Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 5d. 17:14

Vyriausybė negali paaiškinti, kodėl buvo atidėtas žiniasklaidai svarbus sprendimas

Saulius Skvernelis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Saulius Skvernelis

Vyriausybė nepateikė aiškaus paaiškinimo, kokiais teisiniais argumentais remiantis ministrų pasitarime buvo atidėtas laisvą žiniasklaidos priėjimą prie Registrų centro duomenų turėjęs užtikrinti sprendimas.

Trečiadienį vykusiame Vyriausybės pasitarime buvo atmestas siūlymas žiniasklaidai laikinai kompensuoti Registrų centro duomenų teikimą. Tokią iniciatyvą iškėlė Roko Masiulio vadovaujama Susisiekimo ministerija. Taip pat ministerijai buvo grąžintos tobulinti jos pasiūlytos įstatymo pataisos.

Anksčiau Vyriausybės atstovai ir premjeras Saulius Skvernelis tvirtino, kad teisininkai Susisiekimo ministerijos projektui turėjo daug pastabų ir dėl to įstatymo pataisos buvo grąžintos tobulinti. Tačiau dabar Vyriausybės kanceliarija 15min negalėjo pateikti aiškaus atsakymo, kokios tiksliai buvo teisininkų pastabos, mat jos buvo suformuluotos žodžiu, o rašytinės išvados apskritai nėra.

Neatsakė į klausimus, kokios buvo teisininkų pastabos

Penktadienį premjeras S.Skvernelis žurnalistams teigė, kad sprendimai dėl registrų duomenų atidėti, nes Susisiekimo ministerijos siūlymas Vyriausybei įpareigoti Registrų centrą teikti duomenis buvo neteisėtas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lietuvos Respublikos Vyriausybės pastatas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lietuvos Respublikos Vyriausybės pastatas

15min kreipėsi į Vyriausybės kanceliariją ir klausė, kodėl tie sprendimai buvo neteisėti.

Prašėme, kad Vyriausybė punktais surašytų, kokios tiksliai įstatymo nuostatos po pasitarimo buvo grąžintos tobulinti Susisiekimo ministerijai. Prašėme, kad pateiktų informaciją, kokios buvo Vyriausybės teisininkų pastabos įstatymo projektui. Prašėme, kad Vyriausybės atstovai pateiktų informaciją, dėl kokių teisinių priežasčių buvo atmestas protokolinio nutarimo projektas dėl laikinos kompensavimo tvarkos už duomenis žurnalistams. Taip pat prašėme informacijos, kokios buvo Vyriausybės teisininkų pastabos protokolinio nutarimo projektui.

Nė į vieną iš šių klausimų nebuvo pateikta aiškaus atsakymo. O teisininkų išvadų iš viso nebuvo pateikta jokia raštiška forma.

„Visuomenės informavimo įstatymo pataisų projektas, Susisiekimo ministerijos pateiktas svarstyti Vyriausybės pasitarime, grąžintas koreguoti. Vyriausybės kanceliarijos Teisės grupės atstovo žodiniai pastebėjimai įstatymo projektui Vyriausybės pasitarimo metu buvo išsakyti žodžiu. Kadangi šis projektas buvo pateiktas tiesiai į Vyriausybės pasitarimą, rašytinės teisinės išvados dėl trumpo laiko Teisės grupė neturėjo galimybės pateikti“, – rašoma Vyriausybės kanceliarijos atsakyme.

Iš tiesų į Vyriausybės pasitarimo darbotvarkę projektas buvo įtrauktas likus daugiau nei dviem darbo dienom iki pasitarimo.

Vyriausybė žurnalistams pasiūlė kreiptis į projekto rengėją, nes, pasak jų, jis turėjo fiksuoti pasitarimo metu išsakomas pastabas.

Įrašas negali būti slepiamas, bet premjeras nemato reikalo jo viešinti

Vyriausybės kanceliarijos atsakyme 15min rašoma, kad teisininkai pastabas dėl įstatymo projekto išsakė žodžiu pasitarimo metu. Tačiau šių teiginių patikrinti neįmanoma, nes Vyriausybė atsisako paviešinti šio pasitarimo garso įrašą.

Penktadienį Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba, kuri yra tiesiogiai atsakinga už visuomenės informavimo normų laikymosi priežiūrą, pateikė išaiškinimą, jog žurnalistai turi teisę susipažinti su Vyriausybės pasitarimo įrašu.

Tarnybos nuomone, prašomas garso įrašas galėtų būti traktuojamas kaip oficialus, garsine forma išreikštas, dokumentas, parengtas Vyriausybės ir kuriame yra viešojo intereso informacijos, kurios neteikimas žurnalistams gali sudaryti rimtas kliūtis atlikti profesines pareigas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Spaudos konferencija
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Spaudos konferencija

15min į Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybą kreipėsi po to, kai Vyriausybės kanceliarija iškart kelioms žiniasklaidos priemonėms atsisakė pateikti trečiadienio Vyriausybės pasitarimo garso įrašą.

Dabar S.Skvernelis viešai žada neatlygintiną duomenų teikimą žurnalistams ir pasisako už jų teisę rinkti tokią informaciją. Tačiau, 15min žiniomis, trečiadienio pasitarime premjeras S.Skvernelis blokavo Susisiekimo ministerijos iniciatyvą ir priešinosi neatlygintinam duomenų teikimui.

S.Skvernelis penktadienį naujienų agentūrai BNS teigė nematantis pagrindo paviešinti Vyriausybės pasitarimo garso įrašą, nes pagal įprastą praktiką pasitarimai vyksta už uždarų durų.

Penktadienį įrašo paviešinimo pareikalavo ir visa Seimo opozicija.

Poziciją dėl duomenų atvėrimo S.Skvernelis pakeitė po to, kai gausus būrys įvairioms žiniasklaidos priemonėms atstovaujančių žurnalistų viešai pasipriešino tokiems Vyriausybės veiksmams.

Registrų centras patvirtino, kad jau šią savaitę buvo parengtos sutartys, kurių pagrindų žurnalistams būtų atnaujintas neatlygintinas duomenų teikimas. Tačiau trečiadienio Vyriausybės pasitarime priimtas sprendimas to daryti neleido.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:02
01:16
16:44

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min