Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 2d. 10:52

Įvardijo situaciją, kada R.Karbauskis nebegalėtų ignoruoti klausimų

Ramūnas Karbauskis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Ramūnas Karbauskis

Politikų ir visuomenės veikėjų, žurnalistų kova socialiniame tinkle „Facebook“ Lietuvoje yra naujas reiškinys, tačiau kol kas tai – lokalus konfliktas, kurio dalyviai gali patogiai ir selektyviai pateikti atsakymus arba nuo jų išsisukti. Taip LRT.lt sako viešųjų ryšių specialistai Orijana Mašalė ir Arijus Katauskas. „Situacija galėtų pasikeisti, jei atsirastų nors vienas žmogus, kuris buvo fiziškai nuvarytas nuo žemės, ir pasakytų, jog tai tiesa. Tuomet Ramūnas Karbauskis nebeturėtų galimybės tiesiog pigiai atrašyti arba ignoruoti klausimus“, – komentuoja A.Katauskas.

„Facebook“ erdvėje jau kurį laiką nesiliauja keitimasis klausimais ir atsakymais. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas R.Karbauskis turi klausimų LRT dėl jos veiklos skaidrumo, ypač jam rūpi sužinoti informaciją apie sutartis ir atlyginimus, susijusius su laidų vedėjo, žurnalisto Edmundo Jakilaičio prodiuserine kompanija. Savo ruožtu E.Jakilaitis, televizijos laidų autorius Haroldas Mackevičius ir kai kurie Seimo opozicijos politikai kelia klausimus dėl galimai neskaidrios R.Karbauskiui priklausančio „Agrokoncerno“ veiklos.

Viešųjų ryšių ekspertas A.Katauskas sako, kad užsienyje nemažai politikų, tarp kurių – JAV prezidentas Donaldas Trumpas, gauna klausimus ir diskutuoja socialiniuose tinkluose, tačiau pastarojo meto įvykiai lietuviškoje „Facebook“ erdvėje – naujiena.

„Buvome pripratę, kad ta komunikacija būdavo daugiau vienpusė arba izoliuota – tam tikra dalis žmonių uždavinėja klausimus, politikai lyg ir gali nuo jų atsiriboti, nes, kol viskas vyksta socialiniame tinkle, nelabai kas kreipia dėmesį.

Tačiau dabar, kai stebime situaciją, susijusią su LRT, R.Karbauskiu, H.Mackevičiumi, matome šiek tiek kitokį vaizdą. Pirmiausia todėl, kad komunikuojama absoliučiai tik socialiniame tinkle. Ir jei anksčiau politikai, [tarp jų ir] R.Karbauskis, nebuvo aktyvūs socialinėje medijoje, o dar anksčiau socialdemokratai joje net neegzistavo, tai dabar juos matome aktyviai naudojančius socialinius tinklus kaip žiniasklaidos kanalą“, – kalba A.Katauskas.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Arijus Katauskas
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Arijus Katauskas

Viešųjų ryšių ekspertė O.Mašalė taip pat įžvelgia naują reiškinį, tačiau, pasak jos, komunikacija tik per socialinius tinklus, neįtraukiant tradicinės žiniasklaidos, nebus pakankamai rezultatyvi.

„Tai, kad politikai kalbasi socialiniuose tinkluose, yra gera tendencija, atėjusi iš Vakarų Europos šalių. Tai yra galimybė užmegzti dialogą su rinkėjas ir oponentais. Tačiau nereikėtų to pervertinti, Lietuvoje socialinių tinklų erdvė yra per sekli ir be komunikacijos per tradicinę žiniasklaidą jiems bus sudėtinga“, – sako O.Mašalė.

Didžiulė dalis auditorijos lieka neinformuota, dalis atsakymų – nutylėti

Asmeninio archyvo nuotr. /Orijana Mašalė
Asmeninio archyvo nuotr. /Orijana Mašalė

O.Mašalė pažymi, kad socialiniai tinklai yra tam tikras burbulas, kurio „gyventojai“ žino vykstančias peripetijas, gali susidaryti nuomonę apie tam tikrus asmenis, tačiau dalis visuomenės lieka neinformuota.

„Socialiniuose tinkluose mes patys susikuriame tam tikrą burbulą žmonių, kurie mums patinka, kuriems patinkame mes, ir gyvename erdvėje, tikrai neatspindinčioje visos visuomenės. Dabar socialiniuose tinkluose pakankamai aktyvūs visuomenės nuomonės lyderiai, tačiau jie nebūtinai pasiekia atokiausias Lietuvos vietas, kurias pasiekia regioninė žiniasklaida ar gyvi susitikimai. Todėl neretai tai yra tam tikros „burbulinės“ kovos, ir tai nereiškia, kad visa Lietuvos visuomenė yra informuota, įsitraukusi ir žino visas peripetijas“, – teigia pašnekovė.

Savo ruožtu A.Katauskas pastebi, kad, nors internetinėje žiniasklaidoje diskusija yra nušviečiama, televizijoje, radijuje apie tai daugiau informacijos išgirsti jam neteko.

„Sukelti triukšmą socialiniame tinkle R.Karbauskiui labai patogu, nes ten jis gali vienkryptiškai pateikti informaciją ir, turėdamas savo rėmėjus, gerai apsiginti. Kita pusė irgi žino, kaip naudotis socialine medija. Tačiau kol kas tai lokalus konfliktas – iki tol, kol į jį įsijungs sunkioji artilerija – televizija, regioninė spauda.

Esu beveik tikras, kad tai turėtų įvykti. Jei atsiras kalbančių ūkininkų, kitų žmonių ar faktų, kurie patvirtins arba vienos, arba kitos pusės kaltinimus, tai bus papildomas katalizatorius įsijungti tradicinei žiniasklaidai. Tik tada realiai kažkuri pusė bus prispausta prie sienos“, – sako A.Katauskas.

O.Mašalė taip pat įsitikinusi, kad daug kas priklausys nuo naujų liudytojų, naujų faktų atsiradimo: „Nuo to, ar atsiras naujas skandalas, ar paaiškės naujų papildomų aplinkybių apie veikiančius herojus, priklausys, kaip viskas vystysis toliau. Kaip suprantu, žiniasklaida jau yra vieninga, žurnalistams atsirado sportinis interesas sužinoti ir kapstyti giliau. Jei paaiškės naujų detalių, matysime istorijos tęsinį.“

Tiesa, A.Katauskas abejoja, ar R.Karbauskis atsakys į jam pateiktus klausimus, tačiau įvardija vieną faktorių, kuris galėtų lemti, kad politikui lengvai išsisukti nebepavyks.

„Esu įsitikinęs, kad R.Karbauskis neplanuoja eiti į tradicinę žiniasklaidą ir atsakinėti į jam užduotus klausimus; jis neis į kanalus, kurių nevaldo. Gali atsakyti į klausimus klausimais, jo mėgstamu būdu – per teisininkus, „tai, kas teisėta ir atitinka įstatymus, nėra pažeidimas, todėl neturiu atsakinėti“ forma. Bet kad gautume atsakymus į klausimus, kurie užduoti E.Jakilaičio ar H.Mackevičiaus, nėra šansų.

15min montažas/Ramūnas Karbauskis ir Haroldas Mackevičius
15min montažas/Ramūnas Karbauskis ir Haroldas Mackevičius

R.Karbauskis nėra tokio lygio specialistas, kad galėtų atsakinėti į klausimus viešai. Dabar jau prašoma tokios informacijos ir užduodami tokie klausimai, į kuriuos jis be normalaus pasiruošimo atsakyti negali. Situacija galėtų pasikeisti, jei atsirastų nors vienas žmogus, kuris fiziškai buvo nuvarytas nuo žemės, ir pasakytų, jog tai tiesa. Tuomet R.Karbauskis nebeturėtų galimybės tiesiog pigiai atrašyti arba ignoruoti klausimus“, – teigia pašnekovas.

Atsakymai netenkino

LRT.lt primena, kad gruodžio pradžioje žurnalistas E.Jakilaitis, pažymėjęs, jog R.Karbauskis atsisako atvykti į jo laidas, socialiniame tinkle „Facebook“ pateikė 24 klausimus apie R.Karbauskio verslo ryšius su Rusija, trąšų verslą, nuslėptus mokesčius, apie darbą Kazimieros Prunskienės vadovautoje Žemės ūkio ministerijoje, taip pat apie su R.Karbauskiu susijusias įmones. Dar dešimčia klausimų panašia tematika jį papildė „Lietuvos ryto“ Žurnalistinių tyrimų skyriaus redaktorė Rasa Karmazaitė.

Vėliau klausimų apie tai, ar R.Karbauskiui priklausantis „Agrokoncernas“ apeidinėja ES antidempingo taisykles (į iš Rusijos importuojamą azoto nitratą (salietrą) įmaišyti priedų ir taip nemokėti muito mokesčių) pažėrė televizijos laidų autorius H.Mackevičius. Jis socialiniame tinkle taip pat dalijosi informacija apie į teisminius procesus su „Agrokoncernu“ įsivėlusius, skolų turinčius ir galimai be žemės likusius ūkininkus.

15min nuotr./Ramūnas Karbauskis ir Edmundas Jakilaitis
15min nuotr./Ramūnas Karbauskis ir Edmundas Jakilaitis

R.Karbauskis savo „Facebook“ paskyroje E. Jakilaičiui atsakė, jog tapęs politiku versle nebedalyvauja, tačiau kiekvienam iš 24 klausimų aiškių kontrargumentų nesudėliojo. „Valstiečių“ lyderis pažymėjo, esą „Agrokoncernas“, importuodamas trąšas, sumoka visus priskaičiuotus mokesčius, jokių ginčų su valstybės institucijomis dėl muitų, trąšų kokybės neatitikimų ar kitų dalykų neturi. Politikas teigė, kad „Agrokoncerno“ įmonių grupės bendrovės neatlieka jokių neteisėtų ir gerai moralei bei verslo praktikai prieštaraujančių veiksmų.

Na, o atsakydamas H.Mackevičiui teigė, kad, jei nors viena iš atsakingų institucijų nurodys, jog H.Mackevičiaus minimi dalykai yra teisingi ir su R.Karbauskiu siejamas verslas yra pažeidęs įstatymus, ES direktyvas, politikas mielai jį pasikvies į svečius, o visą jų pokalbį bus galima transliuoti tiesiogiai.

Nė vienas iš klausiusiųjų tenkinančių atsakymų iš R.Karbauskio teigė neišgirdęs. Savo ruožtu R.Karbauskui pritrūko atsakymų dėl LRT veiklos, sutarčių su prodiuserinėmis kompanijomis bei darbuotojų atlyginimų. Tiesa, politiką labiausiai domino sutartys ir finansiniai reikalai, susiję su E.Jakilaičio prodiusuojamomis ir vedamomis laidomis. Pastarųjų sąmatas ir konkrečių pareigybių atlyginimus žurnalistas neseniai pateikė savo „Facebook“ paskyroje.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min iš Ploješčio Sportas

Dūrį Rumunijoje apibendrinęs E.Jankauskas: „Ši lyga mums akivaizdžiai per kieta“

Aktualu

Kubos diktatorius Fulgencio Batista, atvėręs kelią kitam tironui – Fideliui Castro

Sportas

Sausa serija tęsiasi: bedantė Lietuva sumušta Rumunijoje

Gyvenimas

Vyrams brazilišką depiliaciją atliekanti meistrė: apie iškrypėlius, sugriautus mitus ir erekciją

15min iš Ploješčio Sportas

Po mačo Ploještyje – išvaryto A.Novikovo priekaištai arbitrui

Sportas

Bušido kovos: pergalingas S.Maslobojevo sugrįžimas, 5 nokautai ir turko akibrokštas, kokio nėra buvę

Aktualu

Kelyje iš Panevėžio į Vilnių „Toyota“ susidūrė su elniu

Gazas

Tragedija prie Balėnų visuomenėje sukėlė sąmyšį – reikia amerikietiškos tvarkos?

24sek

Treneris po išsprūdusios pergalės prieš Rusiją: „Mes verti Europos čempionato“

Vardai

Popscenos princesė Monique koncertu Vilniuje pristatė po ilgų kūrybinių išgyvenimų gimusį albumą

Interviu Mokslas.IT

Dangiškieji akmenys kolekcininkų rankose virsta ir filosofija, ir prabanga

Verslas

JAV prekybos karas jau varo verslą iš Kinijos – bet ne į Ameriką

Vardai

Tarp bušido turnyro gerbėjų – ir kovų menus pamilusi Erika Vitulskienė, ir Egidijus Dragūnas

24sek

Kaip apmaudu: stebint A.Saboniui ir A.Kirilenkai Lietuva neatsilaikė prieš Rusiją

Vardai

Inga Stumbrienė už dalyvavimą grožio konkurse Dominikoje karūnos sulaukė Lietuvoje

Gyvenimas

15 veislių šunų, kurių lojimas niekam nepridarys rūpesčių

Gyvenimas

Mylimojo smurtą bei vadovo priekabiavimą patyrusi Vilma: „Jaučiausi be kaltės kalta“

Pasaulis kišenėje

Kodėl Berlynas niekada nebus toks, koks buvo iki karo – ir to net nereikia

Sportas

Tautų lyga: Italija ir Portugalija išsiskyrė taikiai

Deuce

Nesustabdoma jėga – Novakas Džokovičius sutriuškino Keviną Andersoną

Naujienos

15min iš Ploješčio Sportas

Dūrį Rumunijoje apibendrinęs E.Jankauskas: „Ši lyga mums akivaizdžiai per kieta“

Aktualu

Kubos diktatorius Fulgencio Batista, atvėręs kelią kitam tironui – Fideliui Castro

Sportas

Sausa serija tęsiasi: bedantė Lietuva sumušta Rumunijoje

Gyvenimas

Vyrams brazilišką depiliaciją atliekanti meistrė: apie iškrypėlius, sugriautus mitus ir erekciją

15min iš Ploješčio Sportas

Po mačo Ploještyje – išvaryto A.Novikovo priekaištai arbitrui

Sportas

Bušido kovos: pergalingas S.Maslobojevo sugrįžimas, 5 nokautai ir turko akibrokštas, kokio nėra buvę

Aktualu

Kelyje iš Panevėžio į Vilnių „Toyota“ susidūrė su elniu

Gazas

Tragedija prie Balėnų visuomenėje sukėlė sąmyšį – reikia amerikietiškos tvarkos?

24sek

Treneris po išsprūdusios pergalės prieš Rusiją: „Mes verti Europos čempionato“

Vardai

Popscenos princesė Monique Vilniuje pristatė po ilgų kūrybinių išgyvenimų gimusį albumą

Sportas

Tautų lyga: Italija ir Portugalija išsiskyrė taikiai

Deuce

Nesustabdoma jėga – Novakas Džokovičius sutriuškino Keviną Andersoną

Aktualu

JAV žurnalistė: iš nuskurusio sovietinio miesto Vilnius tapo normaliu europiniu miestu

24sek

Prancūzijoje – nuostabus tritaškius svaidžiusio Ado Juškevičiaus pasirodymas

Gyvenimas

Patarimai: kokie produktai padeda mažinti kraujagyslių kalkėjimą

Gyvenimas

Patarimai: kokie produktai padeda mažinti kraujagyslių kalkėjimą

Aktualu

Kauno valdžia paaiškino, kodėl mirštančiųjų norus pildančiai įstaigai neskiria patalpų

Sportas

Istorinio kelio pabaiga: „Vytis“ pakuteno nervus Čempionų lygos laimėtojams

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: vandens paukščių dabar lesinti jokiu būdu negalima

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Atrasti savo šalies virtuvę (mano šeimos istorija)

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min