Dabar populiaru
Publikuota: 2015 rugsėjo 28d. 17:58

Milijardų paieška Lietuvoje – Kazachstano opozicijos galvų medžioklė ar milžiniška finansinė afera?

Syrymas Shalabayevas
Nuotr. iš interpol.int. / Syrimas Šalabajevas

Ilgai galvojau, ar imtis šios temos. Liepos pabaigoje Lietuvoje sulaikytas Syrimas Šalabajevas. Žmogus, kurį Kazachstano teisėsauga kaltina prisidėjus prie 10 milijardų dolerių vagystės. Jo sesers vyras Muchtaras Abliazovas šiuo metu dėl tų pačių kaltinimų sulaikytas Prancūzijoje.

Nors M.Abliazovo pavardė lietuviams nieko nesako, Kazachstane šis žmogus žinomas visiems. Jo istorija itin įdomi. Vienas turtingiausių Kazachstano žmonių, buvęs energetikos ministras, opozicijos lyderis, politinis kalinys, bėglys.

Žmogus, kuris sukūrė vieną didžiausių šalies bankų, ir žmogus, kuris dabar kaltinamas šio banko apvogimu. Turbūt svarbiausia – žmogus, kuris pats ir kurio artimieji šiuo metu yra vienvaldžio Kazachstano prezidento Nursultano Nazarbajevo asmeniniai priešai ir taikiniai.

Teisė į nešališką teismą

S.Šalabajevo pusėn stojo žmonės, kurie rado advokatus ir organizavo ukrainietės lakūnės Nadijos Savčenko ir Rusijoje nuteisto režisieriaus Olego Sencovo gynybą.

Lietuvoje vis dar gyvos „Snoro“ ir „Ūkio“ bankų kracho istorijos. Iš pirmo žvilgsnio BTA banko atvejis labai panašus. Bent jau taip jį pristato Kazachstano teisėsauga ir brangiai apmokamos teisininkų kontoros. Beje, pirmą kartą susidūriau su tuo, kad užsienio advokatų kontora, kurios teisininkai padeda vykdyti įtariamojo paiešką ir siekia ekstradicijos, Lietuvoje samdytų viešųjų ryšių specialistus ir aktyviai bandytų formuoti sau palankią visuomenės nuomonę.

„Scanpix“/AP nuotr./Nadia Savčenko
„Scanpix“/AP nuotr./Nadia Savčenko

Kiekvienas asmuo turi teisę į nešališką teismą. Kazachstanas yra unikali šalis, kurioje didžioji dalis verslo buvo sukurta laikantis valdančiojo elitio sukurtų žaidimo taisyklių, o ne įstatymų.

Apsispręsti rašyti padėjo ir tai, kad į mane kreipėsi rimtos tarptautinės žmogaus teisių gynimo organizacijos. Žmonės, kurie rado advokatus ir organizavo Ukrainos lakūnės Nadijos Savčenko ir Rusijoje nuteisto režisieriaus Olego Sencovo gynybą. Padėjo pokalbiai su tarptautinį pripažinimą pelniusiais žurnalistais, Kazachstane kalėjusiais aktyvistais, teisininkais Lietuvoje, Ukrainoje ir Londone.

Apie šią istoriją jau keli metai rašo didžiosios pasaulio žiniasklaidos priemonės – „The Telegraph“, „Der Spiegel“, „Le Monde“, „Le Figaro“, „Vanity Fair“, „Bloomberg“ ir kitos.

TAIP PAT SKAITYKITE: Žinomus ES politikus Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas perka urmu

Be to, šis atvejis yra dar viena proga pagalvoti, kaip valstybių lygiu turi būti bendraujama su autoritariniais režimais – Rusija, Baltarusija, Kazachstanu. Kiek mums svarbūs ten vykstantys opozicijos persekiojimai?

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas ir Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas ir Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka

Šiai istorijai daug laiko ir pastangų nebuvo gaila prisiminus Alesiaus Beliackio istoriją ir Lietuvos institucijų nesusišnekėjimą situacijose, kai sprendžiamas žmogaus likimas.

Kita vertus, mano rankose atsidūrė nemažai faktų apie M.Abliazovo ir S.Šalabajevo per statytinius valdytas bendroves lengvatinių mokesčių valstybėse. Finansinių schemų sudėtingumas ir į jas įtraukti asmenys, sumų dydis, jau priimti teismų sprendimai mane verčia manyti, kad finansiniai reikalai iš tiesų nebuvo tvarkomi skaidriai.

Nepaisant to, kiekvienas asmuo turi teisę į nešališką teismą, o bausmė turi būti adekvati nusikaltimui. Ji negali tapti asmeniniu kerštu ir būti nukreipta ne tik prieš įstatymus pežeidusį asmenį, bet ir prieš jo artimuosius, draugus, bendražygius.

N.Nazarbajevo nomenklatūra

Norint suprasti šios bylos kontekstą, reikia žinoti Kazachstano istoriją, – teigė J.Žovtis.

„Norint suprasti šios bylos kontekstą, reikia žinoti Kazachstano istoriją“, – teigia Kazachstano tarptautinio žmogaus teisių biuro valdybos narys, vienas iš žinomiausių šios šalies žmogaus teisių gynėjų, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) ekspertas, teisininkas ir politinis kalinys Jevgenijus Žovtis.

„Kazachstanas po Sovietų Sąjungos griūties savo ekonomiką reformavo laikantis pagrindinio principo – valdžią turėję asmenys ją konvertavo į privačią nuosavybę.  Nėra nei vieno žmogaus, įskaitant prezidentą, kuris tai būtų padaręs nepažeidžiant įstatymų. Visas valdžios ir verslo elitas dabar yra sudėtingoje situacijoje, nes, kaip sako pats N.Nazarbajevas, kiekvieną iš jų galima teisti.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nursultanas Nazarbajevas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nursultanas Nazarbajevas

N.Nazarbajevas valdžią ėmė koncentruoti savo rankose. 1995 m. buvo priimta nauja šalies Konstitucija.  1996-1997 m. dingo paskutinės nepriklausomos radijo stotys ir televizijos kanalai.

Panaši situacija žvelgiant į šalies demokratines reformas. Po Sovietų Sąjungos žlugimo šalyje įvyko rinkimai, parlamente buvo opozicijos atstovų, tačiau tai tęsėsi neilgai.

N.Nazarbajevas valdžią ėmė koncentruoti savo rankose. 1995 m. buvo priimta nauja šalies Konstitucija.  1996-1997 m. dingo paskutinės nepriklausomos radijo stotys ir televizijos kanalai.

Opozicijos beveik neliko. Dutūkstantųjų pradžioje grupė jaunų verslininkų, politikų, biurokratų viešai ėmė kalbėti, kad tokia sistema pasmerkta žlugti. Vienu iš jaunųjų tiurkų (taip buvo vadinami šie žmonės, – red. past.) lyderių tapo M.Abliazovas. Jis buvo žinomas bankininkas ir valdininkas, iki tol ėjęs ir energetikos ministro pareigas“, – pasakojo pašnekovas.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Javgenijus Žovtis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Javgenijus Žovtis

Pasak jo, M.Abliazovas buvo iš tų žmonių, kurie darė verslą ir jam puikiai sekėsi. N.Nazarbajevas matė, kad valdžios aparate tokių žmonių trūksta ir ėmė juos kviesti. Net ministru pirmininku kurį laiką buvo žmogus ne iš tradicinės nomenklatūros.

„N.Nazarbajevas nėra kvailas ir jis puikiai suprato, kaip manevruoti tarp senojo elito, kurio rankose buvo didžioji ekonomikos dalis, ir naujojo.

Turite suprasti, kad tada visi žaidė pagal tuo metu galiojusias taisykles. Įstatymų viršenybės nebuvo. Veikė kitokia sistema. Jeigu tu taisyklėms paklūsti, kyli aukštyn. Jeigu ne, tave išmeta lauk. Sąžiningai didelio kapitalo neuždirbo niekas. Visi naudojosi sistema, įstatymų spragomis“, – paaiškino J.Žovtis.

Lemtingas laiškas

2001 m. jaunieji tiurkai sukūrė politinį judėjimą „Demokratinis Kazachstano pasirinkimas“ ir pasirašė viešą kreipimąsi, kuriame reikalavo reformų.

2001 m. jaunieji tiurkai sukūrė politinį judėjimą „Demokratinis Kazachstano pasirinkimas“ ir pasirašė viešą kreipimąsi, kuriame reikalavo reformų. Taip M.Abliazovas nuo verslo perėjo prie politikos. Tai įvyko daug seniau, nei jam buvo pateikti kokie nors kaltinimai finansiniu sukčiavimu.

Tarp pasirašiusių viešą laišką buvo finansų ir gynybos ministrai, vicepremjeras, žinomi šalies verslininkai, centrinio banko pirmininkas, prezidento administracijos vadovo pavaduotojas ir kiti. Visi jie buvo jauni 30-45 metų amžiaus lyderiai.

„Scanpix“/AFP nuotr./Muchtaras Abliazovas
„Scanpix“/AFP nuotr./Muchtaras Abliazovas

„Tai buvo aiškus naujojo elito iššūkis senajai nomenklatūrai. N.Nazarbajevas suprato, koks pavojus kilo jo valdžiai ir ėmėsi veiksmų. Šie žmonės nukentėjo – neteko pareigų, traukėsi iš verslo, bėgo iš šalies, buvo pradėtos politinės bylos. Du judėjimo lyderiai – M.Abliazovas ir tuometinis vicepremjeras Žoržas Žakianovas atsidūrė kalėjime“, – pasakojo J.Žovtis.

Ž.Žakianovui buvo skirta 7 metų laisvės atėmimo bausmė. Dabar jis gyvena JAV. M.Abliazovas po metų buvo paleistas jam suteikus prezidento malonę. Buvo susitarta, kad jis daugiau politikoje nedalyvaus, tačiau M.Abliazovas toliau rėmė opoziciją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Juozo Urbšio išpažintis švedų diplomatui: „1940-aisiais pasipriešinimas jau nebuvo įmanomas“

Aktualu

Vyriausybė „dėl kibernetinio saugumo“ slepia, ar premjero komanda klausė sunaikinto įrašo

Aktualu

Po žmogaus gyvybę nusinešusio ir garažus nušlavusio sprogimo panevėžiečiai skaičiuoja nuostolius

Verslas

Aukščiausiasis Teismas uždraudė Vilniaus savivaldybei pasirašyti sutartį dėl nacionalinio stadiono

Kultūra

Vilniuje koncertuosianti L.Anderson: „Nesėkmė reikalauja kur kas daugiau kūrybiškumo nei sėkmė“

Aktualu

Kauno pareigūnai nustatė 11 kaukėtų „Ryto“ sirgalių, užpuolusių „Žalgirio“ fanus

„Eurolygos dienos“ prognozė: kokia tikimybė, kad Šaras pagaliau įveiks Željko Kaune? (5/5)

Vardai

M.Šedžiuvienė įsiuto – jos sūnų prižiūri svetima moteris: „Ponas Andriau, kokio velnio pasiimi vaiką?“

Aktualu

Pirotechnikos gamykloje Rusijoje nugriaudėjo sprogimas

Aktualu

Baisiausias sulaikytų pažeidėjų grasinimas pareigūnams: „Aš tau privarysiu pilną mašiną!“

Aktualu

Šiaurės Indijoje traukinys rėžėsi į minią: skelbiama apie daugybę žuvusių ir sužeistų

Aktualu

Marijampolės policija imasi veiksmų dėl adatų bananuose: prašo kreiptis nukentėjusius

24sek

Ir turtuoliai turi problemų: kokių rūpesčių bagažą į Kauną atsivežė Željko?

Aktualu

Petras Auštrevičius 15min studijoje: „Nepamiršau, kad esu kandidatas“

Aktualu

ES teismas nurodė Lenkijai sustabdyti Aukščiausiojo Teismo reformą

Maistas

Vėlyviems savaitgalio pusryčiams – salotos su omletu, saldžiam finišui – riešutų desertas

Vardai

B.Navickaitė ir P.Gražulis susitiko notaro kabinete – po apsižodžiavimo sutarė dėl dukters pavardės

Aktualu

Šiaurės Anglijoje dėl lytinių nusikaltimų prieš paaugles nuteista 20 vyrų

Aktualu

Ekvadoriečio užpuolimu kaltinamas 18-metis vėl teisme: 4 kartus sumušė mamą

Aktualu

Per stiprią turbulenciją sužeista 15 į Buenos Aires skridusio lėktuvo keleivių

Naujienos

Aktualu

Juozo Urbšio išpažintis švedų diplomatui: „1940-aisiais pasipriešinimas jau nebuvo įmanomas“

Aktualu

Vyriausybė „dėl kibernetinio saugumo“ slepia, ar premjero komanda klausė sunaikinto įrašo

Aktualu

Po žmogaus gyvybę nusinešusio ir garažus nušlavusio sprogimo panevėžiečiai skaičiuoja nuostolius

Verslas

Aukščiausiasis Teismas uždraudė Vilniaus savivaldybei pasirašyti sutartį dėl nacionalinio stadiono

Kultūra

Vilniuje koncertuosianti L.Anderson: „Nesėkmė reikalauja kur kas daugiau kūrybiškumo nei sėkmė“

Aktualu

Kauno pareigūnai nustatė 11 kaukėtų „Ryto“ sirgalių, užpuolusių „Žalgirio“ fanus

„Eurolygos dienos“ prognozė: kokia tikimybė, kad Šaras pagaliau įveiks Željko Kaune? (5/5)

Vardai

M.Šedžiuvienė įsiuto – jos sūnų prižiūri svetima moteris: „Ponas Andriau, kokio velnio pasiimi vaiką?“

Aktualu

Pirotechnikos gamykloje Rusijoje nugriaudėjo sprogimas

Aktualu

Baisiausias sulaikytų pažeidėjų grasinimas pareigūnams: „Aš tau privarysiu pilną mašiną!“

Aktualu

Šiaurės Indijoje traukinys rėžėsi į minią: skelbiama apie daugybę žuvusių ir sužeistų

Aktualu

Marijampolės policija imasi veiksmų dėl adatų bananuose: prašo kreiptis nukentėjusius

24sek

Ir turtuoliai turi problemų: kokių rūpesčių bagažą į Kauną atsivežė Željko?

Aktualu

Petras Auštrevičius 15min studijoje: „Nepamiršau, kad esu kandidatas“

Aktualu

ES teismas nurodė Lenkijai sustabdyti Aukščiausiojo Teismo reformą

Maistas

Vėlyviems savaitgalio pusryčiams – salotos su omletu, saldžiam finišui – riešutų desertas

Vardai

B.Navickaitė ir P.Gražulis susitiko notaro kabinete – po apsižodžiavimo sutarė dėl dukters pavardės

Aktualu

Šiaurės Anglijoje dėl lytinių nusikaltimų prieš paaugles nuteista 20 vyrų

Aktualu

Ekvadoriečio užpuolimu kaltinamas 18-metis vėl teisme: 4 kartus sumušė mamą

Aktualu

Per stiprią turbulenciją sužeista 15 į Buenos Aires skridusio lėktuvo keleivių

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min