2016 10 08 /2016 10 09

Varžovai išgąsdinti, tačiau pergalė vėl paleista: Škotija – Lietuva 1:1

Edgaras Jankauskas su Lietuvos futbolo rinktine šeštadienį nesugebėjo nutraukti išvykų užkeikimo. Lietuvos rinktinė Glazgo „Hampden Park“ stadione pasaulio čempionato atrankos rungtynėse su Škotija įgijo pranašumą antrajame kėlinyje, tačiau jo neišsaugojo ir iškovojo lygiąsias 1:1 (0:0). Nelaimėjome jau 12-os iš eilės rungtynių išvykose.
Fiodoras Černychas
Fiodoras Černychas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Antrose rungtynėse iš eilės Lietuvos rinktinei paprasčiausiai pritrūko jėgų, o dėl jų – ir koncentracijos. „Hampden Park“ stadione lietuviai nesijautė pastumdėliai ir nuo mačo pradžios lygiai kovėsi su šeimininkais.

Antrą psichologinį nokdauną atlaikę lietuviai neslepia apmaudo: „Galėjome turėti šešis taškus“

E.Jankauskas guodžia savo vyrus: „Žinau tą jausmą, kai iš tavęs „pavagia“ pergalę“

Tiesa, abiejų kėlinių pradžiose teko atlaikyti trumpas škotų dominavimo atkarpas. Vis dėlto per pirmas 45 minutes šeimininkai buvo greit apraminti ir lietuviai nenusileido pagal kamuolio kontrolę, tiesa, trūko daugiau aštrumo atakose.

Tikrai gerų progų per pirmas 45 min. lietuviai nesukūrė ir pora kartų dėkojo Fortūnai už atsuktą nugarą škotams. Vis dėlto pavyko apsiginti nuo škotų standartų, kurie pirmajame kėlinyje nekėlė nė vieno kampinio. Mūsiškių standartinės situacijos pildytos aštriai, tačiau pavojingais smūgiais nepasibaigdavo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Fiodoras Černychas ir Edgaras Jankauskas

Gordonas Strachanas dar nesužaidus valandos atliko du keitimus, škotai vėl labai aktyviai pradėjo antrą kėlinį, tačiau irgi džiaugėsi Fortūna. Tik pradėjus antrąją dalį baudos aikštelėje pražiopsotas Arvydas Novikovas turėjo puikią progą įvarčiui, tačiau iš kelių metrų smūgiavo į vartininką.

Vis dėlto įvartį lietuviai pasiekė, atrodė, pačiu tinkamiausiu momentu. Praėjus beveik valandai, kai škotų spaudimas ir vėl pamažu augo Lietuvos rinktinė surengė klasikinę kontrataką, kurios smaigalyje atsidūrė Vykintas Slivka ir Fiodoras Černychas. Puiki sienelė išvedė rinktinės kapitoną vieną prieš vartininką ir F.Černychas stipriu smūgiu nepaliko D.Marshallui jokių šansų.

Škotai po įvarčio vis labiau atsidavė puolimui, tačiau ne visos jų atakos kėlė pavojų. Dažnai šeimininkai sužaisdavo tiesiog per daug stačiokiškai, prasižengdavo ir apeliuodavo į rungtynių arbitrą. Kietos kovos nevengė ir lietuviai, vieną po kito nuo 64 iki 85 min. atlikę tris keitimus.

Lietuvos rinktinės žaidėjų jėgos vis labiau seko, o škotai ne kartą vis dar bėgo itin greitai. Nors iškart po įvarčio dar viena proga nepasinaudojo F.Černychas, tačiau dar dusyk iš labai patogių padėčių nepataikė ir škotai.

Galiausiai jie pasiekė įvartį. 89-ąją min. iš užribio įmesta kamuolį galva arčiau vartų mestelėjo G.Henley, kur po keitimo pasirodžiusiam Jamesui McArthurui beliko nukreipti jį į tinklą. Ernestas Šetkus neturėjo šansų.

Kitose F grupės rungtynėse Slovėnija namuose 1:0 palaužė Slovakiją ir grupėje pakilo į antrąją vietą.

Vt. Komanda Rungt. Perg. Lyg. Pral. Įv. Tšk.
1. Anglija 2 2 0 0 3:0 6
2. Škotija 2 1 1 0 6:2 4
3. Slovėnija 2 1 1 0 3:2 4
4. Lietuva 2 0 2 0 3:3 2
5. Slovakija 2 0 0 2 0:2 0
6. Malta 2 0 0 2 1:7 0

Antrasis kėlinys: Škotija – Lietuva 1:1 (0:0)

90+6 min. Škotai labai pavojingai pakėlė kampinį, uždirbo dar vieną, tačiau apsiginti pavyko. Iškovotos lygiosios.

90+3 min. Škotai aktyviai spaudė Lietuvos rinktinę, už ginčus geltoną kortelė užsidirbo įvarčio autorius J.McArthuras.

90 min. Pridėtos penkios minutės.

89 min. Įvartis. J.McArthuras išlygino rezultatą lengvu smūgiu galva po škotų išsimetimo iš užribio. G.Henley galva pasiuntė kamuolį arčiau vartų, kur įvarčio autorius lengvai nukreipė kamuolį į tinklą.

88 min. Nervingų škotų pastangos atakuoti ir spausti lietuvius ne kartą baigėsi pražangomis, dėl kurių šeimininkai aršiai piktinosi.

85 min. Paskutinis keitimas: Nerijus Valskis pakeistas Mindaugu Grigaravičiumi.

79 min. Labai pavojinga škotų ataka baigėsi L.Griffithso smūgiu galva, tačiau puolėjas pataikė tiesiai į vartininką.

77 min. Škotijos rinktinės spaudimas vis stiprėjo, o lietuviai turėjo mažai laiko galvoti apie atakas. Gintis jau reikėjo ir nagais, ir dantimis.

75 min. Dar viena proga F.Černychui! Puolėjas aplenkė gynėjus, tačiau jautė jų kvėpavimą į nugarą ir nusprendė iš toli smūgiuoti į šokinėjantį kamuolį, tad į vartus nepataikė.

66 min. Antrasis keitimas: Karolis Chvedukas pakeitė Artūrą Žulpą.

64 min. Pirmasis lietuvių keitimas: Vytautas Andriuškevičius žengė į aikštę vietoj Vaido Slavicko.

59 min. ĮVARTIS!!! Klasikinė sienelė – F.Černychas nugara prieš vartus priėmė kamuolį, parideno jį į priekį V.Slivkai, o pats sukdamasis aplink varžovą jo atsikratė ir sulaukė V.Slivkos perdavimo. Kapitonas išbėgo vienas prieš vartininką ir nukreipė kamuolį į tinklą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Fiodoras Černychas

54 min. Trūko tik poros centimetrų. G.Freidgeimas pralaimėjo oro dvikovą C.Martinui, kurio smūgis galva skriejo pro pat virpstą.

51 min. Geltona kortele nubaustas Georgas Freidgeimas. Tokios pačios nuobaudos netrukus susilaukė ir G.Hanley.

50 min. Pavojus! G.Freidgeimas galva atmušė labai stiprų ir gerą varžovų smūgį, uždengdamas E.Šetkų.

47 min. Lietuvių ataka baigėsi labai pavojingu A.Novikovo smūgiu, tačiau vartininkas atmušė kamuolį. Tai kol kas geriausia Lietuvos rinktinės proga.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Artūras Žulpa

Pirmasis kėlinys: Škotija – Lietuva 0:0

43 min. Baudos aikštelėje griuvo ir Fiodoras Černychas, tačiau teisėjas liepė stotis. Epizodas tikrai galėjo būti vertinamas visiškai kitaip.

39 min. O.Burke'as įsiveržė į baudos aikštelę, kur buvo pargriautas. Lietuviams pasisekė, kad teisėjas neįžvelgė pražangos, nors tikrai galėjo.

35 min. Pavojingas perdavimas į baudos aikštelę baigėsi Vykinto Slivkos smūgiu galva, kuris skriejo šiek tiek pro šalį. Tiesa, V.Slivka „pavogė“ kamuolį nuo geresnėje pozicijoje buvusio Nerijaus Valskio.

32 min. Kurį laiką kamuolį ir iniciatyvą turėjo škotai, lietuviams teko daug ir kantriai gintis. Tiesa, pavojingų smūgių šeimininkai neatliko, tačiau lietuviai kamuolį matė retai.

25 min. C.Martinas sugebėjo iš po E.Vaitkūno kojų atlikti klastingą smūgį į vartus. Jis skriejo pro šalį, tačiau priešingu atveju Ernestas Šetkus tikrai nebūtų atmušęs kamuolio.

20 min. Pavojingas Arvydo Novikovo reidas baudos aikštelėje baigėsi gynėjų atmuštu kamuoliu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Matto Ritchie baudos smūgis

18 min. Geltona kortelė – Mantui Kukliui. Saugas slysdamas iš už varžovo nugaros taisė komandos grubią klaidą paskutiniame aikštės trečdalyje. M.Ritchie baudos smūgis skriejo tiesiai į D.Fletcherį.

16 min. Po dar vienos mūsiškių pražangos iš toli baudos smūgį paleido R.Snodgrassas, tačiau E.Šetkui ir vėl darbuotis nereikėjo.

13 min. C.Patersonas po pakelto baudos smūgio labai pavojingai galva smūgiavo į lietuvių vartus – netaikliai.

12 min. Greitą škotų ataką pražanga sustabdęs Egidijus Vaitkūnas užsidirbo geltoną kortelę.

11 min. Kampinis atliktas tikrai puikiai, tačiau škotai išmušė kamuolį iš baudos aikštelės, kur Vygintas Slivka nesėkmingai smūgiavo iš toli. Vartininkas sugavo lėtai skriejusį kamuolį.

9 min. Lietuviams pavyko numalšinti pirminį škotų spaudimą, patiems vis ilgiau išėjo užsibūti su kamuoliu. Po pavojingo skersavimo į baudos aikštelę mūsų komanda uždirbo pirmąjį kampinį.

3 min. Lietuvių pražangai kairėje, netoli baudos aikštelės. Kamuolys baudos smūgio metu pakeltas į baudos aikštelę, tačiau bandymas smūgiuoti galva buvo netaiklus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lietuvos futbolo rinktinė

Startinės sudėtys:

Škotija: D.Marshallas; A.Robertsonas, G.Hanley, R.Martinas, C.Patersonas, M.Ritchie, D.Fletcheris, B.Bannanas, R.Snodgrassas; C.Martinas, O.Burke'as.

Lietuva: E.Šetkus; V.Slavickas, E.Girdvainis, G.Freidgeimas, E.Vaitkūnas; A.Novikovas, M.Kuklys, A.Žulpa, F.Černychas; V.Slivka, N.Valskis.

Pirmose atrankos rungtynėse Škotija be didesnio vargo išvykoje 5:1 sumušė Maltą, o Lietuva namuose apmaudžiai išleido pergalę prieš Slovėniją – 2:2.

Lietuvos rinktinė nesugeba laimėti jau 11-os pastarųjų rungtynių išvykose – 3 lygiosios ir 8 pralaimėjimai.

Visos keturios lietuvių išvykos į Škotiją iki šiol baigėsi pralaimėjimais.

Škotijoje dirba 15min žurnalistas Marius Badonas.