės mitingas prieš migrantų apgyvendinimą

Taip pat primintos Lietuvos Respublikos ir Lenkijos Respublikos draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo sutarties nuostatos.

Pasisakymo pabaigoje nuskambėjo reikalavimas nelegaliai į Lietuvą patekusius migrantus apgyvendinti Rukloje Jonavos rajone.

Pradėjo malda

Mitingas prasidėjo Šalčininkų krašte kunigaujančio Juzefo Aškelovičiaus žodžiu bei malda.

Dalis susirinkusiųjų buvo pasipuošę tautiniais kostiumais.

Skambėjo lenkiškos dainos, taip pat – Vytauto Kernagio atliekama „Mūsų dienos kaip šventė“, organizatorių, Dieveniškių bendruomenės atvykusių palaikyti žmonių, politikų kalbos.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dieveniškių bendruomenės mitingas prieš migrantų apgyvendinimą
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dieveniškių bendruomenės mitingas prieš migrantų apgyvendinimą

Iš Medininkų seniūnijos atvykusi Kristina Dolegovska sakė, kad jų laukia toks pat likimas, kaip Dieveniškių gyventojų.

„Nes pas mus prie pat Medininkų, net pačiame kaimelyje, nes ten dar yra teritorija Medininkų, irgi stato migrantų stovyklą. Ten pradžiai 850 žmonių ruošiasi (apgyvendinti – red.past.) rugpjūčio mėnesį. Visų pirma mūsų valdžia kažkodėl ieško būdų, kur ir kaip juos apgyvendinti, apgyvendina mūsų teritorijose ir verčia mus su jais gyventi, bet visai neapsaugo mūsų.

Jūs neįsivaizduojate, kaip baisu, kai ryte išeini ir nežinai, gal kažkuriam pastate bus žmogus. Nes jie eina tiesiog kaimais. Kartais matai, laukais eina kokių 10 žmonių. O mes gyvename 3 km nuo sienos. Jeigu jie eina, jeigu visi žino, kad eina, tai kodėl negaudo jų ten, kad jie netrukdytų gyventojams, kad mes jaustumės saugiai tiesiog? Todėl ir atvažiavau. Nėra saugumo ir valdžia mūsų mumis visai nesirūpina“, – aiškino K.Dolegovska.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dieveniškių bendruomenės mitingas prieš migrantų apgyvendinimą
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dieveniškių bendruomenės mitingas prieš migrantų apgyvendinimą

Šalčininkų rajono meras Z.Palevičius 15min sakė atvykęs čia palaikyti savo rajono Dieveniškių gyventojus, kartu pasakyti, kad jie nepritaria planams apgyvendinti migrantus Dieveniškėse.

„Dar kartą norime paprašyti ministrės (vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės – red.past.) atšaukti savo sprendimą ir neturėti tokių planų ten apgyvendinti nelegalius migrantus.

Vakar buvau susitikęs su ministre, dėkingas ministrei, kad priėmė, buvo gyvas susitikimas, jis labai reikalingas ir laiku. Mes labai konstruktyviai kalbėjome. Po susitikimo iš žiniasklaidos sužinojome, kad kol kas ten nebus vežami migrantai, tai teisingas žingsnis. Bet kol kas sprendimas galioja, jis neatšauktas“, – kalbėjo meras.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Z.Palevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Z.Palevičius

Z.Palevičius tikino, kad prie Vyriausybės susirinko taikūs žmonės, tad nieko blogo dar kartą išsakyti savo pageidavimus.

Paklaustas apie situaciją Rūdninkuose, kur poligone tebežadama įkurdinti migrantų stovyklą, meras teigė, kad dauguma žmonių nenori tokios kaimynystės, todėl reikia ieškoti kompromiso.

Ketvirtadienio rytą Seime surengtoje spaudos konferencijoje kalbėję Dieveniškių bendruomenės atstovai sakė buvę „sugluminti, šokiruoti ir įžeisti“ tiek dėl pačios žinios, tiek ir dėl požiūrio į vietos gyventojus bei vietos valdžią.

Plačiau skaitykite čia: Dieveniškių bendruomenės atstovai kalba apie baimes, esą vaikai gali tapti įkaitais.

Tvyro įtampa

Komentuodama Dieveniškių bendruomenės planuojamą protesto akciją, premjerė Ingrida Šimonytė trečiadienį sakė, kad žmonės turi teisę išsakyti savo nuomonę, tačiau ji pasigenda konstruktyvios diskusijos ir įžvelgia „politinę darbotvarkę“.

Taip pat ji yra sakiusi, kad aistros dėl migrantų apgyvendinimo Šalčininkų rajone kurstomos sąmoningai, o dialogui su vietos bendruomene trukdo europarlamentaro Valdemaro Tomaševskio elgesys.

Jis yra Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininkas.

Šiai partijai atstovauja Šalčininkų rajono meras Zdislavas Palevičius ir dauguma šios savivaldybės tarybos narių.

Įtempta situacija ir kitame Šalčininkų rajono miestelyje – Rūdninkuose. Čia esančiame poligone ketinama apgyvendinti apie 1,5 tūkstančio nelegaliai į mūsų šalį patekusių žmonių.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rūdninkų poligone ruošiantis apgyvendinti migrantus, blokuojamas patekimas į teritoriją
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rūdninkų poligone ruošiantis apgyvendinti migrantus, blokuojamas patekimas į teritoriją

Į pirmadienį vykusią vietos gyventojų protesto akciją, kai buvo blokuotas kelias į poligoną, buvo atvykusi ir LLRA-KŠS priklausanti parlamentarė Beata Petkevič.

Ji į Seimą išrinkta Šalčininkų–Vilniaus vienmandatėje rinkimų apygardoje.

Kalbėdama su Rūdninkų gyventojais, ji ragino priešintis migrantų įkurdinimui.

„Ir tikrai reikia čia priešintis iki galo. Mes sakėme, kad Dieveniškėse mes pulsime po ratais, jeigu reikės, tikrai“, – pirmadienį prie Rūdninkų poligono susirinkusiems žmonėms kalbėjo B.Petkevič.

Ketvirtadienį prieš mitingą prieš Vyriausybės parlamentarė su Dieveniškių bendruomenės atstovais Seime surengė spaudos konferenciją.

Iš anksto neskelbęs Dieveniškėse trečiadienį apsilankė prezidentas Gitanas Nausėda.

Trečiadienį po susitikimo su Z.Palevičiumi vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigė, kad kol kas į Dieveniškes migrantai nebus vežami.

Antplūdis per Baltarusiją

Mūsų šalis susiduria su didžiule nelegalios migracijos per Baltarusiją krize.

Kone kasdien pasieniečiai sulaiko per 100 neteisėtai mūsų šalies sieną bandančių kirsti užsienio valstybių piliečių.

Daugiausia – iš Vidurio Rytų, ypač – iš Irako.

15min skaitytojo nuotr./Į Dieveniškes atėję migrantai
15min skaitytojo nuotr./Į Dieveniškes atėję migrantai

Iš viso šiemet jau sulaikyti 3 145 neteisėtai sieną iš Baltarusijos į Lietuvą kirtę migrantai.

Daugiau nei pusė jų yra Irako piliečiai arba tokiais prisistatė.

Kyla didžiulis iššūkis ir dėl to, kur apgyvendinti nelegaliai atvykusius ir prieglobsčio pasiprašiusius užsieniečius.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

01:01
03:15
07:09

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min