Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 25d. 12:42 , Atnaujinta: 2017 spalio 25d. 16:02

Smūgis Remigijui Šimašiui: Vilniaus taryba neatleido Almos Vaitkunskienės

Alma Vaitkunskienė ir Remigijus Šimašius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Alma Vaitkunskienė ir Remigijus Šimašius

Trečiadienio Vilniaus tarybos posėdis tapo dideliu išbandymu savivaldybės administracijos direktorei Almai Vaitkunskienei ir merui Remigijui Šimašiui. Politikams teko spręsti, ar jie nori matyti A.Vaitkunskienę direktorės kėdėje. Direktorę iš šio posto vertė meras. Posėdyje pasipylė abipusiai kaltinimai – meras turėjo direktorei priekaištų dėl darbo, direktorė citavo mero telefonines žinutes: „Susiprask, kol nevėlu.“ Viskas baigėsi R.Šimašiaus pralaimėjimu.

Papildyta 15.47 val. A.Vaitkunskienė siūlė merui dirbti kartu

Vilniaus mero siūlymui dauguma tarybos narių nepritarė. Iš viso balsavime dalyvavo 48 tarybos nariai. Negaliojantis vienas biuletenis. Už A.Vaitkunskienės atleidimą balsavo 23 tarybos nariai, prieš 24. Vienas biuletenis buvo sugadintas. Taryba patvirtino balsavimo rezultatus. Tad administracijos direktorė nebuvo atleista.

Pakviesta į tribūną A.Vaitkunskienė visa švytėdama padėkojo tarybos nariams ir kreipėsi į merą: „Esu pasiryžusi bendradarbiauti su jumis, jūsų patarėjais, išspręsti visus nesusipratimus, jeigu tokie buvo, ir kartu dirbti Vilniaus labui.“

Direktorės pavaduotoją Vylūnę Urbonienę taryba atleido iš pareigų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Alma Vaitkunskienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Alma Vaitkunskienė

Pasitikėjimas išgaravo

Nuolat gyręs A.Vaitkunskienę R.Šimašius beveik prieš dvi savaites nusprendė, kad laikas pokyčiams – esą po direktorės daugiau nei dvejų metų darbo Vilniaus finansinė situacija yra daug geresnė nei buvo kadencijos pradžioje, bet dabar laikas nukreipti jėgas į kito pobūdžio darbus, esą norima koncentruotis į idėjas ir darbus, kurie leis sparčiai augti moderniam Vilniui. Tam reikalingas toks direktorius kaip P.Poderskis.

Kalbėdamas iš tarybos tribūnos meras R.Šimašius sakė, kad klausimą dėl atleidimo pristatyti nėra lengva. Jis priminė Vilniaus savivaldybės situaciją prieš dvejus metus, kai finansinė padėtis buvo itin sudėtinga. Tai, anot mero, išspręsti pavyko bendromis su administracija pastangomis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Tarybos posėdis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Tarybos posėdis

R.Šimašius pirmiausia prabilo apie bent kelis pokalbius su konservatorių frakcijos atstovais Valdu Benkunsku ir Adomu Bužinsku, kurie skundėsi sudėtingu darbu su administracija.

Minėdamas priežastis, kodėl administracijos direktorę reikėtų atleisti, meras kalbėjo apie netinkamą projektų administravimą, sudėtingus santykius su darbuotojais, kurie garsiai užsipuolami, po to jų tyliai atsiprašoma. R.Šimašius dėstė ir daugiau priežasčių, dėl kurių nematoma galimybių judėti pirmyn.

„Noriu pakalbėti dar apie vieną dalyką – mano pasitikėjimą direktore. Dar prieš dvi savaites sakiau, kad pasitikiu direktore. Kur jis išgaravo, kur dingo? Pasitikėjimas dingo tada, kai administracijos direktorė pradėjo dirbti dėl savo posto išsaugojimo, o ne Vilniaus. Tą mačiau pastarąsias dvi savaites. Pasitikėjimas dingo tada, kai visos jėgos buvo nukreiptos į posto išsaugojimą, bandoma rasti mano, mano komandos klaidų. Mano ambicija yra turėti tokią savivaldybę, kuri yra efektyvi ir greita, efektyvi ir atvira. Kad savivaldybė būtų dar labiau žiūrinti į priekį, diegtų naujoves. Mano pareiga, kad administracijai vadovautų toks žmogus“, – kalbėjo R.Šimašius.

Vardijo savo darbus

A.Vaitkunskienė iš tribūnos visų pirma pristatė savo veiklos rezultatus: Vilniaus savivaldybės skola nuo 2015 m. sumažėjo 28 proc. Nuo 384 mln. eurų iki 277 mln. eurų. Mažėjo ir ūkinės skolos tiekėjams, įmonėse nebevėluoja atlyginimai, daug dirbta su bankais dėl paskolų refinansavimo. Didėjo finansavimas mokykloms, darželiams, socialinei apsaugai, kultūrai, gatvių ir šaligatvių, kiemų tvarkymui, ypač nevyriausybinėms organizacijoms – nuo 0,2 mln. eurų 2015 metais iki 1,4 mln. eurų šiemet.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Alma Vaitkunskienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Alma Vaitkunskienė

Kalbėdama apie svarbiausius darbus ir inovacijas ji teigė irgi turinti ką paminėti – ir nekilnojamojo turto valdymo strategiją, ir investicinių projektų rengimo ir suderinimo tvarką, sėkmingas derybas su Finansų ministerija dėl GPM kompensacijos Vilniaus miestui. Taip pat – paruoštas stadiono Šeškinėje projekto esmines sąlygas, geresnes kreditavimo sąlygas.

„Perskaičius mero pateiktas atleidimo priežastis, galima ir įsižeisti, nors suprantu, kad tai mero artimiausios aplinkos daroma įtaka. Niekada neviršijau įgaliojimų. (…) Nesu jokios partijos narė, esu vilnietė, kuri buvo pakviesta atlikti pareigą. Kviečiu balsuoti vertinant rezultatus“, – sakė A.Vaitkunskienė.

Iki šios dienos nesu apsisprendusi dalyvauti politinėje veikloje, bet kiekviena diena atneša ką nors nauja, – sakė A.Vaitkunskienė.

Paklausta apie ateities planus, direktorė minėjo vietų vaikų darželiuose kūrimą, modulinių darželių statybas, taip pat daugiafunkcio centro projektą.

Direktorė negailėjo kritikos mero patarėjams, kurie, jos teigimu, bandė vadovauti administracijai.

„Aš esu su dauguma patarėjų kalbėjusi, kad mero pavedimai yra šventa, bet jie dviejų rūšių – jeigu tai yra dėl informacijos pateikimo, tuomet galima neįtraukti manęs. Bet jeigu tai yra parengti kažkokią strategiją, informaciją žiniasklaidai ar pan., mane įtraukti būtų korektiška“, – teigė ji.

A.Vaitkunskienė, paklausta, ar buvo raginama priimti kokius nors žmones į darbą, pasirašyti sutartis, sakė, kad tiesiogiai ne, bet kalbų, kad reikėtų kažką padaryti staiga – būta.

„Susiprask, kol nevėlu.“ „Vėlu. Duodu tau laiko pagalvoti iki rytojaus ryto, pasakyčiau dar daug gerų žodžių per tarybos posėdį“, – tokias mero žinutes citavo A.Vaitkunskienė.

Direktorė sulaukė ir klausimo, ar ketina dalyvauti rinkimuose. Ji teigė iki šiol save suvokusi kaip specialistę, finansininkę ir teisininkę, kuri galinti padėti miestui, ir prisipažino, kad iki šiol turėjo kvietimą tik iš Liberalų sąjūdžio, bet po pokalbio su meru prieš dvi savaites suprato, jog kvietimas turbūt atšauktas. „Iki šios dienos nesu apsisprendusi dalyvauti politinėje veikloje, bet kiekviena diena atneša ką nors nauja“, – pasakė A.Vaitkunskienė.

Savo kalbą administracijos direktorė baigė tokiais žodžiais: „Kokia turi būti vadovo moralė, kuris rašo savo pavaldiniui žinutę „Susiprask, kol nevėlu“, kitą dieną – „Vėlu. Duodu tau laiko pagalvoti iki rytojaus ryto, pasakyčiau dar daug gerų žodžių per tarybos posėdį.“ Tokios žinutės.“

Meras tai pavadino bandymu susitarti gražiuoju, tik esą jo pastangos buvo išverstos į kitą pusę.

Opozicija nepalaiko

Gavę teisę pasisakyti opozicijoje dirbantys politikai reiškė paramą administracijos direktorei A.Vaitkunskienei. Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) frakcijos atstovas Kęstutis Nėnius pareiškė, kad mero nepasitikėjimas direktore tik didina jo paties pasitikėjimą direktore. „Lietuvos sąrašo“ frakcijos vadovas Darius Kuolys akcentavo, kad tokio mero siūlymo palaikyti jų frakcija negali.

Liberalų frakcijos vardu kalbėjęs Vincas Jurgutis prabilo, kad daug kalbama, bet esminė priežastis taip ir nenurodyta. Esą diskusija yra pasiruošimas 2019 metų rinkimams. „Juk ką reikštų šios dienos balsavimas prieš A.Vaitkunskienės atleidimą? Labiausiai nudžiugtų tie, kurie nori pakenkti R.Šimašiui“, – teigė jis.

K.Nėnius frakcijos vardu pasiūlė daryti pertrauką svarstyme – kelioms savaitėms atidėti sprendimo priėmimą, o per tą laiką leisti merui su direktore „rimtai pasikalbėti“.

Prasta vadybininkė?

Sprendimo projekte dėl A.Vaitkunskienės atleidimo, kurį teikia meras, rašoma: „Šiuo sprendimu teikiu atleisti Almą Vaitkunskienę iš savivaldybės administracijos direktoriaus pareigų prieš terminą, praradus mano pasitikėjimą, kurį lėmė prasta projektų ir procesų vadyba, iškeltų administracijai uždavinių įgyvendinimo neužtikrinimas, destruktyvus požiūris į komandinį darbą, personalo valdymą, bloga vidinė komunikacija, progresyvių sprendimų įgyvendinimo stabdymas, modernių sprendimų, būtinų sostinei, suvokimo stoka, perteklinių biurokratinių darinių kūrimas miesto savivaldybėje ir šiuolaikinių vadybos ir projektų valdymo standartų neatitinkantys darbo metodai.“

Taip pat čia pažymima, kad pagal Vietos savivaldos įstatymą tarybos kompetencija yra savivaldybės administracijos direktoriaus priėmimas į pareigas ar atleidimas iš jų: „Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorė Alma Vaitkunskienė yra politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautoja, Savivaldybės tarybos paskirta į pareigas 2015–2019 metų Vilniaus miesto savivaldybės tarybos įgaliojimų laikui.“

Komentuodama tai, A.Vaitkunskienė BNS sakė mananti, kad yra atleidžiama, nes neįtiko mero aplinkai dėl griežto požiūrio į savivaldybės lėšas. „Manyčiau, kad yra kažkokios kitos priežastys, manyčiau, kad yra darytas poveikis merui iš jo politinių patarėjų aplinkos, kurie galbūt buvo ne viskuo patenkinti, galbūt buvo ne visiškai patenkinti mano griežtu požiūriu į savivaldybės biudžeto naudojimą ir kontrolę“, – teigė A.Vaitkunskienė. Ji neįvardijo, kas konkrečiai galėjo merui daryti įtaką.

Prieš tarybos posėdį, kuriame numatytas balsavimas, A.Vaitkunskienė žurnalistams sakė, kad administracijos direktorių pagal įstatymą skiria ir atleidžia savivaldybės taryba, direktorius yra pavaldus tarybai, atskaitingas merui ir tarybai. „Kaip taryba šiandien mano darbo rezultatus vertindama nuspręs, taip ir bus“, – eidama į posėdį sakė direktorė, pabrėždama, kad nepriklauso jokiai politinei partijai, buvo pakviesta vadovauti administracijai.

Paklausta, kaip įsivaizduoja darbą su meru, jeigu ji nebus atleista, A.Vaitkunskienė sakė tikrai to neatmetanti: „Aš esu nusiteikusi labai pozityviai ir manyčiau, jeigu ir yra kokių nesusipratimai ar mero požiūris į kokius nors dalykus skiriasi, viską galima išsiaiškinti ir dirbti miesto labui.“

Pasitikėjimo iš tarybos narių ji sako sulaukusi, bet kiek yra ją remiančių, ji teigė domėtis neturinti laiko.

Profsąjungos teigia remiančios direktorę

Paramą administracijos direktorei išsakė ir apie 600 beveik iš 1000 savivaldybės darbuotojų vienijanti profesinė sąjunga, kuri tarybos nariams išplatino profesinės sąjungos komiteto pirmininko Dariaus Šalugos pasirašytą prašymą „Dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos vadovybės“.

„Prieš daugiau kaip dvejus metus Jūsų sprendimu buvo paskirta Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorė ir jos pavaduotojai. Šis pakankamai ilgas laikotarpis parodė, kad Jūsų sprendimas buvo teisingas, nes niekam nekyla abejonių administracijos vadovybės kompetencija, sugebėjimais ir darbo kokybe. Ilgainiui tai pajuto ir administracijos darbuotojai, o profesinės sąjungos ir administracijos vadovybės dialogas kaip niekuomet nuoširdus ir konstruktyvus.

Pastebėjome, kad administracijos direktorei darbuotojai yra didžiausias turtas, todėl ji visuomet ieško galimybių atsižvelgti į profesinės sąjungos prašymus, įgyvendinti Saugos ir sveikatos komiteto rekomendacijas, kuriomis siekiama gerinti darbuotojų darbo sąlygas.“

Taip pat tame rašte nurodoma, kad „bendrų pastangų dėka įtvirtinta lankstesnė darbo laiko pasirinkimo galimybė, depolitizuotas darbuotojų priėmimas ir skatinimas, o darbuotojų pastangos ir darbas siekiant bendro tikslo sulaukia tinkamo įvertinimo“.

Bijo sumaišties

Taip pat D.Šalugos pasirašytame prašyme kalbama apie tai, kad administracijos vadovybės keitimas tikrai nebūtų naudingas, nes „kiekvienam naujam vadovui reikėtų laiko susipažinti su tuo, kas padaryta, daroma ir planuojama daryti“. Darbuotojams bet koks vadovybės pakeitimas įneš sumaišties, nežinios ir neužtikrintumo, kas jaučiama jau dabar.

„Kviečiame užtikrinti sklandų administracijos darbą, nepriimti neapgalvotų, nenaudingų vilniečiams ir darbuotojams sprendimų bei nekeisti savivaldybės administracijos vadovybės“, – prašymą užbaigia D.Šaluga.

Nepaisant tokios paramos išraiškos iš darbuotojų profesinės sąjungos, savivaldybės dangoraižyje galima išgirsti ir kitokių kalbų apie direktorės elgesį su darbuotojais. Nemokėjimas dirbti komandoje, psichologinis smurtas prieš darbuotojus, neigiamos atmosferos kūrimas Vilniaus miesto savivaldybėje – apie tai užsimena puse lūpų ne tik mero aplinka, bet ir patys savivaldybės darbuotojai.

Plačiau apie tai skaitykite: Almos Vaitkunskienės varymo iš posto priežastys – po storu paslapties šydu.

Apsispręs politikai

Šiuo metu valdančiajai daugumai formaliai priklauso tik Liberalų sąjūdžio frakcija, kurios viduje dėl direktorės yra rimtų nesutarimų, ir socialdemokratai. Jau prieš posėdį buvo panašu, kad pastarieji mero siūlymui greičiausia pritars. Taip pat į koaliciją grįžta „tvarkiečiai“, kurių aiškios pozicijos dėl administracijos direktorės neturėjo.

Prieš kelias savaites iš koalicijos pašalintų konservatorių vicemerą Valdą Benkunską pakeitė Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLKA-KŠS) atstovė Edita Tamošiūnaitė, tačiau pati frakcija teigė liksianti opozicijoje ir remsianti tik jiems priimtinus tarybos sprendimus.

Opozicijoje esančios Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) frakcijos narys Artūras Zuokas 15min prieš posėdį teigė manąs, kad tokia situacija iš viso neturėjo susidaryti – neturėjo būti prieita iki konfliktinės situacijos. Jis siūlytų klausimo svarstyme padaryti kelių savaičių pertrauką iki kito tarybos posėdžio, per šį laiką leidžiant merui ir administracijos direktorei išspręsti kilusius klausimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min