Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 26d. 14:55 , Atnaujinta: 2020 spalio 26d. 15:47

Prezidentas įvardijo, ko nori iš S.Skvernelio, o I.Šimonytei palinkėjo sėkmės: ministrų lyg kiškių neieškos

Gitanas Nausėda
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Gitanas Nausėda

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatei į premjeres Ingridai Šimonytei prezidentas Gitanas Nausėda linki sėkmės naujose pareigose. Pasikeitus valdžioms, jis teigia besitikintis pokyčių švietimo ir sveikatos srityse, bet dabar esą svarbiausia suvaldyti COVID-19 plitimą. O ši atsakomybė, pasak prezidento, vis dar valdančiųjų „valstiečių“.

Pirmadienį po Seimo rinkimų prezidentą aplankė valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis ir premjeras Saulius Skvernelis. Su jais G.Nausėda teigė kalbėjęs apie žymiai išaugusį COVID-19 atvejų skaičių Lietuvoje.

Atsakomybė turi būti išlaikyta iki paskutinės darbo dienos, darbo minutės.

„Šiandien mes matome tikrai gąsdinančius susirgimų koronavirusu skaičius, statistiką, yra darbai, kuriuos privalome daryti netrukus.

Susitikęs su Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovais, konkrečiai premjeru Sauliumi Skverneliu ir partijos vadovu Ramūnu Karbauskiu, akcentavau, kad atsakomybė turi būti išlaikyta iki paskutinės darbo dienos, darbo minutės.

Tie darbai, kurie privalomi žmonių gyvybei saugoti, privalo būti padaryti kaip galima operatyviau ir efektyviau“, – spaudos konferencijoje kalbėjo prezidentas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda

Dėl COVID-19 – prašymas piliečiams

Lietuva, anot jo, padarė ne viską, kad efektyviai kovotų su koronavirusu, jo plitimo mastais.

Valdžia turi daryti savo darbus, tačiau jūsų atsakomybė yra apsaugoti save pačius ir savo artimiausius žmones.

„Tiek dezinfekavimo priemonių panaudojimo prasme, tiek ir šiaip bendros kultūros ir atsakomybės kėlimo prasme. Deja, šiandien nedemonstruojame aukščiausių standartų.

Dar kartą kreipiuosi į visus žmones: valdžia turi daryti savo darbus, tačiau jūsų atsakomybė yra apsaugoti save pačius ir savo artimiausius žmones naudojantis visomis apsaugos priemonėmis, kurios yra tik numatytos“, – paragino šalies vadovas.

Tiesiogiai iš Prezidentūros:

Pirmadienį G.Nausėda susitiko ne tik su S.Skverneliu ir R.Karbauskiu, bet ir su kitų būsimo Seimo partijų lyderiais – konservatoriais Ingrida Šimonyte ir Gabrieliumi Landsbergiu, Laisvės partijos pirmininke Aušrine Armonaite, socialdemokratų vedliu Gintautu Palucku.

Kokie jų įspūdžiai po susitikimo? SKAITYKITE ČIA.

Įvardijo kriterijus būsimiems ministrams

Po pokalbių su jais visais šalies vadovas teigė susidaręs įspūdį, jog politikai pamiršo rinkimines batalijas ir yra nusiteikę konstruktyviai dirbti. Jis vylėsi, jog valdančiąją koaliciją suformuosiančios partijos įsiklausys į opozicijos siūlymus.

„O ne šluos [juos] nuo stalo vien todėl, kad tai siūlo opozicija“, – teigė G.Nausėda.

Jis pasveikino Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionis demokratus su pergale ir palinkėjo partijos pretendentei į premjeres I.Šimonytei sėkmės premjerės poste.

G.Nausėda taip pat nurodė, kokius kriterijus kels būsimam Ministrų kabinetui.

„Mano kriterijai ministrams yra labai aiškūs: patirtis, politinė valia ir gebėjimas per nustatytą laikotarpį, šiuo atveju per kadenciją, padaryti tuos pokyčius, kurie yra būtini vadovaujamame sektoriuje“, – dėstė jis.

G.Nausėda pažadėjo aktyviai dalyvauti naujo Ministrų kabineto sudaryme, bet neimprovizuoti.

Ketinu aktyviai dalyvauti Vyriausybės formavime.

„Ketinu aktyviai dalyvauti Vyriausybės formavime, tačiau ne improvizuodamas ir traukdamas ministrus kaip kiškius iš kišenės, tačiau įsiklausydamas į partijų lūkesčius, į derybas, kai bus pasidalinta ministrų portfeliais“, – dėstė jis.

Išgirdo galimų ministrų pavardes

Prezidentas atskleidė, jog susitikimuose su partijų lyderiai nuskambėjo ne viena galimo ministro ar ministrės pavardė, bet jas traktuoti kaip „iškaltas akmenyje“ esą būtų nerimta.

„Tikrai dar turi būti bendras susitarimas dėl to, kokiai partijai, kokia ministerija atitenka, kas imsis atsakingų pareigų Seime – kam atiteks Seimo pirmininko postas. Čia dar reikia nueiti nemažą kelią, kad galėtumėm imtis pavardžių, asmenybių“, – neskubėjo G.Nausėda.

Nors pagal veikimo lauką prezidentui aktualiausia, kas taps naujaisiais užsienio reikalų ir krašto apsaugos ministrais, tačiau G.Nausėda teigė lygiai taip pat susirūpinęs dėl to, kas užims sveikatos apsaugos, švietimo ministrų postus.

„Nuo šių sektorių didele dalimi priklausys Lietuvos gerovė tiek šiandien, tiek gerokai žvelgiant į priekį“, – pažymėjo jis.

Sveikata ir švietimas, G.Nausėdos įsitikinimu, yra bene svarbiausi gerovės valstybės elementai, o šių sričių sektoriuose reformos per pastarąjį dešimtmetį esą sustojo. Be postūmio, anot G.Nausėdos, čia neįmanoma pasiekti ir kokios nors pažangos.

„Kitos valstybės sparčiai žengia į priekį, Lietuva šitame procese atsilikti negali“, – teigė jis.

Sako, kad priemonės ne tokios svarbios

G.Nausėda ir į Seimą išrinktos partijos, pasak jo paties, Lietuvos kryptį mato panašiai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda

„Galiu pozityviai konstatuoti, kad Lietuvos ateitį visi matome panašiai, Lietuva privalo būti žalia, inovatyvi, socialinę taiką garantuojanti valstybė. O šito negalima pasiekti nemažinant regioninės socialinės atskirties, kuri, deja, šiuo metu vis dar yra labai didelė.

Priemonės, instrumentai, metodai – čia yra antraeilis dalykas. Svarbiausia – prioritetai, ir aš tikiu, kad prioritetų klausimu su nauja valdančiąja dauguma sutarsime“, – vylėsi prezidentas.

Priemonės, instrumentai, metodai – čia yra antraeilis dalykas.

G.Nausėda patikslino, jog tiek iš G.Landsbergio, tiek iš I.Šimonytės gavo patikinimą, jog jokių esminių neatitikimų, tarp to kaip jis ir jie suvokia gerovės valstybės raidą, nėra.

„Žalia, inovatyvi ir socialinę atskirtį mažinanti valstybė tikrai yra mūsų visų lūkestis, ir aš tikiu, kad per artimiausius ketverius metus mes galime padaryti didelį žingsnį į priekį įgyvendindami šitą lūkestį“, – paaiškino prezidentas.

Ar vetuos tai, kas prasilenkia su tradicija?

G.Nausėda buvo paklaustas, ar gins tradicines vertybes ir aktyviai išnaudos veto teisę, jei naujai išrinkta valdžia sieks įteisinti tos pačios lyties asmenų partnerystę ar dekriminalizuoti mažo kiekio kanapių turėjimą. Jis kol kas neatskleidė, ar taip ir darys, tačiau pažadėjo poziciją dėl to išreikšti, kai tik pataisos dėl minėtų klausimų pasieks Seimą.

„Manau, kad Seimas šitoje srityje bus aktyvus ir visokeriopai raginčiau būti aktyviais, nes toks yra jų pažadas rinkėjams, toks yra jų rinkėjų lūkestis. Kiekviena save gerbianti partija privalo rinkėjų lūkesčius pildyti.

Pirmiausia, šiuo klausimu tikiuosi išsamios diskusijos pačiame Seime ir tada, priklausomai nuo to, kas konkrečiai bus pasiūlyta, apsispręsiu ir aš.

Bet kuriuo atveju, tikėkitės, kad ir mano pozicija bus išreikšta dar šitų įstatymų svarstymo metu“, – komentavo G.Nausėda.

Plačiau apie Seimo narių ir partijų poziciją partnerystės įteisinimo ir narkotikų dekriminalizavimo klausimais skaitykite čia.

I.Šimonytės vedami Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai per šiuos Seimo rinkimus iškovojo daugiausiai mandatų ir ėmėsi iniciatyvos su Liberalų sąjūdžiu ir Laisvės partija burti koalicinę Vyriausybę. Preliminariais duomenimis, šios partijos Seime turės trapią 74 mandatų daugumą.

Galbūt jas palaikys ir žaliųjų atstovas, socialdemokratų premjeras Algirdas Butkevičius, keli nepriklausomai kandidatai.

Dabar valdžioje dirbanti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga rinkimuose pelnė 32 mandatus, Socialdemokratų partija – 13 mandatų, Darbo partija – 10 mandatų, Lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga ir Socialdemokratų darbo partija – po 3, 4 iškovojo save išsikėlę asmenys, po vieną – partija „Laisvė ir teisingumas“ bei Lietuvos žaliųjų partija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min