Metinė prenumerata tik 7,99 Eur! Trumpiausiai nakčiai - mažiausia kaina!
Išbandyti

Kauno kultūros metai: bienalė, nauji festivaliai, kauniečiai pateko tarp „Grammy“ nominantų

2019 metai Kauno kultūros lauke buvo išskirtiniai: netrūko ryškių premjerų, svarbių įvertinimų, netikėtų permainų. Debiutavo du nauji kultūrinį horizontą plečiantys festivaliai – istorijų ir „ConTempo“, sutapo Kauno šiuolaikinio meno bienalės ir kas trejus metus rengiamo Kauno architektūros festivalio sezonai, vyko jau tradiciniai ne tik kauniečių, bet ir miesto svečių mėgiami renginiai – „Kaunas Jazz“ ir Pažaislio muzikos festivalis. 
Bienalės atidarymo akimirkos
Bienalės atidarymo akimirkos / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Įvertinimas

2019 metų sausio mėnesį Kauną pasiekė džiugi žinia: „Kaunas – Europos kultūros sostinės 2022“ ir Kauno miesto savivaldybės komanda Europos Komisijos suburtai ekspertų grupei pristačiusi pirmąją iš trijų pasirengimo projektui ataskaitų sulaukė palankaus įvertinimo.

Kauniečiai įvertinti už indėlį stiprinant europinę tapatybę, taip pat už pasirengimo metams itin aktualią kompetencijų kėlimo programą „Kultūros tempo akademija“, apimančią kultūros profesionalų, jaunimo, bendruomeniškumo ir svetingumo ugdymo veiklas.

Kaunas ir Kauno rajonas Europos kultūros sostine taps 2022 metais.

Lobis

Kovo 1-ąją dieną Kaune pristatytas Laisvės alėjoje rastas lobis. Atsitiktinumas lėmė tai, kad, vykdant Laisvės alėjos rekonstrukciją, buvo atrastas Žygimanto Augusto laikus menantis lobis, išgulėjęs po grindiniu beveik 500 metų. Keitėsi epochos, politinės santvarkos, plėtėsi Kauno miesto ribos, ir tik 2018 m. vasarą iš po žemių buvo iškastos XVI a. vidurio monetos.

Nuo lobio užkasimo praėjus beveik 500 metų ir 8 mėnesiams nuo jo suradimo, 2019 m. kovo 2 d. jis bus prieinamas visuomenei Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje.

Lobio radėjai: UAB „Kauno tiltai“ darbuotojai Ramūnas Stankevičius (elektros darbininkas) ir Virginijus Mongirdas (ekskavatoriaus mechanizatorius).

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Laisvės alėjoje rasto lobio pristatymas
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Laisvės alėjoje rasto lobio pristatymas

Fortūnos

Kovo 25-ąją Tarptautinės teatro dienos proga Nacionaliniame Kauno dramos teatre surengti tradiciniai Kauno teatralų apdovanojimai „Fortūnos 2018“, kurių metu skulptoriaus Stasio Žirgulio kurtomis „Fortūnos“ statulėlėmis ir diplomais apdovanoti geriausi praėjusių metų Kauno teatro kūrėjai.

„Fortūnos“ statulėlės įteiktos operos „Radvila Perkūnas“ kūrybinei grupei (Kauno valstybinis muzikinis teatras), spektaklio „Getas“ kūrybinei grupei (Nacionalinis Kauno dramos teatras), spektaklio „Užburtas kalnas“ kūrybinei grupei (Kauno valstybinis lėlių teatras), šokio spektaklio „Sprendimas“ kūrybinei grupei (Kauno šokio teatras „Aura“), aktorei Jovitai Jankelaitytei už Chajos vaidmenį spektaklyje „Getas“ (rež. G. Varnas, Nacionalinis Kauno dramos teatras), aktoriui Mantui Zemleckui už Kitelio vaidmenį spektaklyje „Getas“ (rež. G. Varnas, Nacionalinis Kauno dramos teatras), režisieriui Gildui Aleksai už spektaklių „Otelas“, „Zygfrydas“, „Vėjo prigimtis“ režisūrą.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gintaras Varnas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gintaras Varnas

Pažaislis

Gegužės pabaigoje prasidėjo ir visą vasarą tęsėsi XXIV Pažaislio muzikos festivalis. Šiemet per tris mėnesius buvo surengta 40 koncertų. Festivalyje dalyvavo keturi orkestrai, šeši dirigentai, dvylika įvairių žanrų atlikėjų, grupių ir ansamblių, taip pat net šimtas solistų.

Pažaislio muzikos festivalio scenose pasirodė atlikėjai iš 18 pasaulio šalių: Armėnijos, Baltarusijos, Bulgarijos, Čekijos, Danijos, Didžiosios Britanijos, Kinijos, JAV ir kitų. Minint Lietuvos įstojimo į ES 15-ąsias metines, šių metų festivalio koncertuose pirmą kartą skambėjo visų 28 Europos Sąjungos šalių muzika.

Luko Grušecko ir Evelinos Sabaliauskaitės nuotr./Ericos Jennings koncerto Pažaislio vienuolyne akimirka
Luko Grušecko ir Evelinos Sabaliauskaitės nuotr./Ericos Jennings koncerto Pažaislio vienuolyne akimirka

Džiazas

Balandžio mėnesį džiazo gerbėjus sukvietė jau 29-asis „Kaunas Jazz 2019“ festivalis.

Aira Zo Photography nuotr./„Kaunas Jazz“ autobusų stotyje
Aira Zo Photography nuotr./„Kaunas Jazz“ autobusų stotyje

Kaune koncertavo trys JAV garsenybės - vienas ryškiausių JAV džiazo saksofonininkų Joshua Redmanas, pianistas Jeffas Lorberis, legendinis amerikiečių džiazo vokalistas, pelnęs net dešimtį prestižinių „Grammy“ statulėlių, Bobby'is McFerrinas.

Džiazo gerbėjai taip pat buvo kviečiami į saksofono virtuozo Kęstučio Vaiginio ir temperamentingojo argentiniečio Hernano Romero muzikinį projektą.

Forumas

Gegužės 23–24 dienomis Kauno „Žalgirio“ arenoje vyko kasmetiniu tampantis ir vienas svarbiausių Kauno kultūros lauko metinių renginių „Europos kultūros sostinės forumas 2019“, Kaune sutelkiantis įvairių kūrybinių sričių lyderius iš visos Europos.

Pernai metais forumas kvietė gilintis į žmogiškąjį faktorių: ar kurdami pakankamai dėmesio skiriame tiems, kuriems tai darome? Ar tikrai pažįstame savo auditorijas? Ar žinome, kaip elgtis su kitokiais nei mes?

„Kaunas 2022“ kolektyvo inicijuojamas kasmetinis renginys, Kaune sutelkiantis įvairių kūrybinių sričių lyderius iš visos Europos, yra skirtas žinioms, įkvėpimui, naujoms pažintims ir bendradarbiavimo galimybėms atrasti.

Forume pranešimus skaitė EKS žiuri komisijos pirmininkė Agnieszka Wlazeł, auditorijų vystymo mokymus organizuojanti Agata Etmanowicz, verslo konsultantas, Kembridžo universiteto mokslo bendradarbis Paulas Bourne'as, kultūros mokslininkas, kūrybinių industrijų meno rinkos tyrinėtojas Pieras Luigi Sacco ir kiti.

Cirkas

Birželio 6-ąją Kaune prasidėjo šiuolaikinio cirko festivalis „Cirkuliacija“.

Pagrindine festivalio erdve tapo apleisti vaikų globos namai „Atžalynas“, esantys Dainavos mikrorajone. Viena iš festivalio minčių – atkreipti dėmesį į apleistus pastatus mieste.

Laipiojimas svetimais balkonais, būgnai – ant katilinės stogo daugiabučių kieme, Partizanų gatve keistai rypuojantys žmonės su pakibusiomis ant klubų kėdėmis, šiuolaikinio cirko artistai iš Jungtinės Karalystės, darantys tai, kas žmogui atrodo neįmanoma. Tai – vos kelios detalės iš Kaune vykusios šiuolaikinio cirko puotos.

Bienalė

Birželio 7–9 dienomis Kaune prasidėjo bene didžiausias 2019-ųjų kultūros renginys Lietuvoje, 12-oji Kauno bienalė. Iki pat rudens atvirose miesto erdvėse, muziejuose bei netradicinėse menui vietose įsikūrusi bienalės ekspozicija PO IŠVYKIMO | PRIEŠ ATVYKSTANT kvietė leistis į kelionę šiuolaikinio meno maršrutais.

Didysis Kauno bienalės atidarymas prasidėjo Kauno geležinkelio stotyje, iš kurios specialiai šiam vakarui sukurtas jungtinis menininkų performansas nusidriekė iki Kauno paveikslų galerijos.

Trisdešimties menininkų iš viso pasaulio kūriniai ir instaliacijos tyrinėjo kelionės temą, kvietė susipažinti su Kauno, Lietuvos ir tarptautinėmis patirtimis, neatsiejamomis nuo judėjimo ir pokyčių jausmo. Parodos eksponatai buvo įkurti skirtingose miesto muziejuose bei netradicinėse viešosiose erdvėse.

Festivalis

Rugpjūčio 23–25 dienomis Kaune vyko naujas „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ inicijuotas tarptautinis scenos menų festivalis „ConTempo“. Pirmojo festivalio programoje – išskirtiniai, drąsūs, provokuojantys ir atviri projektai, kuriuos pristato Europoje gerai žinomi kūrėjai iš Belgijos, Šveicarijos, Izraelio, Italijos, Ispanijos ir, žinoma, Lietuvos.

Per tris dienas Kauno mieste ir rajone pristatyta net 12 renginių.

Festivalio idėja gimė bendraujant su scenos meno sektoriaus atstovais. Jis tapo tarsi platforma ne tik pristatyti užsienio kūrėjų darbus, bet ir kurti erdvę nepriklausomam sektoriui ir mieste veikiančioms scenos menų organizacijoms, aktyvinti kultūrinį gyvenimą įvairiose miesto ir rajono vietose.

Premjera

Rugsėjo 6 d. Nacionalinis Kauno dramos teatras pristatė jubiliejinį – 100-ąjį – sezoną ir sezono premjerą - Gintaro Varno režisuotą spektaklį „Sombras“.

Spektaklis „Sombras“ vadinamas G.Varno eksperimentu – pamąstymu apie teatro prasmę ir vertę, tuo pačiu kvietimas diskusijai apie teatro meną ir menininką, siekiantį nepasiekiamos tiesos.

G.Varnas į sceną sugrąžina savos teatrinės kūrybos citatas, kviečia atsiminti ir persvarstyti šiandienos teatrą, klausdamas, ar jis yra tiesos, ar melo erdvė.

Fluxus

Rugsėjo 7-ąją Kaune nuaidėjo taip pat tradicija tampantis „Fluxus“ festivalis, kurio akcentas – kaunietišku karnavalu planuojantis tapti kopimas į Parodos kalną fluxus stiliumi.

„Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ kauniečius ir visus miesto svečius kvietė savyje pažadinti Mačiūną ­ – iš J.Mačiūno aikštės, esančios Parodos kalno apačioje, kuo išradingiau pasiekti „viršukalnę“.

Tuo pačiu bendruomenių programa „Visi kaip vienas“ į seminarą sukvietė įvairias bendruomenes, menininkus, kūrybininkus, fasilitatorius ir kuratorius iš visos Europos.

Architektūra

Rugsėjo 21 dieną į Kauną sugrįžo Kauno architektūros festivalis (KAFe 2019). Šių metų festivalio tema „Įženklinanti architektūra – kurianti ar griaunanti miesto tapatybę?“ kvietė diskutuoti apie miesto identitetą formuojančius išskirtinius objektus.

Kas trejus metus vykstantis didžiausias architektūros renginys Lietuvoje tęsėsi iki lapkričio 30 d.

Daugiau nei du mėnesius truksiančią festivalio programą pradėjo įspūdingas atidarymo renginys, vykęs ant vieno iš kontroversiškiausių Kauno landmarkų – nebaigto statyti „Britanikos“ viešbučio stogo.

Istorijos

Nuo spalio 17 iki 24 Kaune pirmą kartą vyko „Istorijų festivalis“. Kauniečiai ir miesto svečiai buvo pakviesti maždaug į pusšimtį įvairių renginių. Festivalio istorijos siekė seniausius laikus ir pasiekia šias dienas.

Jo pasakojimai skambėjo gatvėse, skveruose, kultūros įstaigose, kavinėse.

Bene garsiausiai nuskambėjęs festivalio renginys – „Paskutinis koncertas“, skirtas Kauno geto orkestrui atminti.

Festivalį, skirtą miesto istorijai, organizavo „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“. Planuojama, kad Istorijų festivalis Kaune taps tradiciniu.

Grafika

Lapkričio mėnesį prasidėjo Kauno tarptautinė grafikos bienalė, kuri buvo skirta menininkės Jūratės Rekevičiūtės atminimui. Kauniečiai ir miesto svečiai susipažinti su maždaug 40 autorių iš įvairių šalių darbais.

Trečią kartą rengiama tarptautinė Kauno grafikos bienalė 2019-aisiais pasirinko grožio temą.

„Grammy“

Lapkričio mėnesį paskelbus prestižinių „Grammy“ apdovanojimų nominantų sąrašai atnešė džiaugsmo ir lietuviams. Tarp nominantų – ir Kauno miesto simfoninis orkestras.

Geriausio klasikinio solo vokalinio albumo kategorijoje nominuotas tenoro Stepheno Costello ir Kauno miesto simfoninio orkestro albumas „A Te, O Cora“. Jame skamba Gaetano Donizetti, Giuseppe Verdi, Vincenzo Bellini kūriniai.

Abiejų albumų garso režisieriai yra Vilius ir Aleksandra Kerai, kurių darbas – su Kauno miesto simfoniniu orkestru įrašytas Giuseppe Verdi „Rigoletas“ – tarp „Grammy“ nominantų pateko ir pernai. Albumas buvo nominuotas geriausio operos įrašo kategorijoje.

Apdovanojimų ceremonija įvyks sausio 26 d. Los Andžele.

Asmeninio albumo nuotr./Kauno miesto simfoninis orkestras
Asmeninio albumo nuotr./Kauno miesto simfoninis orkestras

Ekspozicija

Gruodžio 13 dieną Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės muziejus, švęsdamas savo 98 metų įkūrimo sukaktį, pakvietė į naują ekspoziciją centriniuose muziejaus rūmuose. Viduramžių lobiai, legendos, retenybės, mirtis, bažnyčia ir turtingųjų pasaulis. Tokios temos lankytojus pasitinka ekspozicijoje „Lietuvos dailė XIV–XIX a.“

Pristatoma beveik 600 metų senosios dailės raida, glaustai atspindinti Lietuvos meno ir kultūros tendencijas. Nors čia nėra griežtos chronologijos, išlikę tik fragmentiški istorijos atspindžiai, tačiau ir jie leidžia rekonstruoti bent dalį tolimo laikotarpio. Nemažai eksponatų viešai rodomi pirmą kartą.

Permainos

Gruodžio mėnesį iš pareigų netikėtai pasitraukė Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus direktorė Ina Pukelytė. Muziejui ji vadovauti pradėjo tik kovo mėnesį. Kaip teigė pati I.Pukelytė, ji nenorinti žaisti žaidimų, kurie nėra verti mūsų nepriklausomos demokratinės valstybės.

Sprendimą pasitraukti iš užimamų pareigų lėmė muziejaus rekonstrukcija, kurios išlaidos vis augo – kaip galima suprasti iš I.Pukelytės įrašo, toks išlaidų augimas, jos nuomone, yra nepagrįstas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šekspyriška vasara Pakruojo dvare: spektakliai, kvapą gniaužiantys triukai ir įspūdingos gėlių kompozicijos
Reklama
Joninių grilio vakarėlis už mažą kainą: pasigaminkite tris patiekalus neišleisdami 15 eurų
Reklama
Tinklinis, kepsninės, universalūs treniruokliai: ką šiemet erdvėms prie savo namų siūlys vilniečiai?
Reklama
„Telia“ stiprina ryšį Dainų šventės dalyviams ir lankytojams dar nematytu būdu
Užsisakykite
15min naujienlaiškius