Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Kaip Rusijos FSB agentai seka pagrindinius opozicionierius: A.Navalno atvejis

Aleksejus Navalnas, kurį praėjusią savaitę mėginta nunuodyti, jau pervežtas į Vokietiją, kur medikai kovoja dėl jo gyvybės. Kremlius purtosi bet kokių kalbų ne tik apie valdžios atsakomybę, bet ir apskritai apie nuodus. Vis dėlto faktas toks, kad A.Navalnas buvo visur ir visada sekamas – Federalinės saugumo tarnybos (FSB) agentai nuolat iš labai arti stebi, ką ir kur veikia Vladimiro Putino režimo oponentai.
Į Berlyną atgabentas Aleksejus Navalnas
Į Berlyną atgabentas Aleksejus Navalnas / „Scanpix“/AP nuotr.

Kaip rašo „Financial Times“, prie palatos Omsko miesto ligoninėje, į kurią pirmiausia buvo nugabentas sąmonę lėktuve iš Tomsko į Maskvą praradęs A.Navalnas, medikus ir žurnalistus bene labiausiai stebino trys kaukėti vyrai, įsitaisę vyriausiojo gydytojo kabinete.

Šie keistuoliai, atsisėdę tiesiai po V.Putino portretu, užkalbinti į kalbas leidosi, bet taip ir neatskleidė, kas jie tokie.

Tiesa, A.Navalno artimiesiems ir kolegoms, sugužėjusiems į Omską, problemų nekilo – ir keista apranga, ir negrabus slapukavimas išdavė, kad šalia apnuodyto opozicijos aktyvisto pabudėti nutarė Rusijos saugumo tarnybų nariai.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Pareigūnai prie ligoninės Omske
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Pareigūnai prie ligoninės Omske

Seka visur ir visada

„Tai atrodo tikrai juokingai – atskirti juos galima, nes jie yra kieti, tvirtai sudėti vyrai, su savimi paprastai turintys vyriškus krepšius“, – sako A.Navalno įkurto Kovos su korupcija fondo direktorius Ivanas Ždanovas.

Tiek I.Ždanovo, tiek kitų aktyvistų teigimu, A.Navalnas buvo sekamas visur ir visada, o tai esą įrodo, kad šis opozicionierius Kremliuje laikoma tikra rakštimi. Į Sibirą jis, beje, keliavo vykdydamas dar vieną tyrimą dėl korupcijos.

O ir pats A.Navalnas, kuris į kalėjimą iš viso buvo grūstas jau 13 kartų, pernai viename interviu skundėsi, kad saugumiečiai jį ir jo šeimą sekioja visą parą.

VIDEO: Rusijos opozicijos lyderis A.Navalnas atsidūrė komoje – įtariamas tyčinis apnuodijimas

„Tai tęsiasi jau seniai, bet meluočiau, jei sakyčiau, kad prie to įpranti ir pradedi nekreipti dėmesio. Šalia tavęs visą laiką sėdi kažkokie šikniai.

Bet gyventi nenustoji. Daug žmonių į tokį sekimą reaguotų nutraukdami veiklą ir pasislėpdami. Bet mes stengiamės mėgautis gyvenimu“, – „Financial Times“ tvirtino 44 metų A.Navalnas, kuris pagal išsilavinimą yra teisininkas.

Operacijos sumanytojai greičiausiai turi prieigą prie slapčiausių ir saugumo tarnybų kontroliuojamų laboratorijų.

I.Ždanovas, beje, trečiadienį iškėlė prielaidą, kad A.Navalnas galėjo būti apnuodytas – tikriausiai nebe pirmą kartą – dėl kurio nors iš Kovos su korupcija fondo vykdomų tyrimų.

Vokietijos medikai, remdamiesi preliminariais tyrimais, skelbia, kad A.Navalnas galėjo būti apnuodytas cholinesterazės inhibitoriais, kurių būna nervus paralyžiuojančių kovinių medžiagų sudėtyje.

„YouTube“ nuotr./Aleksejus Navalnas išgabenamas į Omsko ligoninę
„YouTube“ nuotr./Aleksejus Navalnas išgabenamas į Omsko ligoninę

Rusų analitikė Tatjana Stanovaja iškart parašė, kad tai reiškia, jog operacijos sumanytojai greičiausiai turi prieigą prie slapčiausių ir saugumo tarnybų kontroliuojamų laboratorijų.

„Kompromatai“ paruošiami saugumiečių

A.Navalno padėjėjai, lydėję A.Navalną kelionėje į Sibirą ir vėliau atvykę į ligoninę Omske, teigia jau senokai priprato prie juos lydinčių nežymėtų automobilių ir paslaptingų vyrų, vis bandančių paslėpti filmavimo kameras.

„Žinome, kad jie nuolat klausosi mūsų pokalbių telefonu, žinome, kad jie įtaiso slaptas kameras, žinome, kad jie vis paima įrašus iš stebėjimų kamerų vietose, į kurias vykstame.

Jie vis apklausia mano giminaičius, visus, su kuriais susitinku. Tai daugiau ar mažiau totalinė kontrolė“, – pasakoja I.Ždanovas.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Ivanas Ždanovas
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Ivanas Ždanovas

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas, žinoma, tikina, kad stebėjimo operacijos yra „saugumo tarnybų prerogatyva“ ir kad jų esą „negali ir neturėtų sankcionuoti“ V.Putino administracija.

Sekti A.Navalną pradėta vėliausiai 2017-aisiais, kai jis pradėjo keliauti po Rusiją ir susitikimuose su visuomene kritikuoti V.Putiną.

Būtent tais metais „Ren-TV“ – kanalas, priklausantis kompanijai, kurios vienas savininkų yra artimas V.Putino patikėtinis Jurijus Kovalčiukas – parodė dokumentinį filmą, apkaltinusį A.Navalną slapta imant pinigus iš „bėglių oligarchų“.

Filme buvo naudojama akivaizdžiai sekant A.Navalną nufilmuota medžiaga, transliuojami perimti telefoniniai pokalbiai, rodomos SMS žinutės, elektroniniai laiškai.

„Ren-TV“ vyriausiasis politinis prodiuseris Aleksejus Malkovas kartą pasigyrė, kad sekant A.Navalną surinktus duomenis jam perdavė FSB pasiuntinys.

Buvęs „Ren-TV“ scenaristas, dabar prieglobsčio Nyderlanduose prašantis Dmitrijus Belousovas mano, kad medžiagą – vadinamąjį kompromatą – televizijai perdavė slaptosios tarnybos, siekiančios diskredituoti A.Navalną ir kitus aktyvistus.

Anot D.Belousovo, „Ren-TV“ vyriausiasis politinis prodiuseris Aleksejus Malkovas jam kartą pasigyrė, kad sekant A.Navalną surinktus duomenis jam perdavė FSB pasiuntinys. Esą A.Malkovas pats įkėlė medžiagą į kanalo serverius, o scenaristams teliko paruošti ją eteriui.

„Jis su kažkuo susitiko, atnešė medžiagą – iš esmės filmą sukūrė jie (FSB, – red.). Niekas tokių filmų nekuria patys – Kremlius nori kažką parodyti, tad FSB ir prezidento administracija suklijuoja laidą“, – pasakojo D.Belousovas.

VIDEO: Nufilmuota, kaip tyrėjai atliko kratas pas A.Navalno FBK darbuotojus

Tiesa, A.Malkovas ilgainiui pasitraukė iš „Ren-TV“ – neva protestuodamas prieš opozicijos sekimą, nors prieš tai iškepė dar vieną juostą, kurią kuriant buvo slapta sekami keli jauni opozicionieriai provincijoje.

„FSB yra politinė policija, vykdanti politinį stebėjimą Rusijoje. Tarnyba suranda bet kokį kompromatą, parodo jį per televiziją, o tada policija ima kaišioti aktyvistams nusikaltimus, nors tokie kaltinimai niekuo neparemti“, – teigė A.Malkovas.

Ir juokinga, ir baisu

Rusijos žiniasklaidos pranešimuose skelbiama, kad Kremlius labai atidžiai sekė A.Navalno kelionę į Sibirą – Novosibirsko ir Tomsko miestus.

Leidinys „Moskovskij komsomolec“ šeštadienį citavo „šaltinius saugumo struktūrose“, teigusius, esą FSB agentai sekė A.Navalną visos išvykos metu – jie esą matė, kaip jis darėsi asmenukes su gerbėjais, kaip jis atvyko į „konspiracinį butą“, kaip jis maudėsi Tomės upėje.

FSB pareigūnai esą fiksavo A.Navalno šalininkų kreditinių kortelių duomenis, „gyvai“ matė, kaip užsakoma sušių, kaip rezervuojami kambariai viešbutyje.

Tokios informacijos paviešinimu greičiausiai bandyta parodyti, kad sekliai negalėjo apnuodyti A.Navalno – publikacijoje teigiama, jog agentai nepastebėjo „jokių įtartinų kontaktų“.

„Scanpix“/AP nuotr./Pareigūnai prie ligoninės Omske
„Scanpix“/AP nuotr./Pareigūnai prie ligoninės Omske

Visgi rašinys atskleidė paties sekimo mastą – FSB pareigūnai esą fiksavo A.Navalno šalininkų kreditinių kortelių duomenis, „gyvai“ matė, kaip užsakoma sušių, kaip rezervuojami kambariai viešbutyje.

Portalas „Proekt“ taip pat skelbė, kad vienas aukšto rango Kremliaus pareigūnas parodė reporteriui tyrimų rezultatus ir pareiškė, esą jie liudija, jog A.Navalnas „tikrai nebuvo nunuodytas“.

„Neįtikėtina, kiek išteklių tam (sekimui, – red.) skiriama. Kartą mes su A.Navalnu susitikome su kitu aktyvistu Maskvos kavinėje ir supratome, kad mus visus seka skirtingos komandos.

Tai buvo juokinga, nes žmonių aplink buvo nepaprastai daug. Septyni žmonės prie mūsų kone lietėsi, dar daugiau sėdėjo lauke“, – pasakojo I.Ždanovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?
Reklama
Į Lietuvą atvyksta Pasaulio moksleivių robotikos olimpiadai besiruošianti ukrainiečių komanda
Reklama
Modernūs lietaus nuvedimo sistemų sprendimai
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais
Užsisakykite
15min naujienlaiškius