Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 18d. 06:40

Ne, actas ir druska nuo COVID-19 negelbsti

Feisbuke platinama informacija neva skalaujant gerklę druskos ir acto mišiniu galima išvengti COVID-19
15min.lt koliažas / Feisbuke platinama informacija neva skalaujant gerklę druskos ir acto mišiniu galima išvengti COVID-19

Feisbuke skelbiama nuotrauka, kurioje pateikiamas tekstas rekomenduoja prieš naująjį koronavirusą kovoti skalaujant gerklę šiltu vandeniu ir druska ar actu. Tačiau ši savigydos priemonė, kaip ir daugelis kitų, nuo COVID-19 nepadeda.

15min polapyje – visos naujienos apie koronavirusą

Per mažiau nei parą 20 tūkst. kartų pasidalintoje nuotraukoje rašoma, kad prieš pasiekdamas plaučius koronavirusas ryklėje išlieka 4 dienas, todėl užsikrėtusieji kosėja ir jaučia gerklės skausmą.

Facebook.com/Klaidinantis įrašas socialiniame tinkle
Facebook.com/Klaidinantis įrašas socialiniame tinkle

„Jei jis gers daug vandens ir gargaliuos šiltu vandeniu su druska arba actu, pašalins virusą“, – klaidingą informaciją skelbia iš anglų kalbos išverstas tekstas.

Vis dėlto vaistai nuo koronaviruso dar nėra sukurti. Tiek Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), tiek ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad iki šiol nėra priemonių, kurios padėtų kovoti su naujuoju koronavirusu.

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) įspėja, kad vaistų nuo COVID-19 nėra, todėl gyventojams patariama likti budriems ir neužkibti ant sukčių kabliuko.

Patikėjus, kad koronavirusą galima įveikti actu ar druska, nesunkiai galima įtikėti, kad nusipirkus „acto ir druskos ekstrakto“ apsisaugosite nuo viruso. Tiesa ta, kad vaisto kol kas nėra.

Lietuvoje jau ne vieną kartą skelbti klaidinantys kovos su koronavirusu savigydos būdai. Feisbuke skelbta informacija neva nuo ligos gelbsti dažnai geriamas vanduo, vandens ir sodos mišinys ar karštas vanduo ir saulės šviesa.

Į Lietuvą iš JAV

Prieš pasiekdama Lietuvą, klaidinančiu patarimu padabinta nuotrauka apskriejo angliškai kalbančią pasaulio dalį. Jungtinių Valstijų faktų tikrintojai factcheck.org, politicact.com, snopes.com ir aibė kitų apie patarimą rašė praėjusios savaitės pabaigoje.

Visi priėjo išvados, kad patarimas neturi nieko bendro su COVID-19 gydymu.

Factcheck.org pastebi, kad druskos ir šilto vandens mišinys gali padėti slopinti gerklės skausmą, tačiau viruso tokiu mišiniu sunaikinti tikrai nepavyks.

Siekiant apsisaugoti nuo COVID-19 SAM rekomenduoja dažnai plauti rankas muilu ir vandeniu, rankomis neliesti veido, kosint prisidengti veidą vidine alkūnės dalimi, vėdinti patalpas ir laikytis namų izoliavimo ir kitų nurodymų.

Informacija kaip taisyklingai plautis rankas ir informacija kaip taisyklingai naudoti medicinines veido kaukes.

Rekomenduojama vengti informacijos apie savigydą ir naudotis oficialiuose šaltiniuose pateikiama informacija. Kitu atveju galima nukentėti.

15min primena, kad patarimų, kaip kovoti su COVID-19, būta itin spalvingų. Pavyzdžiui, virusui siaučiant Azijoje, vietiniuose socialiniuose tinkluose buvo pasirodę siūlymų virusą gydyti sveikatai pavojingomis medžiagomis, tokiomis kaip baliklis ar narkotikai.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

06:47
17:02

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

00:20
01:04
01:42

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min