Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 21d. 10:11

Lietuvos koronaskeptikai verčia JAV mirčių statistiką aukštyn kojomis: skleidžia D.Trumpo platintą melagieną

Koronavirusu užsikrėtusio paciento gydymas intensyvios terapijos skyriuje Brazilijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Žvakė

Koronaviruso pandemiją neigiantys dezinformacijos kūrėjai vėl griebėsi statistikos. Socialiniuose tinkluose platinamoje žinutėje aiškinama, esą JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) liepimu, į mirčių nuo COVID-19 skaičių buvo įtraukti mirusieji nuo infarktų, plaučių uždegimo ir kitų ligų. Taip gydytojai neva daro dėl tariamai už kiekvieną registruotą mirtį gaunamų priemokų. Prie šios melagienos sklaidos prisidėjo buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Jo teiginius ne kartą paneigė šalies mokslininkai, medikai ir atsakingi pareigūnai.

Gandai apie medikų neva gaunamą užmokestį už kiekvieną registruotą COVID-19 mirties atvejį, socialiniuose tinkluose sklandė nuo pat pandemijos pradžios.

Vaizdo įrašas anglų kalba ir į lietuvių kalbą prastai verstas tekstas apie mirtingumo statistiką JAV, tarp interneto vartotojų ėmė plisti šių metų balandį. Šią dezinformaciją jau ne kartą paneigė oficialūs JAV šaltiniai.

Taigi atskleidėte, kad ligoninėje, naujausiais CDC duomenimis, ligoninės pacientus, kurie mirė dėl rimtų anksčiau buvusių ligų, skaičiavo kaip COVID 19 mirties atvejus.
CDC daugiau nei penkiasdešimt vieną tūkstantį pacientų, mirusių nuo širdies priepuolių, skaičiuoja kaip mirusius nuo koronaviruso“
, – skelbiama dezinformacijoje.

„Facebook“ nuotr./Socieliniuose tinkluose platinama melagiena
„Facebook“ nuotr./Socieliniuose tinkluose platinama melagiena

Ištakos siejamos su D.Trumpu

Praėjusių metų spalį socialiniuose tinkluose „Facebook“ ir „Twitter“ ėmė aktyviai plisti dezinformacija apie tai, kad neva JAV ligų prevencijos ir kontrolės centras įsakė medikams klastoti COVID-19 mirčių skaičių.

Šios melagienos atsiradimą paskatino buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo socialiniame tinkle „Twitter“ praėjusį rugpjūtį pasidalinta žinutė apie tai, kad neva tik 6 procentai skelbiamų COVID-19 mirčių buvo nulemtos koronaviruso.

Įrašas buvo pašalintas, o kiek vėliau D.Trumpo „Twitter“ paskyra užblokuota dėl platinamos dezinformacijos ir smurto kurstymo.

Tuo metu šią sąmokslo teoriją aktyviai platino D.Trumpą palaikantis konspirologų sambūris „QAnon“. Tai – sąmokslo teoretikų grupė, įsitikinusi, kad D.Trumpas yra pasaulio gelbėtojas.

Tai nebuvo vienintelis kartas, kai D.Trumpas paskleidė dezinformaciją apie koronavirusą. Praėjusių metų spalį jis pareiškė, kad JAV medicinos darbuotojai pelnosi iš COVID-19.

JAV Medicinos specialybių draugijų taryba (CMSS), vienijanti 45 organizacijas ir daugiau nei 800 tūkst. įvairių sričių medicinos specialistų, pasmerkė šį D.Trumpo pareiškimą.

Viešai išplatintame laiške teigiama, kad daugeliui sveikatos priežiūros darbuotojų pandemijos laikotarpiu darbo užmokesčiai sumažėjo, nepaisant to, jie ir toliau rūpinosi COVID-19 pacientais.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

Pasenusi statistika

Tai, kad į lietuvių kalbą išversta dezinformacija gerokai pasenusi, rodo pateikta mirčių statistika. Melagienoje skelbiama, kad JAV registruotų COVID-19 mirčių skaičius siekia 220 tūkst. atvejų.

Informacinio statistikos portalo worldometers.info duomenimis, šiuo metu mirčių nuo COVID-19 skaičius jau perkopė pusę milijono ir siekia 581 tūkst.

JAV Johno Hopkinso universiteto duomenimis, mirčių nuo koronaviruso skaičius perkopė ketvirtį milijono dar praėjusių metų lapkričio viduryje.

Mirties liudijimų išdavimas

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras yra nustatęs tvarką, kuri numato mirties liudijimo išdavimo procedūrą.

Pasirašydamas mirties liudijimą, gydytojas, medicinos ekspertas ar koroneris patvirtina, kad, jo profesionalia nuomone, asmuo mirė dėl nurodytų mirties priežasčių.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Pacientas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Pacientas

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro mirčių statistikos koordinatorius Bobas Andersonas nepriklausomiems faktų tikrintojams iš „Polyfact institute“ paaiškino, kaip įvardinama pirminė mirties priežastis.

„Jei nepagydomai sergantis pacientas turėjo pragyventi dar maždaug 6 mėnesius, tačiau užsikrėtė koronavirusu ir mirė, specialistas, išduodantis mirties liudijimą, gali nustatyti, kad COVID-19 tapo pagrindine mirties priežastimi.

Analogiškai, jei paskutine vėžio stadija sergantis pacientas pakliuvo į automobilio avariją, kur žuvo nuo traumų, šis įvykis ir bus įregistruotas pirmine mirties priežastimi“, – aiškino CDC specialistas.

123rf.com/Morgas
123rf.com/Morgas

Jis taip pat paaiškino, kokiais atvejais COVID-19 nusprendžiama neįtraukti į mirties liudijimą.

„Pacientui mirus nuo vėžio, jei jo COVID-19 simptomai buvo lengvi, koronavirusas gali būti laikomas antrine priežastimi. Tuo atveju, jei miręs asmuo sirgo besimptome koronaviruso forma, šis susirgimas gali būti išvis neįtrauktas į mirties priežasčių sąrašą“, – pabrėžė B.Andersonas.

Pažeidžia visą organizmą

Įprasta manyti, kad COVID-19 sukelia komplikacijas plaučiuose, tačiau toks požiūris klaidingas.

Niujorko Kolumbijos universiteto Irvingo medicinos centro – vienos iš ligoninių, kurią pavasarį užtvindė COVID-19 pacientai – medikų komanda praėjusių metų liepą atliko koronaviruso pacientų sveikatos pažeidimų analizę.

Medicinos specialistai priėjo išvadą, kad koronavirusas pažeidžia ne tik plaučius, bet ir inkstus, kepenis, širdį, smegenis, nervų sistemą, odą bei virškinamąjį traktą.

„Scanpix“ nuotr./COVID-19
„Scanpix“ nuotr./COVID-19

„Medicare“ išmokos

Dezinformacijoje minima, kad JAV gydytojai neva gauna išmokas iš „Medicare“ draudimo programos.

Gydytojams mokama už tai, kad jie mirties atvejus įvardytų kaip koronavirusą, neturėdami jokių požymių, kad paciento mirtis iš tikrųjų buvo susijusi su Covid“, – skelbiama dezinformacijoje.

JAV „Medicare“ – federalinė sveikatos draudimo programa skirta 65 metų amžiaus ir vyresniems asmenims. Taip pat jaunesniems žmonėms su negalia, turintiems nuolatinį inkstų funkcijos nepakankamumą, sergantiems kitomis sunkiomis ligomis.

123RF.com nuotr./Kraujospūdžio matavimas
123RF.com nuotr./Kraujospūdžio matavimas

„Medicare“ apmoka pacientų gydymą ligoninių stacionaruose. Tam naudojama diagnozių grupėms priskiriamų įkainių (angl. diagnosis-related group, arba DRG) klasifikavimo sistema.

Ligoninė, išrašymo metu, pacientui priskiria ligos kodą, kuris nustatomas atsižvelgiant į pagrindinę jo diagnozę ir suteiktą gydymą.

Tada „Medicare“ ligoninei sumoka nustatytą pinigų sumą, neatsižvelgiant į tai, kiek ligoninei iš tikrųjų kainavo gydymas.

Suma gali skirtis įvairiose JAV valstijose, atsižvelgiant į darbo sąnaudų kaštus ir kitus veiksnius.

„Medicare“ sistemoje nėra ligų grupės, skirtos konkrečiai COVID-19, tačiau yra nustatytos išmokos kvėpavimo takų susirgimams gydyti.

2017 metais „Medicare“ kompensuojami vieno tokio paciento gydymo kaštai siekė 13 297 JAV dolerius (11 048 eurus) tais atvejais, kai liga praėjo be komplikacijų, ir 40 218 JAV dolerių (33 417 eurų), kuomet pacientui prireikė dirbtinės plaučių ventiliacijos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Intensyvios terapijos skyriuje gydomas koronavirusu sergantis pacientas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Intensyvios terapijos skyriuje gydomas koronavirusu sergantis pacientas

Pagalba neapsidraudusiems

Praėjusių metų balandį JAV Kongresas priėmė CARES (angl. Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security) aktą, kuriuo buvo numatyta 20 proc. padidinti išmokas ligoninėms už koronavirusu sergančių pacientų gydymą.

Net padidintos „Medicare“ išmokos siekia maždaug pusę sumos, kurią kompensuoja privatūs draudikai.

Be naujosios pagalbos priemonės daugelis neapdraustųjų turėtų patys sumokėti už gydymą pagal ligoninių nustatytus tarifus.

Kai kuriems tai galėtų tapti išties nepakeliama finansine našta.

Dezinformacijoje minimas CARES programos sprendimas buvo skirtas kompensuoti didelius gydymo kaštus pacientams, neturintiems privataus sveikatos draudimo.

Šiems asmenims taip pat kompensuojami skiepai nuo COVID-19 ir testavimas.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min