Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Išrink „Metų nuostolį 2009“

Ignalinos atominė elektrinė
Gedimino Savickio/BFL nuotr. / Ignalinos atominė elektrinė.
Šaltinis: 15min
0
A A

Portalas 15min.lt ir laikraštis „15min“ toliau tęsia besibaiginėjančių metų apžvalgą. Šiandien siūlome nuspręsti, kas vertas „Metų nuostolio 2009“ vardo.

Pirmoji nominantų sąraše – Ignalinos atominė elektrinė (IAE).

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Ignalinos atominė elektrinė
Ignalinos atominė elektrinė

Likus valandai iki 2010-ųjų ji bus sustabdyta. Tokį įsakymą lapkričio pabaigoje pasirašė IAE generalinis direktorius Viktoras Ševaldinas. Uždarius IAE, Lietuva planuoja elektrą importuoti iš Estijos, Rusijos ir Ukrainos per kaimyninę Baltarusiją. Nedidelis elektros kiekis taip pat bus importuojamas iš Suomijos ir Latvijos. Nuo 2010-ųjų sausio 1 dienos Lietuvos gyventojai už elektrą mokės daugiau: kilovatvalandė kainuos 9–14 ct brangiau, priklausomai nuo pasirinkto mokėjimo plano ir suvartojamos energijos kiekio.

Antrasis sąraše – protų nutekėjimas. Nepatenkinti sunkiomis gyvenimo sąlygomis Lietuvoje vis daugiau tautiečių renkasi darbą ar studijas užsienyje.

G.Savicko/BFL nuotr./migracija
Emigracija

Statistikos departamento duomenimis, sausio-spalio mėnesiais iš Lietuvos savo išvykimą deklaravo 18 tūkst. 255 žmonės. Tai daugiau nei pernai per visus metus, kai savo išvykimą deklaravo 17 tūkst. Lietuvos gyventojų. Statistikos departamentas prognozuoja, kad tai bus didžiausia emigracijos banga per visą Nepriklausomybės laikotarpį. Oficialiais duomenimis, nuo nepriklausomybės atgavimo iki šiol iš Lietuvos jau emigravo daugiau nei pusė milijono gyventojų.

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./„flyLAL“  lėktuvas
„flyLAL“ lėktuvas
Trečiasis – „flyLAL – Lithuanian Airlines“ bankrotas. Skrydžių bendrovės „flyLAL – Lithuanian Airlines“ bankrotą Latvijos susisiekimo ministras Ainaras Šleseris prognozavo dar 2008-aisiais  tačiau pati bendrovė tokias kalbas griežtai neigė. Vis dėlto, išsikapanoti iš sunkios finansinės situacijos jai nepavyko. 2009-ųjų sausį bendrovė sustabdė savo veiklą. Jos skolos nepadengtos turtu, tuomet siekė apie 90 mln. litų, skola bendrovės akcininkams viršijo 47,5 mln. litų. O Lietuvos aviacija atsidūrė gilioje duobėje – tapo sudėtinga tiesiogiai nuskristi į kitas šalis, taip pat sumažėjo atvykstančių turistų skaičius.

Metų nuostoliu tapti taip pat pretenduoja sumažintos pensijos bei kitos „Sodros“ išmokos.

Gruodžio viduryje po ilgų debatų ir tarimosi su socialiniais partneriais, valdžia apkarpė pensijas ir kitas socialines išmokas ateinantiems dvejiems metams. Nuspręsta, kad pensijos mažės 2,7–12,4 proc., dirbančių pensininkų – nuo 1,5 proc. iki 70 proc. – priklausomai nuo gaunamo atlyginimo dydžio.

Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Vyresnioji karta
Vyresnioji karta

Pertvarkoma vadinamųjų vaiko pinigų mokėjimo sistema: 97,5 lito dydžio išmoka bus mokama vaikams iki 2 metų tik tuo atveju, jei jų tėvai negauna motinystės (tėvystės) pašalpos arba jei pašalpos dydis yra mažesnis nei 525 litai. Nuspręsta mažinti ir motinystės (tėvystės) pašalpas: pirmais vaiko metais – iki 90 proc., o antrais – iki 75 proc. gauto atlyginimo dydžio. Taip pat Seimas nusprendė, kad bedarbio pašalpa negalės būti didesnė nei 650 Lt.

Penktoji nominantų sąraše – prieštaringai vertinta bendrovė LEO LT.

Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./„Leo LT“
LEO LT

Pirmasis smūgis nacionaliniam investuotojui, turėjusiam rūpintis naujos atominės elektrinės statyba, buvo Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad ši bendrovė buvo įsteigta pažeidžiant Konstituciją.

Kad LEO LT turi būti išformuota, dar rinkimų kampanijos metu kalbėjo Dalia Grybauskaitė. Toks sprendimas buvo priimtas: po derybų su mažuoju akcininku „NDX energija“ nuspręsta LEO LT išformuoti restitucijos būdu (t. y. grąžinant viską į tą padėtį, kokia buvo prieš VST privatizavimą 2003-iaisiais), o iš LEO LT lėšų „NDX energijai“ pažadėta sumokėti 680 mln. Lt kompensacijos.

Kitas metų apklausas rasite čia.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min