Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 25d. 14:44 , Atnaujinta: 2017 spalio 25d. 16:28

Registrų centras užsiutino – laukia radikalūs pokyčiai ir „Lietuvos geležinkelių“ likimas

Registrų centras
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Registrų centras

Vyriausybė planuoja radikalią valstybės įmonės Registrų centras reorganizaciją – tą lėmė paaiškėję planai įstaigos vadovu siūlyti abejotinos reputacijos asmenį. Registrų centrą numatoma iš Teisingumo ministerijos perkelti į Susisiekimo ministerijos pavaldumą ir įgyvendinti reorganizaciją, analogišką „Lietuvos geležinkeliams“ ar kelių priežiūros įmonėms.

Premjeras Saulius Skvernelis tikina, kad Susisiekimo ministras Rokas Masiulis išspręs valstybės įmonės Registrų centras skaidrumo problemas, rašo BNS.

„Šiandien priimti preliminarūs sprendimai, kad ši įmonė (Registrų centras – BNS), kaip gana svarbi įmonė, pereitų Susisiekimo ministerijos žinion. Tai būtų gana svarbus žingsnis į IT konsolidavimą – tai tarpinis žingsnis. Manau, kad šiame etape Susisiekimo ministerija galės priimti sprendimus, kas susiję su įsisenėjusiomis įmonės problemos“, – po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė S. Skvernelis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

„Susisiekimo ministerija rodo potencialą, kalbant apie valstybinių įmonių pertvarką“, – pridūrė jis.

Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas 15min informavo apie pokyčius, kuriuos Vyriausybė ketina atlikti Registrų centro atžvilgiu.

Pirmiausia ketinama Registrų centrą iš Teisingumo ministerijos perkelti į Susisiekimo ministerijos pavaldumą.

„Roko Masiulio komanda imsis pertvarkos, bus reorganizacija kaip „Lietuvos geležinkelių“, sprendžiant ir dėl vadovų skaidrumo, ir dėl kitų reikalų“, – sako S.Malinauskas.

Jis aiškina, kad perleidimas kitai ministerijai iš principo atriša rankas peržiūrėti įmonės veiklą.

Skirmantas Malinauskas
Skirmantas Malinauskas

„Kaip buvo ir „Lietuvos geležinkelių“ atveju, bus peržiūrimi visi vadovai, įstaigos veikla, struktūra. Matome, kad laikina pokyčių komanda tuos pokyčius daro nepakankamai greitai“, – sako S.Malinauskas.

Pasak jo, Gintautui Vilkeliui, kuris ne per seniausiai buvo paskirtas Registrų centro direktoriaus pavaduotoju ir turėjo tapti laikinuoju vadovu, siūloma palikti turimas pareigas. O jei jis nesutiks – bet kuriuo atveju jo poziciją galės peržiūrėti naujoji Registrų centro savininkė – Susisiekimo ministerija.

S.Skvernelis žurnalistams kalbėjo, kad dėl dabartinės vadovybės likimo turės nuspręsti Susisiekimo ministerija, tačiau G. Vilkelis neturi jokių šansų tapti laikinuoju centro vadovu.

„Tai (G.Vilkelio darbas registrų centre – BNS) yra dar vienas iš simptomų, kad ten reikalingi skubesni pokyčiai“, – argumentavo Vyriausybės vadovas

Anot S.Skvernelio, Registrų centro perdavimas kitai ministerijai nėra priekaištas dėl Teisingumo ministerijos darbo kokybės.

„Teisingumo ministerijai yra taip yra dideli iššūkiai, kalbant apie pačią sistemą ir Kalėjimų departamentą. Mes tiesiog kryptingai judame prie informacinių technologijų išteklių konsolidavimo“, – sakė S.Skvernelis.

Šiuo metu Registrų centro organizacinę schemą sudaro generalinis direktorius ir keturi jo pavaduotojai: pirmasis pavaduotojas ir trys pavaduotojai turto vertinimui, Juridinių asmenų registrui ir rinkodarai bei Nekilnojamojo turto kadastrui ir registrui. Jie prižiūri kelias dešimtis departamentų ir skyrių.

„Mes matome, kad nebūtinai ministrų ar viceministrų lygmeniu yra priimami įvairūs sprendimai, todėl ateis nauja komanda, kuri neturėjo jokių ryšių su Registrų centru, ir procesai vyks sklandžiau, aiškiau, buvusieji ryšiai negalės pasireikšti“, – kalbėjo premjero patarėjas S.Malinauskas.

Registrų centro inf./Registrų centro struktūra
Registrų centro inf./Registrų centro struktūra

Partijų užuovėja, abejotini pirkimai

15min birželį rašė, kad Registrų centre iš 1761 darbuotojo – 265 yra giminės, sutuoktiniai arba turi bendrų vaikų. 102 Registrų centro darbuotojai priklauso kuriai nors politinei partijai. Dauguma – socialdemokratams.

Seimo Antikorupcijos komisijai Seimas pavedė atlikti tyrimą dėl abejonių sukėlusių Registrų centro pirkimų, dėl elektroninės sveikatos sistemos kūrimui panaudotų 40,6 mln. eurų.

Dar metų pradžioje KPMG ir „OVC Consulting“ atliktas auditas atskleidė, kad Registrų centras valdomas neefektyviai, samdo per daug darbuotojų, o jiems vadovauja per daug vadovų.

lrs.lt nuotr./Kęstutis Sabaliauskas
lrs.lt nuotr./Kęstutis Sabaliauskas

Po šio audito rezultatų iš pareigų pasitraukė ilgametis Registrų centro vadovas Kęstutis Sabaliauskas, įstaigai vadovavęs nuo 1997 metų.

Tuomet konkurse į įstaigos vadovo postą vietą užsitikrino Registrų centro direktoriaus pavaduotojas Arvydas Bagdonavičius, tačiau teisingumo ministrė Milda Vainiutė jo į šį postą taip ir nepaskyrė dėl pradėtų tyrimų Seime, vėliau jis buvo atšauktas ir iš laikinojo vadovo posto. Mat A.Bagdonavičius buvo atsakingas už elektroninės sveikatos sistemos e.sveikata įgyvendinimą Registrų centre.

Liepą laikinuoju Registrų centro vadovu paskirtas Vaidas Valikonis nedelsdamas ėmėsi valstybės įmonės pertvarkų, skelbė, kad įstaigoje neliks apie 20–30 proc. etatų. Tačiau netrukus Vyriausybė informavo apie V.Valikonio ketinimą trauktis iš šių pareigų.

„Scanpix“ nuotr./Gintautas Vilkelis
„Scanpix“ nuotr./Gintautas Vilkelis

Antradienį skelbta, kad Registrų centro vadovu ketinta skelbti buvusį Seimo kanclerį Gintautą Vilkelį, kuris už abejotinus veiksmus buvo atleistas iš pareigų, o vėliau iš Seimo prisiteisė šimtatūkstantinę kompensaciją. Jis jau paskirtas Registrų centro direktoriaus pavaduotoju.

Šis sprendimas ne juokais supykdė premjerą, jis tikino, kad abejotinos reputacijos asmenys į vadovus skiriami nebus.

Kiek pajamų – tiek ir sąnaudų

Nors Vyriausybėje svarstoma, ar Registrų centras turėtų siekti pelno, tačiau iki šiol reikšmingesnio pelno ši valstybės įmonė taip ir nebuvo uždirbusi, o jos sąnaudos kone atitinka gautas pajamas.

Pernai Registrų centro grynasis pelnas sudarė 98 tūkst. eurų – tai tik 0,27 procento nuo gautų pajamų, kurios siekė 36,9 mln. eurų.

Palyginimui, Registrų centro pajamos per metus išaugo 22 proc., o pelnas sumažėjo perpus – 2015 metais jis siekė 173 tūkst. eurų.

Šiemet pirmą pusmetį pajamos toliau augo 17,3 proc., o pelnas prieš mokesčius toliau mažėjo 5,1 proc., duomenys nėra audituoti.

Sąnaudos taip pat auga nekontroliuojamai – šiemet pirmą pusmetį jos buvo 18,5 proc. didesnės nei prieš metus ir sudarė 19,2 milijono eurų. Kasmet sąnaudos vos keliais procentais atsilieka nuo gautų pajamų.

1715 Registrų centro darbuotojų rugsėjį buvo mokamas vidutinis 1006 eurų atlyginimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką