Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 16d. 10:57

R.Karbauskis apie sandorį su teista partija: jei tinka konservatoriams, susitaikys ir „valstiečiai“

„Valstiečiai“ į koaliciją su teista Darbo partija neis, kadaise principingai žadėjo partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis. Bet dėl valdžios politikas šį principą linkęs sulaužyti: esą jei konservatoriams įtinka teisiamas Liberalų sąjūdis ar ta pati Darbo partija, kompromisą su sąžine padarys ir „valstiečiai“.

Pirmasis Seimo rinkimų turas R.Karbauskio vadovaujamai partijai nebuvo toks sėkmingas kaip 2016-aisiais – jėga pelnė kuklesnį rinkėjų palaikymą, į antrąjį turą išėjo mažiau jos kandidatų.

„Valstiečių“ partnerius rinkimai apskritai palaužė, tad ramsčio teko ieškoti kitur – net ir pas tuos, kurie (kaip ir liberalai) siūlo įteisinti partnerystę.

Ką „valstiečiai“ pasiryžo paaukoti dėl valdžios? Ar verta stengtis, jei ir vėl teks dirbti su trapia dauguma? Kokią strategiją partija taikys kitame rinkimų etape? Ir kodėl dalis rinkėjų nuo „valstiečių“ nusisuko?

Apie visa tai –15min interviu su R.Karbauskiu.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

Ar atsiprašėt Gintauto Palucko? Nes jis partijos vardu paramą „valstiečiams“ lyg ir pažadėjo.

– Planuoju tai padaryti. Aišku, dar norėtųsi, kad jis pasakytų, kad jie nebus dešiniųjų koalicijoje. Jis to dar nepasakė, bet tikėkimės, kad tai irgi bus, kaip ir dabar, kad remia mūsų kandidatus.

Kai kurie atskiri socialdemokratai remia konservatorius, ne „valstiečius“ – turbūt pastebėjot šį dalyką. Ar tai nėra problema?

– Tai nėra netikėta, nes socialdemokratai – tam tikras jų flangas – yra labai liberalūs. Ir kada konservatorių kandidatas, kuris konkuruoja su Valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatu, yra linkęs įteisinti vienos lyties asmenų santuokas ar balsuoti dėl narkotikų įteisinimo, tokiu atveju, jeigu socdemas taip pat galvoja, jis tikrai neagituos už Valstiečių ir žaliųjų kandidatą, kuris to tikrai niekada nedarytų.

Yra tam tikri socdemų sąraše buvę asmenys, kurie nepateko į antrą turą, turintys labai liberalias pažiūras ir daro taip, kaip jie mano, o ne taip, kaip mano partija ar partijos pirmininkas.

Viena kita išimtis nedaro problemos.

– Bet štai bendrystės nėra?

– Užtenka to, ką pasakė partijos pirmininkas. Viena kita išimtis nedaro problemos.

– O pas jus partijoje gali būti tokių atvejų, kad atskiri „valstiečiai“ politikai, kokie nors savivaldybių merai remtų ne kairiųjų kandidatą, o dešiniųjų?

– Vienas toks atvejis yra Kėdainių rajone: partija remia D.Kaminską (nepartinį, bet dabar „valstiečių“ frakcijoje dirbantį Darių Kaminską – 15min), Seimo narį, kuris pateko į antrą rinkimų turą, o mūsų skyrius jo neremia. Bet mes, partija, išreiškėm jam paramą visomis įmanomomis priemonėmis – ir aš, kaip partijos vadovas, premjeras, visi kas galėjome.

Skyriaus nuomonė... Kas kreips dėmesį, ką sako skyriaus pirmininkė ar keli skyriaus nariai, kreips dėmesį į jų nuomonę, bet tikriausiai daug žmonių kreips dėmesį pirmiausia, į tai, ką sako Valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovai arba sąrašo lyderis, ir manau, kad D.Kaminskas tikrai turi daug šansų laimėti.

– Išvis paramos deklaravimas veikia rinkėjus?

– Manau, kad tikrai labai nedaug veikia rinkėjų pasirinkimą. Galbūt daugiau veikia motyvaciją ateiti į rinkimus. <...>

Dabar yra labai akivaizdus pasirinkimas – centro kairės blokas ir yra konservatorių, liberalų blokas – dešinės. Ta kova, sakyčiau, yra beprecedentė, rezultatas visiškai neaiškus. Bet viską antrame ture lems tai, kiek rinkėjų ateis į rinkimus. Čia netgi ne tai, už ką balsuos.

Visiškai akivaizdu, kad konservatoriai ir liberalai yra pasiekę, tikriausiai, savo lubas balsų prasme. Jie gavo praktiškai tiek pat, kiek gavo 2016 metais. Tiesiog dalis žmonių, kurie 2016 metais balsavo už Valstiečių ir žaliųjų sąjungą, į rinkimus neatėjo. Mes suprantam, kad tai yra susiję ir su koronavirusu.

Tik galim sakyti, kad spalio 26 dieną, po rinkimų, nereikėtų skųstis.

O konservatorių, liberalų elektoratas yra toks, kuris ateina visą laiką, kas bebūtų. Tai dabar mes ir sakom žmonėms, jeigu jūs norite, kad įvyktų tai, ką dabar šneka partijų sąrašų lyderės apie narkotikų įteisinimą, kai kurie konservatoriai atvirai šneka apie vienalyčių šeimų įteisinimą, jeigu norite, kad taip atsitiktų, tai nereikia eiti į rinkimus ir taip atsitiks. <...>

Šiandien visiškai neaišku, rinkimai nesibaigė, bet tai – žmonių valia. Jeigu žmonės mano, kad politiką reikia taip keisti, o pasisakymų yra ir prieš išmokas, ir prieš pensijas, ir prieš tryliktą pensiją, valia rinkėjų.

Šioje vietoje mes nieko pakeisti negalime, tik galim sakyti, kad spalio 26 dieną, po rinkimų, nereikėtų skųstis. Jau dabar, per dvi savaites, visiškai aišku iš pareiškimų, kas bus.

Trylikta pensija, dėl kurios Seimas balsuos dar šioje kadencijoje, tikrai gali būti atšaukta. Ji ir bus, aišku, atšaukta, jei konservatoriai, liberalai laimės, nes jiems tai nėra vertybė.

– Bet apie partnerystės įteisinimą kalba ne tik liberalai, bet ir tie patys socialdemokratai, su kuriais jūs remiate pečius. Be to, dar visai neseniai, savaitę prieš rinkimus, jūs aiškinote, kad nederėtų balsuoti už Gintautą Palucką, nes taip atiduosit balsą už Ingridą Šimonytę, ir kad socialdemokratai apgaudinėja rinkėjus.

– Dėl partnerysčių įteisinimo – taip, dalis Socialdemokratų partijos narių, kurie yra liberalių pažiūrų, palaiko tokį sprendimą.

Šiandien Seime jau taip susiklostė, kad „valstiečiai“, tikriausiai, yra vienintelė partija, kurioje tikrai būtų sunku tikėtis palaikymo tokiam klausimui, jo tiesiog nebūtų. Visos kitos savo sudėty turi pakankamai daug žmonių, kurie į tai žiūri kitaip negu mes. Ir dvi liberalų partijos, kurios pateko, akivaizdu, tai palaikytų.

Iš tų socialdemokratų, kurie pateko į antrą turą, manau, kad labai mažai kas palaikytų. Pačioje partijoje, jeigu žiūrėti visą kandidatų ratą, kuris buvo, [palaikančiųjų] buvo daug, bet jie į antrą turą nepateko.

Darbo partijoje taip pat yra žmonių, kurie į tai žiūri truputį kitaip negu mes, bet į Seimą pateko žmonės, kurie pakankamai aiškių pažiūrų, kurias mes žinom, pažįstam.

Akivaizdu, jei antras turas bus aktyvus, žmonės ateis į jį, grėsmės tokios nekils. Tam, kad kiltų narkotikų arba vienos lyties šeimų įteisinimo klausimas, reikia, kad konservatoriai totaliai laimėtų. Nes ir konservatorių tarpe yra žmonių, kurie už tai niekada nebalsuos. Bet nedaug. Pas juos dominuoja liberalai.

– O kaip yra su Darbo partija: prieš ketverius metus sakėte, kad su teistomis partijomis į koaliciją neisit, dabar kaip ir viskas gerai. Į Seimą turime išrinktą Vytautą Gapšį, kuris teisiamas „MG Baltic“ byloje.

– Teisiamos dvi partijos, kurios šiuo momentu yra patekusios į Seimą – Liberalų sąjūdis ir Darbo partija. Konservatoriams šiandien dienai klausimo nekyla, su kuo dirbti, jie pasisako – mes patys girdėjom, – kad po rinkimų dirbtų ir su Darbo partija, ir su Liberalų sąjūdžiu.

– Su Liberalų sąjūdžiu lyg ir atviriau reiškiama bendrystė.

– Suprantu, bet kuo skiriasi Liberalų sąjūdis nuo Darbo partijos teistumo prasme? Niekuo nesiskiria, vienas prie vieno. Tai šitoje situacijoje mes nesilaikom išskirtinės nuomonės.

Gali taip pat nepavykti suformuoti daugumos be Darbo partijos.

Kodėl Darbo partija dešiniesiems tinka? Dėl to, kad jie supranta, kad kitaip gali nepavykti suformuoti daugumos. Mes irgi suprantam, kad taip gali būti ir centro kairei, gali taip pat nepavykti suformuoti daugumos be Darbo partijos.

– Tai nebesat tokie principingi po ketverių metų valdžioje?

– Mes ir su „Tvarkos ir teisingumo“ partija (teisiama dėl prekybos poveikiu – 15min) turėjom koaliciją, jos atžvilgiu buvo tam tikri pasakymai, bet tai yra žmonės.

Jeigu kalbėti apie V.Gapšį, aš suprantu, čia tam tikra problema. Bet jeigu ji nekyla konservatoriams, matyt, kad mes įtikinsim save, kad ir mums nebekils. Dabar sunku pasakyti, ar reikės.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vytautas Gapšys
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vytautas Gapšys

– O iš Darbo partijos jau gavot oficialų pažadą dėl paramos antruose turuose?

– Man atrodo, jie išreiškė paramą, išreiškė jau ir kandidatai.

Čia daugiau tie sprendimai reikalingi tam, kad kandidatas žinotų, ar partija leidžia jam remti vieną ar kitą kandidatą. Bet šitoje vietoje Darbo partijos kandidatų nuomonė daugeliu atvejų sutampa su partijos vadovybės nuomone, socdemų šiek tiek skiriasi. Bet iš to mes nedarome jokių problemų, yra taip, kaip yra.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

Mes, pirmiausia, remiame Socialdemokratų darbo partijos keturis kandidatus, po to D.Kaminskas, jau minėjau, Kėdainių apygardoje, toliau – socialdemokratų, ir vienoje apygardoje mūsų kandidatas susiduria su Darbo partija, tai reiškia, mes remsime tik vieną Darbo partijos kandidatą.

– O tas sprendimas dėl paramos socialdemokratams ar „darbiečiams“, kaip jis pas jus partijoje buvo priimtas? Jį priėmė kažkoks partijos organas centralizuotai?

– Jo nereikėjo pas mus priiminėti, kadangi logiškai aišku, kad ta partija, kuri yra centro kairės orientacijos, negali rinkimuose remti dešiniųjų partijų. Čia yra savaime suprantama. Aš nežinau, kodėl kitoms centro kairės partijoms reikia rinkti partijos tarybą, prezidiumą ar kažką, kad tai nutartų.

Dėl to viešojoje erdvėje tas konfliktas mano ir socialdemokratų pirmininko ir buvo, kadangi aš tai bet kada galėjau įvardyti, man viskas logiška. Nė vienas žmogus pas mus partijoje nepasakytų, kad aš sakau kažką, kas skiriasi nuo mūsų žmonių nuomonės – rinkėjų mūsų. O jis to negalėjo padaryti. Kodėl? Keistoka šiek tiek pozicija buvo. <...>

Nė vienas žmogus pas mus partijoje nepasakytų, kad aš sakau kažką, kas skiriasi nuo mūsų žmonių nuomonės – rinkėjų mūsų.

Mes bet kokiu atveju džiaugiamės, kad centro kairė bando mobilizuotis tam, kad 12 proc. rinkėjų (tiek atidavė balsą už TS-LKD iš visų, turinčių rinkimų teisę – 15min) nenulemtų visos Lietuvos kitų ketverių metų politinio gyvenimo. Tai praktiškai lubos. Mes turime paprašyti ir prašome kiekvieną dieną žmonių, kad jie ateitų į rinkimus. Visiškai aiškiai suprantam, kad jeigu ateitų daugiau žmonių, dešinė neturi šansų antrame ture.

– Šią Seimo kadenciją ne vieno darbo jums nepavyko priimti vien dėl to, jog neturėjote tvirtos daugumos. Jeigu formuotumėte koaliciją iš tų partijų, kurias įvardijate, ta dauguma taip pat nebūtų tvirta, būtų daugialypė, reikėtų daug tartis. Ar turite noro tokioje daugumoje dirbti?

Ir kitas dalykas – premjeras Saulius Skvernelis yra užsiminęs, jog nenorėtų vadovauti Vyriausybei, kuri balansuotų ant mažumos ribos.

– Labai sunku dirbti, kada reikia skaičiuoti kiekvieną žmogų, kuris kelioms minutėms išėjo iš salės. Šiuo atveju, jeigu taip išeis, teks taip dirbti. Mes tikėjomės, kad galbūt nereikės taip dirbti, bet rinkėjai išrenka Seimo narius, turime tą priimti kaip duotybę. Mes negalime šito pakeisti. Bet kokiu atveju, gali būti, kad ir tiems, ir tiems būtų labai sunku. Taip tikriausiai bus.

Mes bandome skaičiuoti tą situaciją: kaimiškosiose apygardose, tikriausiai, centro kairės kandidatai dominuos, miestuose, mes žinom, 18 dvikovų yra dešiniųjų – automatiškai laimi dešinieji. Gali būti apylygis balansas. <...>

– Bet aš suprantu, esate pasiryžę dėti visas pastangas, kad nedirbtumėte opozicijoje? Ir turbūt esate pasiryžę nemažai dėl to paaukoti, turiu omeny, – tiek portfelių, tiek programinių nuostatų.

– Čia jau yra koaliciniai dalykai, jeigu bus galima formuoti koaliciją.

Man būtų skaudžiausia, jei tie darbai, kurie yra padaryti, kurie duoda efektą, kad mūsų ekonomika dabar geriausioje situacijoje Europos Sąjungoje, kad visose srityse – ir pensijų – turime kilimą 50 proc., ir atlyginimų visų sričių... Mes tiesiog turime ėjimą į gerovės valstybę de facto, tai yra viskas gerėja. Pas mus nebėra jokių protestų Lietuvoje jau antri metai. Tai rodo, kad einam geru keliu, nesinorėtų, kad visa tai būtų užbraukta, o užbraukta gali būti labai lengvai. <...>

– Jei įsivaizduotumėte tą hipotetinę koaliciją – jūsų, socialdemokratų, „darbiečių“, kur matytumėte skirtis vertybėse, nuostatose? Kur formuojant Vyriausybės programą kiltų daugiausiai ginčų?

– Jeigu konservatorių ir „valstiečių“ priešpriešos nebūtų, tikriausiai, vertybių prasme konservatoriai būtų gana arti.

Jeigu konservatorių ir „valstiečių“ priešpriešos nebūtų, tikriausiai, vertybių prasme konservatoriai būtų gana arti.

– Bet čia – asmeninės priešpriešos?

– Taip, be abejonių. Bet vertybine prasme konservatorių tarpe yra daug žmonių, kurie labai artimi mums – ir į šeimos vertybes žiūrint, ir į socialinį žmonių gyvenimą. Kartais sunkiau atrasti tų bendrybių tarp tų žmonių, kurie būna centro kairės pusėje, bet vėlgi centro kairės partijos, jeigu jos apsisprendžia dirbti kartu, jos vis tiek susitaria tam tikruose dalykuose.

Ar realu platesnis sutarimas? Aš nežinau. Mes visą laiką tam esam pasiruošę, tiesiog retorikoj visą laiką išeina, kad kažkas iš mūsų netinka – kaip kad nuo 2016 metų buvo, kad R.Karbauskis netinka ir viskas. <...>

– O kokia jūsų strategija prieš antrąjį turą? Prieš pirmąjį sakėt, kad už jus kalba darbai, save priešinot konservatoriams.

– Strategiją diktuoja patys konservatoriai, liberalai. Jie savo vertybes dėsto kaip neišvengiamybę, kad tai atsitiks – mums jau nieko sakyt nereikia, mums tik cituot bereikia. Ką ir minėjau: vienos lyties asmenų šeimos, narkotikų įteisinimas – kaip prioritetai.

– Manot, kad rinkėjams tai iš esmės nepatinka, jie nepritaria šitoms nuostatoms?

– Esu tikras, kad didžiai daliai Lietuvos rinkėjų...

– Gal pirmas turas to ir nerodo?

– Pirmas turas rodo, kad neatėjo dalis žmonių. Atėjo apie 9 proc. žmonių, kurie į rinkimus, tikriausiai, ėjo pirmą sykį. 9 proc., kurie balsavo už tai, kad būtų įteisinta marihuana, už Laisvės partiją. Juos reikia pasveikinti, jie atėjo į rinkimus, jie padarė taip, kad partija su tokiomis vertybėmis pateko į Seimą. Manau, kad tai suneramino tuos kitus rinkėjus, kurie neatėjo. <...>

Vyriausybėje jau yra priimtas biudžeto projektas, kad bus pensijų indeksacija, mes kaip įstatymo projektą Seime svarstom tryliktąją pensiją, atsiras ir pinigai tryliktai pensijai.

– Sakot, spėsit dar per šią kadenciją tryliktąją pensiją priimti ar tik apie ją kalbėsit?

– Mes planuojam tai padaryti. Bet galiu ir kita pasakyti iš karto: jeigu šitas Seimas tai padarys, kitas Seimas, jeigu jame dominuos dešinieji, tikriausiai, tą patį įstatymą atšauks.

– Bet tryliktą pensiją irgi gali priskirti strategijai ir sakyti, kad čia jaukas rinkėjams prieš balsavimą.

– Jeigu tai būtų jaukas ir mes tai sakytume kasdien, ir taip garsiai, ir to mes nepadarytumėm, mes meluotumėm. Mes tikrai neturim jokio tikslo meluoti.

Valstybė, šiandien turinti tokius didelius rezervus „Sodroje“, tokį atlyginimų augimą <...>, galime padaryti tai, ką lenkai daro, daro kai kurios kitos šalys – trylikta pensija ten įteisinta, mes čia jokio stebuklo nekuriam. Tai nėra populizmas. Jei tai būtų populizmas, mes tam tikru momentu nustotumėm apie tai šnekėt, bet mes nenustosim, nes tai yra mūsų garbės, atsakomybės reikalas. <...>

Jeigu pensininkams ir kitiems žmonėms nereikia pigesnių vaistų, jeigu jiems nereikia kitų sprendimų – vaiko pinigų, labai aišku, kas tai panaikins.

Cituojam tai, kas yra jų galvose. O tai yra, kaip minėjau, mažinimas pašalpų, paramos.

Tie G.Landsbergio (konservatorių lyderio Gabrielaius Landsbergio – 15min) svainio pareiškimai, tekstai feisbuke rodo tai, ko laukia partijos nariai, ko jie tikisi. Partijos pirmininkas ir kandidatė į premjerus pakankamai gerai laikosi – tyli, tyli, kiek gali tylėti. Praėjusiuose rinkimuose jie pasimokė, kai iš karto pradėjo šnekėti apie tai, ką padarys. Žmonės iš karto suprato, kas po to bus.

Dabar mes cituojam ne partijos pirmininką, o partijos pirmininko svainį, bet cituojam tai, kas yra jų galvose. O tai yra, kaip minėjau, mažinimas pašalpų, paramos.

Jeigu krizės metu būtų buvę valdžioj dešinieji, būtų buvusi visai kita politika – ne palaikymas pajamų, ne nuostolių verslui kompensavimas, o būtų diržų veržimasis bandant taip suvaldyti padėtį.

– O dešiniųjų kandidatams reikšit viešai paramą ten, kur tik jie ir susitinka, ar liksit neutralūs?

– Kad ten labai sunku pareikšti paramą.

– Yra konservatoriai, kur galbūt jums artimi.

– Mes tris liberalus paremsime vienmandatėse apygardose. Tai yra tuos liberalus, kurie balsuodami už biudžetą visą laiką mus palaikydavo (Joną Varkalį, Ričardą Jušką, Juozą Baublį – 15min) ir mes jiems labai dėkingi už tai. <...> Trys apygardos, jeigu neklystu, Jurbarkas, Plungė ir Varėna, kur mes palaikysim liberalus, bet tam yra vertybinis pagrindas.

O daugelyje apygardų susitinka Laisvės partija su konservatoriais, tai kurį palaikyti, labai sunku pasakyti, nes ir tie, ir tie dažnai liberalai. Konservatorius pagal pažiūras yra vienas kitas. Mes tiesiog neremsim dešiniųjų kitų be tų trijų. <...>

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis, Aušrinė Armonaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis, Aušrinė Armonaitė

– Daug dar finansų išleisit kovai?

– Kažkiek prireiks. Be abejonių, reikia išleisti lankstinukus, kažkokią kitą medžiagą. Negali nukabinti plakatų, stendo. Ar tai ką nors lemia? Tikriausiai nelabai. Galbūt primena žmogui, pakviečiam dar sykį ateiti į rinkimus. <...>

– Beje, mačiau, kad jūs pats asmeniškai paaukojote į sąskaitą rinkimams. O, pavyzdžiui, premjero aukos nepastebėjau. Kaip čia taip yra?

– Čia galbūt daugiau susiję su žmogaus pajamomis. Aš paaukojau, nes galiu paaukoti. Aš daug kam aukoju, bet šituo atveju prisidėjau ir prie partijos, kiek galėjau, kiek leidžia įstatymas. Net mažiau, man atrodo, negu leidžia įstatymas. Bet prisidėjau, nes parodžiau solidarumą.

Mes tikriausiai vis tiek kažkokią skolą turėsim ir po rinkimų, prisidėjau, kad ji būtų mažesnė.

Mes tikriausiai vis tiek kažkokią skolą turėsim ir po rinkimų, prisidėjau, kad ji būtų mažesnė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

00:31
03:10
01:04

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min