Dabar populiaru
Publikuota: 2012 gruodžio 20d. 12:46 , atnaujinta: 2012 gruodžio 20d. 15:02

Seimas panaikino Viktoro Uspaskicho teisinę neliečiamybę

Vitalija Vonžutaitė, Viktoras Uspaskichas ir Vytautas Gapšys
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Vitalija Vonžutaitė, Viktoras Uspaskichas ir Vytautas Gapšys

Seimas ketvirtadienį nusprendė atimti Darbo partijos pirmininko Viktoro Uspaskicho teisinę neliečiamybę. Už tai numatančią rezoliuciją balsavo 86, prieš – 29, susilaikė 15 parlamentarų. Dėl V.Uspaskicho pavaduotojo Vytauto Gapšio ir partijos narės Vitalijos Vonžutaitės neliečiamybės Seimas sprendimo kol kas nepriėmė.

Posėdžiui, kuriame sprendžiama dėl Seimo narių imuniteto naikinimo, kaip ir antradienį, pirmininkauja Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas. Tai papiktino Seimo opoziciją. Konservatorius Andrius Kubilius pareikalavo, kad V.Gedvilas nusišalintų, o jei jis to nepadarys, paprašė Seimą dėl to balsuoti.

Atsakydama V.Baltraitienė priminė, kad anksčiau sprendžiant dėl konservatoriaus Vito Matuzo neliečiamybės naikinimo, posėdžiui pirmininkavo jo partietė, Seimo pirmininkė Irena Degutienė.

„Aš laikysiuosi Statuto, man nėra pareikšti jokie įtarimai, nesu niekaip susisaistęs“, – posėdžiui pirmininkauti norą pareiškė pats V.Gedvilas.

„Darbietis“ Mečislovas Zasčiurinskas pareiškė, kad Darbo partijos pirmininkas V.Uspaskichas jo paprašė Seimui perduoti prašymą greičiau pradėti rezoliucijų svarstymą.

Posėdžiui pirmininkauti liko G.Gedvilas. Jis neleido Seimui balsuoti dėl jo nušalinimo, nors to reikalavo opozicija.

A.Mazuronis: suklaidino sekretoriatas

Ketvirtadienį pristatydamas komisijos išvadą jai pirmininkavęs „tvarkietis“ A.Mazuronis parlamentarams paaiškino, kodėl antradienį nebuvo galima spręsti trijų „darbiečių“ teisinės neliečiamybės atėmimo klausimo.

„Darbiečiai“ prašė atidėti klausimo sprendimą, nes rezoliucijos, kuria prašoma panaikinti neliečiamybę, pavadinimas buvo pakeistas. Opozicija aiškino, kad laikinosios Seimo komisijos ranka padarytas pakeitimas nėra pataisa.

„Man buvo mesti kaltinimai dokumentų klastojimu. Jei dar tai tęsis, savo garbę ginsiu visomis priemonėmis, kurios numatytos įstatymuose“, – kalbėjo A.Mazuronis.

Anot jo, įregistravus rezoliucijos projektą paaiškėjo, kad jo pavadinime buvo įsivėlusi techninė klaida, todėl jis kreipėsi į Seimo posėdžių sekretoriatą, klausdamas ką daryti. Sekretoriato darbuotojai jam pasiūlė klaidą ištaisyti ranka, o vėliau paaiškėjo, kad to padaryti nebuvo galima. „Todėl kreipiausi į valdybą, kad ši išsiaiškintų, ar sekretoriato specialistai yra kompetentingi“, – kalbėjo A.Mazuronis.

V.Uspaskichas griebėsi maldos

V.Uspaskichas sakydamas savo kalbą Seimo tribūnoje kreipėsi ne tik į Seimo narius, bet ir į „žiūrovus“.

„Nepatogu vadinti jus „gerbiami kolegos“, nes prieš jus stovi nusikaltėlis, o jūs visi tokie švarūs“, – į parlamentarus kreipėsi V.Uspaskichas.

Jis pripažino, kad ilgai svarstė, ar iš viso verta kalbėti Seimo salėje, nes „jau viskas nuspręsta be balsavimo“. Pasak jo, Seime šiomis dienomis pilna išsigandusių, „prispaustų“ parlamentarų. 

„Balti net tie, su kuriais čierką išgerdavome, net jie bijo prieiti ir pasisveikinti“, – pareiškė Darbo partijos pirmininkas.

Toliau savo kalbą V.Uspaskichas tęsė žodžiais iš Biblijos ir kalbomis apie Dievą. 

„Tai yra politinė byla. Kaip pasakytų ezoterinį gyvenimą propaguojantys žmonės, neteisk ir nebūsi teisiamas. Esu tikintis, savo kasdieninėje maldoje prašau palaiminimo ir savo oponentams. Todėl, kad kaip sakė ezoterikai, pasiųsta gera žinia visą laiką galės grįžti tau ar tavo vaikams dvigubai daugiau“, – Dievo bausme grasino „darbietis“.

Apeliavo į socdemų sąžinę

Galiausiai politikas pradėjo kalbėti apie bylos esmę. Jis skaitė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) atlikto Valstybės saugumo departamento (VSD) tyrimo išvadą teigdamas, kad čia nurodoma, jog VSD nebuvo laisvas veikti, kad jai įtaką daro tam tikri politikai.

Balti net tie, su kuriais čierką išgerdavome, net jie bijo prieiti ir pasisveikinti, – kalbėjo V.Uspaskichas.

„Tai yra pažyma, kurią alternatyviai parašė Andrius Kubilius“, – teigė jis.

Darbo partijos pirmininkas nuolat apeliuodavo į koalicijos partnerių sąžinę, tvirtindamas, kad jie turi suprasti, jog bylą užsakė politikai, o juodoji buhalterija čia ne prie ko. Pasak jo, tikėdamiesi kartu dirbti koalicijoje ketverius metus socialdemokratai galėtų bent susilaikyti.

„Noriu kreiptis ne į krikščionis, kurie labai nori kraujo išgerti, o į koalicijos partnerius. Ką man daryti su šitais pokalbiais?“ – cituodamas ištraukas iš paviešintos NSGK tyrimo medžiagos klausė V.Uspaskichas. 

Be to, jis citavo buvusio prezidento Valdo Adamkaus interviu ir knygos ištraukas aiškindamas, jog jos įrodo, kad Darbo partijos byla yra politinė.

„Tikslas buvo paprastas – likviduoti mane kaip Darbo partijos lyderį ir tai liudija pats V.Adamkus“, – apibendrino V.Uspaskichas.

Jis, kaip ir Seimo specialiojoje komisijoje, tvirtino, kad bylos politiškumą įrodo ir „Wikileaks“ nutekinti dokumentai iš JAV diplomatų susirašinėjimo. Čia V.Uspaskichas gyrėsi esąs pavadintas „labai disciplinuotu partijos pirmininku“.

„Nė vienos Lietuvos partijos pirmininkas tokio gero įvertinimo iš JAV ambasados nesulaukė“, – gyrėsi V.Uspaskichas.

Pasiūlė pačiulpti kraujo

Toliau jis pasakojo apie savo pabėgimą į Maskvą, grįžimą į Lietuvą ir kitas istorijas, kurias jau yra išdėstęs Seimo specialiosios komisijos posėdyje.

„Gerbiamas Viktorai, kiek dar laiko reikia?“ – po maždaug pusvalandžio kalbos į V.Uspaskicho monologą pabandė įsikišti Seimo pirmininkas, Darbo partijos narys V.Gedvilas.

„O jūs, pirmininke, skubate kur nors?“ – pasiteiravo V.Uspaskichas ir tęsė kalbą. V.Gedvilo prašymą Seimui toliau klausyti pranešėjo kalbos palydėjo opozicijos juokas.

Jums gal veną atidaryti ir duoti pačiulpti? – klausė V.Uspaskichas.

V.Uspaskichas tvirtino, kad juodosios buhalterijos kasos knyga, kuri yra vienas pagrindinių įrodymų Darbo partijos byloje, buvo rasta ne Darbo partijos patalpose, o „infiltruotų buhalterių„ rankose. Jos esą vedė dar kelių įmonių buhalterijas, todėl dokumentai galėjo būti bet kurios iš jų. 

„Premjere kur jūs, premjere, – rėkė iš tribūnos Darbo partijos pirmininkas pareikšdamas, kad “tai jūsų įstatyme„ numatyta, kad už buhalteriją atsakomybė gresia buhalteriams, o ne partijos vadovams.

Tada jis vėl atsisuko į opoziciją ir išvadino ją kraugeriais.

„Ką jums reikia dar – kraują pagerti? Jums ką, veną atidaryti ir duoti pačiulpti? Galiu tą padaryti“ – siūlė V.Uspaskichas.

Jis dėstė, kad „Vikondos„ įmonių darbuotojai uždirba mažiausiai po 1,3 tūkst. litų ir jam neverta „šūdeliautis“ su tokiais pinigais, kokie minimi byloje.  

Be to, V.Uspaskichas Seimo prašė leisti jam „išgelbėti vaikus – V.Gapšį ir V.Vonžutaitę“. Dėl to jis sakė galintis parduoti bet kurią įmonę, kad tik išpirktų jiems laisvę.

Su kaltinamaisiais solidarizavosi visi Seimo „darbiečiai“

V.Uspaskichui baigus kalbėti konservatorius Jurgis Razma pasipiktino, kad „darbietis“ Seimo pirmininkas V.Gedvilas leido V.Uspaskichui leido kalbėti beveik valandą.

„Noriu kreiptis į V.Uspaskicho pavaldinį, kuris sėdi pirmininko kėdėje. Jei rezoliucijai dėl Darbo partijos pirmininko turėjo būti išnagrinėta per pusvalandį, prašau laikytis tvarkos, o ne klustelėti, ar dar daug ką turi pasakyti“, – sakė jis.

Darbo partijos atstovė Dangutė Mikutienė pareiškė, kad jeigu Seimas atims trijų jos kolegų neliečiamybę, „darbiečiai“ nori, kad būtų panaikintas visų šios frakcijos narių imunitetas.

D.Mikutienė savo kalboje kartojo, kad byla yra politinė o nenuteisti V.Uspaskichas, V.Gapšys ir V.Vonžutaitė „vaikšto su nusikaltėlių žyme“. 

Konservatorius Arvydas Anušauskas pasisakydamas už tai, kad Seimas naikintų V.Uspaskicho teisinę neliečiamybę pareiškė, kad bylą kaltinamieji stabdė mažiausiai 26 kartus. Pasak jo,  Darbo partijos byla yra politinės korupcijos byla.

Jo teigimu, byloje yra nurodoma pakankamai neskaidrių finansinių Darbo partijos rėmėjų pavadinimų, todėl Viktoras Uspaskichas yra neteisus sakydamas, kad niekas jų neišsiaiškino.

Konservatorius Kęstutis Masiulis pridėjo, kad klausydamasis V.Uspaskicho kalbos neišgirdo jokių abejones dėl bylos politiškumo keliančių dalykų.

„Girdėjau tik šou, tik komedinį farsą“, – pareiškė konservatorius.

Anot jo, tai, kad VSD pradėjo tyrimą neįrodo politinio bylos pamušalo. „Šnipinėjimas – štai nuo ko buvo pradėtas tyrimas, bet vykdant operatyvinį tyrimą buvo rasta kitų nusikaltimų ir perduoti tirti prokuratūrai. Kas čia neleistino? Kur čia yra problema?“ – teiravosi K.Masiulis.

Pasak jo, V.Uspaskichas bando įrodyti, kad Lietuva yra ne teisinė valstybė ir bylą prieš Darbo partiją pradėjo politikai, o ne teisėsauga, tačiau Darbo partijos pirmininkas, pasak konservatoriaus, pamiršo paminėti, kad valdžioje tuo metu, kai pradėta byla, buvo patys „darbiečiai“.

„Aš matau bailų žmogų, kuris trečią kartą gaišina Seimą bandydamas išnešti savo sveiką kailį. Ir šitie Pilėnai, kurie žada susideginti kartu, nė vienas jūs nepasitrauksite iš Seimo, neišeisite jūs niekur. Tie pagraudenimai, mizanscenos yra tikra komedija“, – apibendrino K.Masiulis.

„Darbietė“ Loreta Graužinienė pasisakydama Seimo salėje priminė „Rubikono“ bylą, kurioje taip pat buvo rasta juodosios buhalterijos kasos knyga, bet tyrimas baigėsi niekuo.

„Gerbiamieji, prieš Kalėdas kiekvienas einate išpažinties ir pridėję ranką prie širdies gali teisti tik tie, kurie patys yra sąžiningi. Man teko „Rubikono“ bylos komisijoje dirbti, ten buvo trumpiniai nuo galimai prezidento iki galimai Seimo narių. Prieš teisdami atsiminkite tai“, – ragino L.Graužinienė.

Paprašė slapto balsavimo

„Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos atstovas Petras Gražulis frakcijos vardu paprašė, kad dėl neliečiamybės būtų balsuojama slaptame balsavime.

Tačiau Seimo nariai tam nepritarė. Prieš slaptą balsavimą pasisakė 87, už – 46 parlamentarai.

Savo kalboje jis aiškino visą gyvenimą buvęs už teisingumą ir dėl to kentėjęs.

„Buvo vedama buhalterija – teisėta neteisėta, buvo galbūt pinigai neapskaityti, mokesčiai nesumokėti. Jie pripažino iš šitos tribūnos. Bet pasakykit jūs, ar juodųjų buhalterijų jūsų partijos neturi? Aš prisipažįstu būdamas Krikščionių demokratų partijos valdybos pirmininkas, kai dar buvo Vokietijos kancleris Helmutas Kohlis, vežėme markes į Lietuvą, vežėme iš Vokietijos, vežėme iš krikščionių demokratų Švedijos, ir neapskaitėme tų pinigų. Aš asmeniškai sakau: ar aš galiu teisti kitus, kada tai darė mūsų partija. Skirtumas tik tas, kad jis vedė buhalteriją, o mes nevedėm, pasidalijom pinigus ir nėra popierių jokių“, – kalbėjo jis.

P.Gražulis pridūrė, kad žmonės teismais nepasitiki. „Bet tauta balsavo už Viktorą ir jo partiją. Tautos balsas – Dievo balsas. Ne aš jiems suteikiau imunitetą – tauta suteikė. Aš neturiu teisės pasmerkti“, – aiškino jis.

Liberalų sąjūdžio atstovas Remigijus Šimašius teigė negirdėjęs rimtų argumentų, kodėl iš V.Uspaskicho ir jo bendražygių nereikėtų atimti teisinės neliečiamybės.

„Iš kalbos atrodo, kad tai Lietuvos demokratijos tėvas, visų galų meistras, kad viskas yra gerai ir puiku“, – iš V.Uspaskicho pasisakymo pasišaipė jis. 

Kova vyko ir balkone

Į Seimą prieš balsavimą dėl „darbiečių“ teisinės neliečiamybės sugužėjo būriai piliečių. Iš Seimo posėdžių salės balkono procesą stebi judėjimo „Baltosios pirštinės“ atstovai ir gausus būrys sukviestų palaikyti partiečių Darbo partijos narių.

Vadovybės apsaugos departamento pareigūnai „Baltųjų pirštinių“ atstovų paprašė nusiimti pasigamintas popierines dideles baltas pirštines, tuo tarpu Darbo partijos nariams jie leido stovėti pasipuošus mėlynais Darbo partijos šalikais. Tai papiktino keletą parlamentarų. Pasak jų, piliečiams taikomi dvigubi standartai. Galiausiai „Baltųjų pirštinių“ atstovams leista mūvėti pirštines.

Stabdė pertraukomis

Primename, kad sprendimo dėl teisinės neliečiamybės panaikinimo tikėtasi dar antradienį. Tačiau tuomet rezoliucijų projektų dėl trijų „darbiečių“ neliečiamybės svarstymas sustabdytas pasinaudojus „darbiečių“ ir specialiosios komisijos pirmininko „tvarkiečio“ Andriaus Mazuronio sukeltomis procedūrinėmis kliūtimis.

Už klausimų atidėjimą balsavo Darbo partijos, „Tvarkos ir teisingumo“ bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcijų nariai, jų balsų užteko pertraukai padaryti.

Pateikė buhalterijos vykdymo schemą

Praėjusią savaitę suburta specialioji Seimo komisija nusprendė parlamentui siūlyti naikinti trijų parlamentarų teisinę neleičiamybę. Tuo tarpu parlamentarai tvirtino esą byla yra politinė.

Seimo specialioji komisija išklausė V.Uspaskicho ir V.Vonžutaitės pasakojimų. Taip pat komisijai liudijo V.Gapšys. Visi jie tvirtino, kad Darbo partijos byla yra politinė, kaltino jos organizavimu net dabartinius koalicijos partnerius socialdemokratus.

Primename, kad S.Verseckas parlamentarams praėjusios savaitės pirmadienio komisijos posėdyje pareiškė, kad Darbo partijos byla jokiu būdu nėra politinė ir pateikė Darbo partijos juodosios buhalterijos vykdymo schemą, kurioje pademonstruota, kaip judėjo Darbo partijos finansai.

15min.lt nuotr./S.Verseckas parlamentarams pateikė Darbo partijos juodosios buhalterijos vykdymo schemą, kurioje pademonstruota, kaip judėjo Darbo partijos finansai.
15min.lt nuotr./S.Verseckas parlamentarams pateikė Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ vykdymo schemą, kurioje pademonstruota, kaip judėjo Darbo partijos finansai.

Primename, kad Generalinė prokuratūra prašo Seimo panaikinti trijų Darbo partijos parlamentarų teisinę neliečiamybę, nes jie yra kaltinamieji vadinamoje juodosios buhalterijos byloje.

Prokuratūros duomenimis, V.Uspaskichas, V.Gapšys ir V.Vonžutaitė eidami vadovaujamas pareigas Darbo partijoje nuo 2004 iki 2006 metų Vilniuje organizavo apgaulingą Darbo partijos buhalterinės apskaitos tvarkymą. Dėl to valstybei, prokurorų skaičiavimu, buvo padaryta daugiau nei 6 mln. litų žala.

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min