Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 kovo 27d. 10:03

Laikas sėti pomidorus ir auginti daigus: kokius rinktis ir ką reikia žinoti apie hibridines veisles

Pomidorai
123RF.com nuotr. / Pomidorai

Pomidorai kasmet sulaukia dėmesio – tai daržovė, kurią drąsiai galime vadinti viena populiariausių. Tad kaskart, kiekvieną naują sezoną, daržininkai išbando vis ką nors naujo, įdomaus ir ieško pačių skaniausių pomidorų.

Apie pomidorų auginimo subtilybes kalbamės su Odeta Rimkevičiene, „Daigų pasaulio“ įkūrėja, kuri sako, kad šiuo metu yra puikus metas sėti pomidorus ir auginti daigus.

– Dabar galima įsigyti pačių įvairiausių pomidorų veislių. Papasakokite, kuo skiriasi veisliniai ir hibridiniai pomidorai? Kodėl kai kurie augintojai nemėgsta hibridinių pomidorų?

– Hibridiniai pomidorai yra tokie pomidorai, kai sukryžminamos kelios veislės. Tokiais atvejais augalas paveldi abiejų veislių požymius. Dažnai žmonės mėgsta iš užaugintų pomidorų išsiimti sėklas ir jas pasėti kitais metais. Nepatarčiau to daryti su hibridiniais pomidorais, nes tai – kaip loterija, neaišku, kokias savybes augalas paveldės.

Klaida sėklas išimti ir iš parduotuvėje įsigytų pomidorų, kadangi tokiu atveju informacijos yra dar mažiau – nieko nežinome apie veislę, pavyzdžiui, aukštaūgė ar žemaūgė, o ir derlius gali būti prastas, užauginti pomidorai būti neskanūs, nesultingi, kieti ir pan.

Asmeninio archyvo nuotr. /Pomidorų daigai
Asmeninio archyvo nuotr. /Pomidorų daigai

Kalbant apie veislinius pomidorus, pastarieji dažniausiai lenkia hibridus tuo, kad jų skonis būna geresnis. Tiesa, hibridiniai auga vienodo dydžio, o štai veisliniai gali būti labai skirtingi – sverti ir 100, ir 250 g. Pridurčiau ir tai, kad hibridiniai yra derlingesni, labiau atsparūs įvairioms ligoms, kenkėjams, temperatūrų svyravimams, vaisiai – geros kokybės.

Kartais žmonės padaro didelę klaidą naudodami pomidorų daigams žemę iš savo kompostinės ar tiesiog iš lauko.

Pradedantiesiems patarčiau pradėti nuo hibridinių pomidorų, nes juos auginti paprasčiau. Tačiau niekada neapsiriksite augindami ir veislinius, ir hibridinius pomidorus – taip ateityje galėsite išsirinkti tokius, kurie jums patiks labiausiai.

– O nuo ko pradėti auginti? Geriau sėti ar pirkti daigus?

– Tai asmeninis žmogaus apsisprendimas – vieni nenori vargti su sėklomis, kitiems pomidorus daiginti tikras malonumas. Jeigu norite daiginti, jums reikia išsirinkti norimą veislę ir pasėti. Iš savo patirties pastebime, kad žmonės mėgsta tiek aukštaūgius, tiek žemaūgius pomidorus, tačiau pastaruosius prižiūrėti kiek lengviau, pavyzdžiui, jų nereikia tiek skabyti, kiek aukštaūgių, todėl ir žemaūgiai gali labiau tikti pradedantiesiems.

Sėdami pomidorus pasirinkite jiems tinkamą žemę. Kartais žmonės padaro didelę klaidą naudodami pomidorų daigams žemę iš savo kompostinės ar tiesiog iš lauko. Reikėtų būti atsargiems, kadangi ten gali būti įvairių ligų, kenkėjų, todėl daigas gali nukentėti, susirgti.

Asmeninio archyvo nuotr. /Pomidorai
Asmeninio archyvo nuotr. /Pomidorai

Geriausia sėti pomidorus į daigyklą į smulkios frakcijos durpes, vėliau, persodinant į didesnes talpas jau galima naudoti stambesnės frakcijos durpes. Taip persodindami mes padėsime daigui suformuoti tvirtesnį šaknyną, todėl geriau neskubėkite iškart sėti į dideles talpas – taip pomidorų daigeliai gali labiau ištįsti.

– Kaip teisingai laistyti pomidorų daigus?

– Svarbiausia neperlaistyti, kadangi pomidorų daigai dar neturi tvirto šaknyno, todėl žemė gali išlikti šlapia, o pats daigas pradėti pūti, ypač, jeigu pasėjote anksti, saulės šviesos ir šilumos dar nėra daug. Prieš laistydami patikrinkite, kokia žemė daigo indelyje, ir nepersistenkite.

– Ar reikėtų patręšti daigus?

– Pasėję į daigyklą neskubėkite tręšti, vėliau, kai persodinsite į didesnę talpą, tuomet galite patręšti kompleksinėmis, organinėmis trąšomis, bet, kaip sakiau, daigas jau turi būti pakankamai paaugęs.

Asmeninio archyvo nuotr. /Daigai
Asmeninio archyvo nuotr. /Daigai

– Kada galima daigus persodinti į lauką ar šiltnamį?

– Tokios tikslios datos nėra – kiekvienais metais atsižvelgiame į oro sąlygas, šalnas, temperatūrą ir tada sprendžiame, kada pomidorus perkelti į šiltnamį ar atvirą gruntą. Dažniausiai toks laikas būna gegužės vidurys ir jos pabaiga.

Patarimas paprastas – neskubėkite, geriau palaukite tinkamo meto, kada galėsite daigus išsodinti ir laikykitės saiko – tiek tręšdami, tiek laistydami. Šios paprastos taisyklės labiausiai padeda norintiems sulaukti tvirtų daigų.

Asmeninio archyvo nuotr. /Pomidorai
Asmeninio archyvo nuotr. /Pomidorai

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

00:56
01:27
01:01

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką