Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 6d. 11:34

Savaitės klausimas kandidatams: ar reikia pertvarkyti teismų sistemą?

„Savaitės klausimas“ kandidatams
15min nuotr. / „Savaitės klausimas“ kandidatams

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas teigia, kad teismų sistemą būtina pertvarkyti. Ar kandidatai į prezidentus su tuo sutinka? Jei taip – ką reikėtų keisti?

Ekonomistas Gitanas Nausėda sako, kad teismų sistemą būtina ne pertvarkyti, sulaužant viską, kas kurta per 28 Nepriklausomybės metus, o tobulinti.

„Ir ne todėl, kad ponas V.Bakas dabar aktyviai dalyvauja rinkimų kampanijoje ar kad teismai priima jam nepatinkančius ir netinkančius sprendimus, o tam, kad teismai taptų atviresni visuomenei“, – įsitikinęs jis.

Seimo narė Ingrida Šimonytė sako, kad kadangi nėra pateikta jokių konkrečių siūlymų be deklaracijų, tad tikrai sunku būtų pateikti atitinkamas įžvalgas.

„Dažnai teismų darbui priskiriamų problemų šaknys yra visai ne teismuose, o, pavyzdžiui, valdžios institucijų darbo ar nenoro prisiimti atsakomybę, rezultatas“, – sako ji.

Eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis sutinka, kad teismams trūksta viešumo ir skaidrumo – nėra praktikos aiškinti visuomenei, kodėl priimami vieni ar kiti sprendimai.

„Kai visuomenės supratimas apie vykstančius teisinius procesus yra menkas, atsiranda daug vietos interpretacijai“, – sako kandidatas.

Europarlamentaras Valentinas Mazuronis teigė su V.Baku nesutinkantis, nes jo nepasitenkinimo teismais priežastis – nepatikęs konkretus teismo sprendimas.

„Teismams trūksta skaidrumo ir atvirumo bei atskaitomumo visuomenei. Tai yra tiesa. Šia linkme ir reikia tobulinti teismų darbą“, – įsitikinęs kandidatas.

Europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis su V.Baku sutinka.

„Ne tik sutinku, bet tai yra numatyta mano programoje ir dar 2009 metais buvo mano prezidentinėje rinkimų programoje. Dar 2009 metais siūliau įvesti teismuose prisiekusiųjų (tarėjų) instituciją. Taip pat siūlau sujungti teisingumo ministro ir generalinio prokuroro pareigas. Tai prisidėtų prie efektyvesnio koordinavimo kovos su korupcija, šešėliu, organizuotomis nusikalstamomis grupuotėmis. Būtina daryti visus šiuos sprendimus greičiau ir ryžtingiau“, – sako jis.

Filosofas Arvydas Juozaitis teigia, kad teismų sistemos pertvarkymas būtinas, o į teisingumo vykdymą turi būti įtraukta visuomenė.

„Būtina įtvirtinti tarėjų instituciją“, – tikina kandidatas.

Seimo narys Naglis Puteikis laikosi tos pačios nuomonės – būtina sugrąžinti 1993 tuometinio Seimo panaikintus teismų tarėjus – jie yra visoje Europoje, išskyrus Lietuvą.

„Tai efektyviausia priemonė nuo teisėjų papirkinėjimo, nes kyšių suma padvigubėtų – reikėtų pirkti ne tik teisėją, bet ir dar vieną iš dviejų tarėjų“, – sako jis.

Premjeras ir kandidatas į prezidentus S.Skvernelis 15min projekte dalyvauti nesutiko. Seimo narys Mindaugas Puidokas į klausimus neatsakė.

Su kandidatų požiūriu plačiau susipažinkite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min