Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 8d. 16:16

Paini padėtis dėl nušalinto Kauno policijos vado: pratęsė atostogas, kol vaikui sueis dveji

Darius Žukauskas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Darius Žukauskas

Spalio 9 d. paviešintas korupcijos policijoje skandalas įsiūbavo ir Kauno apskrities policijos vado Dariaus Žukausko kėdę. Iš pradžių policijos vadovybė tikino jam priekaištų neturinti, bet spalio 30 d. paskelbta apie pradėtą patikrinimą ir jo nušalinimą nuo pareigų. Policijos vadovas Linas Pernavas net pasiūlė D.Žukauskui išeiti į pensiją, bet šis nesutiko. Tuomet L.Pernavas pranešė, kad D.Žukauskas nušalinamas nuo pareigų, nes apie jį gauta jautrios informacijos. Sužinojęs tai D.Žukauskas paprašė pratęsti tėvystės atostogas. Susiklostė situacija, kurios nėra buvę.

Spalio 9 d. Kauno policiją sukrėtė neregėtas korupcijos skandalas, dėl kurio nušalinta visa dabartinė Kauno apskrities komisariato vadovybė. Sulaikyti asmenys, kelerius metus organizavę nelegalų alkoholio verslą bei prekybą vogtomis automobilių detalėmis. Tarp 9 įtariamų asmenų sulaikytas ir Kauno apskrities VPK padalinio vadovas Donatas Karalukas. Jis įtariamas paėmęs kyšių daugiau nei už 10 tūkst. eurų.

Tyrimo metu taip pat buvo sulaikytas ir dar vienas buvęs Kauno apskrities vieno padalinių vadovas, galimai žinojęs apie šią nelegalią veiklą, – tai buvęs Kauno policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininkas Aurelijus Banys.

Spalio 27 d. paskelbta apie naujus duomenis korupcijos policijoje tyrime: Kaune sulaikytas verslininkas, kuris įtariamas nelegalia veikla – didelio kiekio svetimų prekių ženklų laikymu, disponavimu ir realizavimu. Kratos atliktos ir dar vieno policininko, dirbusio kartu su suimtu D.Karaluku, namuose. 15min žiniomis, policininkui įtarimai šiuo metu nėra pareikšti, jis nėra sulaikytas.

Spalio 30 d. vykusios konferencijos metu paskelbta apie išaiškintą tarptautinį nusikaltėlių tinklą – tad korupcijos policijoje tyrimas perkopė Lietuvos sienų ribas.

Tik paviešinus apie šį skandalą, į Kauno apskrities VPK komandiruota apie 10 žmonių iš Lietuvos kriminalinės policijos biuro. Komandiruotas ir Imuniteto valdybos viršininkas Elanas Jablonskas, laikinai šiuo metu atliekantis Kauno apskrities VPK viršininko pareigas. Kauno apskrities policijoje prasidėjo rotacijos, auditas, patikrinimai.

D.Žukauskas nušalintas būdamas atostogose

Jau tuomet kilo klausimų, o kaip bus su Kauno apskrities policijos viršininku Dariumi Žukausku, kuris iki tol 7 mėnesius buvo tėvystės atostogose, bet lapkričio 4 d. turėjo sugrįžti į darbą. Tačiau nesulaukus tos dienos, spalio 30 d., policijos vadovybė paskelbė nušalinanti D.Žukauską nuo pareigų. Priežastis – neaiškūs ryšiai su tam tikrais asmenimis.

„Kyla grėsmė dėl jam patikėtos įslaptintos informacijos saugumo. Žukauskui suteiktas leidimas dirbti su aukščiausia galima įslaptinta informacija, su žyma visiškai slaptai, – dar spalio 30 d. kalbėjo postą paliekantis generalinis komisaras L.Pernavas. – Žukauskas yra vienos didžiausių įstaigų vadovas, vykdyti savo funkcijų jis tikrai negalės, todėl šiandien pasirašysiu įsakymą dėl nušalinimo nuo užimamų pareigų.“

L.Pernavo teigimu, surinkta duomenų apie neigiamas D.Žukausko asmenines savybes ir netinkamus ryšius. Pavesta Imuniteto valdybos pareigūnams pradėti patikrinimo procedūrą dėl D.Žukausko leidimo dirbti ir susipažinti su įslaptinta informacija. Jis nuo pareigų nušalinamas tol, kol vyks patikrinimas.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Linas Pernavas
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Linas Pernavas

Laikinai Kauno policijai vadovaujantis E.Jablonskas dar pridūrė, kad vyriausiajame policijos komisariate įžvelgta net subkultūros apraiškų, kai kurie pareigūnai buvo nekontroliuojami. Tiesa, dar spalio 9 d., klausiama žurnalistų, policijos vadovybė tikino D.Žukauskui priekaištų neturinti. Per keletą savaičių priekaištų atsirado.

Reaguodamas į pareikštą nušalinimą, D.Žukauskas šį sprendimą pavadino neadekvačiais kaltinimais. Tikino prieš tai sulaukęs iš L.Pernavo siūlymo išeiti į pensiją. 15min jis nekomentavo, ką darys lapkričio 4 d., kai baigsis jo tėvystės atostogų terminas – paliks pareigas ar prasitęs atostogas. 15min kreipėsi į Policijos departamentą, kad šis paaiškintų šią situaciją. Paaiškėjo, kad D.Žukauskas prasitęsė savo tėvystės atostogas.

Tokios situacijos neturėjo

Kaip teigia Ramūnas Matonis, Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas, spalio 30 d. policijos generalinio komisaro įsakymu D.Žukauskas nušalintas nuo tarnybos nuo lapkričio 4 d. (patikrinimo pradžia), kai turėjo grįžti po vaiko priežiūros atostogų. D.Žukauskas yra nušalintas iki papildomo patikrinimo pabaigos. Papildomas patikrinimas turi baigtis, pasak R.Matonio, per 40 darbo dienų. Esant būtinybei, terminas gali būti pratęstas dar 40-čiai dienų.

„Perdavus šią informaciją D.Žukauskui, spalio 31 d. buvo gautas jo prašymas pratęsti vaiko priežiūros atostogas. Darbo kodeksas, reglamentuojantis vaiko priežiūros atostogų suteikimą, reikalauja, kad prašymas atostogoms suteikti būtų pateiktas ne vėliau kaip prieš 14 dienų, tam, kad būtų pasirengta šio sprendimo priėmimui. Pirmadienį (lapkričio 4 d. – aut. past.) taip pat sužinojome, kad D.Žukauskui yra išduotas ir nedarbingumo pažymėjimas.

Vidaus tarnybos statutas nedetalizuoja, kaip kartu turėtų būti taikomas nušalinimo ir vaiko priežiūros atostogų institutas, t. y., ar galima taikyti vieną iš šių institutų, kuris turi pirmumą ir pan. Dėl to buvo sprendžiama, kaip turėtų būti pasielgta šiuo atveju. Tokių situacijų nesame turėję“, – keblią situaciją apibūdino Policijos departamento atstovas.

Sutiko suteikti atostogas

R.Matonio teigimu, atsižvelgdami į tai, kad vaiką auginantis asmuo turi teisę į socialinę garantiją – vaiko priežiūros atostogas, bei tai, kad papildomo tikrinimo metu pagrindinis tikslas yra atriboti asmenį nuo įslaptintos informacijos, policijos generalinio komisaro įsakymu nuo lapkričio 6 d. D.Žukauskui suteiktos vaiko priežiūros atostogos iki vaikui sukaks dveji metai.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Darius Žukauskas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Darius Žukauskas

„Įstatymas nustato pareigą darbdaviui išleisti atostogų per 14 dienų nuo prašymo gavimo dienos ir kartu įpareigoja darbuotoją įspėti (ir tikėtis atostogų) prieš 14 dienų. Antra vertus, čia kalbame apie atostogų pratęsimą, o ne suteikimą. D.Žukauskas jau atostogavo, darbai buvo perduoti, pavaduojantis asmuo paskirtas, todėl turime mažiau problemų, kurias reikia išspręsti prieš priimant sprendimą dėl D.Žukausko atostogų.

Dėl to nuspręsta nevilkinti jo prašymo nagrinėjimo iki maksimalaus termino. Per 2 darbo dienas išnagrinėję situaciją, priėmėme sprendimą išleisti įsakymą dėl atostogų“, – paaiškino R.Matonis.

D.Žukausko, kaip Kauno apskrities policijos viršininko, kadencija baigiasi 2020 m. kovo 18 d. – tuomet, kai jis dar bus tėvystės atostogose.

Taigi D.Žukauskas atostogų išleistas maždaug vienerių metų laikotarpiui nuo dabar. Kaip ir bet kuris darbuotojas, jis bet kada gali paprašyti grįžti iš atostogų ir Policijos departamentas privalės nutraukti jo atostogas per 14 darbo dienų. Įdomu tai, kad D.Žukausko, kaip Kauno apskrities policijos viršininko, kadencija baigiasi 2020 m. kovo 18 d. – tuomet, kai jis dar bus tėvystės atostogose.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas Matonis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas Matonis

Policijos departamento duomenimis, D.Žukauskui suteiktas nedarbingumas yra terminuotas ir trumpalaikis. Koks jis – nenurodoma dėl asmens duomenų apsaugos. Nedarbingumas gali būti tęsiamas.

Šiuo atveju susiklostė kebli situacija – kokias ir kiek išmokų gauna asmuo, kuris yra nušalintas, turi nedarbingumą, bet kartu yra ir tėvystės atostogose?

„Darbdavys moka tik už nedarbingumo pirmas dvi dienas. Šiuo atvejų – pirmadienį ir antradienį. Tačiau mes už jas negalime mokėti, nes įstatymas numato, kad nušalintam darbuotojui nedarbingumo išmoka nemokama (Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 13 str. 2 d.). Dėl kitų išmokų spręs Sodra. Informaciją apie tai, kad D.Žukauskas yra nušalintas ir išleistas vaiko priežiūros atostogų, mes pateikėme Sodrai“, – patikino R.Matonis.

Pats D.Žukauskas situaciją pakomentuoti 15min atsisakė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min