Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2020 08 27

Feisbuke skelbia iš JAV pasiskolintą sąmokslo teoriją apie J.Bideną

Drabstymasis purvu rinkimų kampanijos metu kartais peržengia visas ribas. Pavyzdžiui, šįkart niekuo nepagrįsti kaltinimai pedofilija mesti Demokratų partijos atstovui JAV prezidento rinkimuose Joe Bidenui.
„QAnon“ – sąmokslo teoretikų grupė, įsitikinusi, kad Donaldas Trumpas yra pasaulio gelbėtojas
„QAnon“ – sąmokslo teoretikų grupė, įsitikinusi, kad Donaldas Trumpas yra pasaulio gelbėtojas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Klausimas, ar sveikas žmogus gali agituoti už pedofilą?“ – skelbia įrašas socialinio tinklo grupėje „Unfollow 15min.lt – Lithuanian real“.

15min nuotr./Klaidinantis įrašas socialiniame tinkle
15min nuotr./Klaidinantis įrašas socialiniame tinkle

Įrašą lydi ekrano nuotrauka, kurioje žurnalistas Andrius Tapinas dalinasi J.Bideno tviterio žinute, palaikančia protestus Baltarusijoje ir sekmadienį Lietuvoje vykusią „Laisvės kelio“ akciją.

Beveik 2 tūkst. kartų parodytu įrašu skleidžiama „QAnon“ sąmokslo teorijos šalininkų galvose užgimusi teorija. Lietuvoje netrūksta atkakliai Donaldą Trumpą palaikančios bendruomenės narių, kurios šalininkai įsitikinę, kad pasaulį valdo pedofilų klanas.

Melo ištakos

Apie J.Bidenui metamus kaltinimus pedofilija rugpjūčio pradžioje rašė politifact.com faktų tikrintojai. Žurnalistų teigimu, per 40 metų trunkančią J.Bideno politinę karjerą nepavyko aptikti nei vieno kaltinimo ar pranešimo apie nederamą politiko dėmesį mažamečiams.

Prie „QAnon“ sąmokslo teorijos šalininkų gretose platinamo melo sklaidos prisidėjo Donaldo Trumpo jaunesniojo įrašas „Instagram“ tinkle, kuriame Demokratų kandidatui klijuojama pedofilo etiketė.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas jaunesnysis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas jaunesnysis

„Šlykštus elgesys. Tačiau jis yra savo tėvo sūnus“, – įrašą komentavo J.Bidenas.

Įprastomis aplinkybėmis neskoningas juokelis veikiausiai nugultų istorijos paraštėse, tačiau „QAnon“ šalininkai skrupulingai analizuoja kiekvieną D.Trumpo bei jo aplinkos žmonių siunčiamą žinutę.

Tai lemia įsitikinimas, kad D.Trumpo aplinkoje veikia mįslingasis „Q“, nutekinantis „slaptą“ informaciją atidiems sekėjams. Dėl šios priežasties judėjimas jau skelbė aibę neišsipildžiusių pranašysčių, tačiau nepavykusios prognozės, panašu, tik sustiprina tikėjimą sąmokslu.

Tai ne pirmas kartas, kuomet „Unfollow 15min.lt – Lithuanian real“ skelbiamos absurdiškas teorijos. Liepos pradžioje grupėje pasirodė žinutė neva vaikams siūlomi žaislai su satanistiniais simboliais. Vėliau skelbta neva atlikėja Lady Gaga reklamuoja iš vaikų išgaunamą narkotiką.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
IKEA tvarumo ir klimato ataskaitose – išradimai iš Lietuvos
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius