Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 1d. 08:24

15 pasaulio vietų, į kurias dar galėjote patekti 2010 m., bet dabar – ne

Vietos, kurių nebėra, arba į jas negalima patekti
123rf.com nuotr. / Vietos, kurių nebėra, arba į jas negalima patekti

Pasaulis dabar atviras keliautojams kaip niekad. Tos šalys, kurios buvo laikytos itin uždaromis ar net pavojingomis, dabar tapusios populiariomis – turistai plūsta ir į Iraną, ir į Šiaurės Korėją. Net uždaroji Saudo Arabija galiausiai atsiveria užsienio keliautojams ne musulmonams. Tačiau per pastaruosius dešimt metų pasaulis kelionių prasme ir kiek susitraukė. Netekome didingų gamtos objektų – dėl stichijos ar žmonių veiklos. Degė svarbūs architektūriniai paminklai ir muziejai. O kai kurioms vietoms žmonės tiesiog darė tiek žalos, kad jas reikėjo nuo jų apsaugoti.

Pasibaigus dešimtmečiui, 15min primena, kokių svarbių lankytinų vietų netekome, arba kurios pasikeitė neatpažįstamai:

Žydrasis langas, Malta

Žydruoju langu vadinta natūrali kalkakmenio arka daug metų buvo pats žymiausias Maltos lankytinas objektas. Gražiojoje Goco saloje esančiai uolai išskirtinę išvaizdą suteikė natūralus gamtos procesas – kranto erozija. Arka atsidūrė ne tik milijonuose turistų nuotraukų, bet ir buvo patraukusi filmų ar serialų kūrėjų dėmesį. Pavyzdžiui, ji tapo Dothraki vedybų vieta „Sostų karuose“.

2017 m. kovo mėnesį Maltą užklupo stiprios audros, ir įspūdinga uola, neatlaikiusi gamtos stichijos, sugriuvo į pasišiaušusią jūrą. Šalis tada skelbė, kad tai „liūdna diena visai Maltai“.

Paryžiaus Dievo motinos katedra, Prancūzija

2019 m. balandžio mėnesį visas pasaulis stebėjo gniuždančius vaizdus iš Paryžiaus – užsiliepsnojo Dievo Motinos katedra. Joje kurį laiką jau vyko restauravimo darbai, ir gali būti, kad jie ir buvo gaisro priežastis. Paryžiaus Dievo Motinos katedra – tai tarsi keli šimtmečiai Prancūzijos istorijos, įamžintos pastato akmenyse. Deja, šiemet pirmą kartą per 230 metų katedroje nevyko Kalėdų apeigos.

Tunelio medis, JAV

Tunelio medžio vardą gavusi gigantiška sekvoja augo Kalevaraso didelių medžių parke Kalifornijoje. Sekvoja buvo vienas geriausiai žinomų medžių visoje šalyje – ekspertų teigimu, jai buvo daugiau nei tūkstantis metų. Įspūdingo diametro (net 6,7 m!) augalo kamienas daugiau nei prieš šimtmetį buvo išskobtas ir tapo puikia atrakcija – turistai galėjo praeiti ar pravažiuoti pro sukurtą „tunelį“. Tiesa, pastaraisiais metais buvo leidžiama juo eiti tik pėsti. Bet 2017 m. galinga audra medį nulaužė.

Maya paplūdimys Tailande

Savo paties sėkmės auka – taip yra vadinamas vienas garsiausių paplūdimių Tailande, kuris turistams bus užvertas dar mažiausiai iki 2021 m. Maya paplūdimys yra vienas geriausiai atpažįstamų pasaulyje. Išpopuliarėjo jis, kai čia buvo filmuota dalis Danny Boyle'o filmo „Paplūdimys“ (2000 m.) su po „Titaniko“ išgarsėjusiu Leonardu DiCaprio. Po filmo keliautojai į idilišką paplūdimį pradėjo masiškai traukti, kad pamatytų tą utopiją, kurią filme surado L.DiCaprio herojus.

Kasdien čia apsilankydavo maždaug po 5 tūkst. žmonių, kurie laiveliais atplaukdavo iš populiariausių Tailando kurortų Krabio ir Puketo. Žinoma, tokie skaičiai žmonių neišvengiamai pradėjo kenkti aplinkai – ypač įlankoje augantiems koralams. Tad 2018 metais buvo priimtas sprendimas uždaryti paplūdimį bent laikinai. Draudimas galios mažiausiai iki 2021 metų birželio.

Pont des Arts tiltas, Paryžius, Prancūzija

Tiltas tebestovi, bet nebėra to, kas jį garsino. Daug metų spynos su inicialais užkabinimas ant Pont des Arts tilto Prancūzijos sostinėje buvo kone privaloma įsimylėjėlių poroms. Vienu metu ant tilto jau kabėjo daugiau nei 700 tūkst. spynų, ir kilo rimta grėsmė tilto sugriuvimui. Inžinieriai įspėjo, kad jis nesukurtas taip, kad atlaikytų papildomas 93 tonas svorio. Miesto valdžia ėmėsi veiksmų – 2015 m. nukabino spynomis aplipusias groteles ir uždėjo naujas. Su draudimu jas vėl kabinėti ir nuo tokio elgesio apsaugančiomis priemonėmis – pavyzdžiui, stiklo panelėmis.

Fjaðrárgljúfur kanjonas, Islandija

100 m ilgio Fjaðrárgljúfur kanjonas Islandijos pietuose visuomet traukė lankytojus. O 2015 m. ši nuostabi vieta atsidūrė ir Justino Bieberio vaizdo klipe „I’ll Show You“ – po tokios reklamos turistai kanjoną tiesiog užplūdo. Didelis turistų srautas turi savo kainą. Šimtai tūkstančių kojų išmindo augalus, ištrypia takus. Valdžia nusprendė ribotam skaičiui turistų šią vietą leisti pamatyti tik penkias savaites per metus.

Uluru, Australija

Daugiau nei 3 kilometrų ilgio raudona uola Uluru-Kata Tjuta nacionaliniame parke yra vienas geriausiai atpažįstamų gamtos objektų visame pasaulyje. Senieji Uluru šeimininkai – anangu gentis – jau seniai prašė lankytojų nesiropšti ant uolos dėl dviejų priežasčių. Visų pirma, jiems tai yra šventa vieta, dievų buveinė. Ir antra – jie sako besijaučiantys atsakingi už belipančiųjų mirtis ir sužeidimus. Ant uolos yra žuvę bent 37 žmonės, dar daug yra susižeidusių.

Galiausiai Uluru-Kata Čiutos nacionalinio parko vadovybė nusprendė uždrausti turistams ropštis į Uluru. Artėjant draudimui keliautojai miniomis dar traukė ant uolos, taip tik patvirtindami, kad keliautojus reikia tramdyti. Draudimas įsigaliojo 2019 m. spalio 26 d. – tądien kaip tik minėta ir sukaktis, kai uola buvo perduota tradiciniams savo šeimininkams aborigenams.

Legziros paplūdimys, Marokas

Maltos Žydrasis langas nėra vienintelė natūrali arka, kurios netekome dėl gamtos veiksnių. Legziros paplūdimys pietų Maroke anksčiau buvo vieta, kur buvo galima pasivaikščioti tarp dviejų įspūdingų uolinių arkų. Tačiau 2016 m. viena jų dėl erozijos sugriuvo. Paplūdimys vis dar populiari lankytina vieta, tačiau reginys čia jau nebe toks. Nerimaujama, kad ir antrosios arkos, kurią galima pasiekti tik per atoslūgį, netrukus laukia toks pats likimas.

Ančiasnapio uola, JAV

VIDEO: Cape Kiwanda duckbill rock formation destroyed

Išskirtinės formos 2 metrų aukščio smiltainio uola Oregone tokį pavadinimą gavo dėl panašumo į ančiasnapį. Ji buvo populiarus lankytinas objektas, kol 2016 m. vieną dieną ji buvo rasta sudužusi. Pareigūnai nenutuokė, kas čia įvyko, tačiau į policiją kreipėsi tose vietose atsitiktinai filmavęs asmuo. Paaiškėjo, kad tai buvo tyčinis grupelės žmonių poelgis. Jų draugas buvo susilaužęs koją ant šios uolos, ir jie nusprendė ją nugriauti. Manė, kad taip daro gerą darbą – esą uola kelia pavojų žmonių sveikatai.

Vestuvių torto uola, Australija

„Wikimedia Commons“ nuotr./Vestuvių torto uola, Australija
„Wikimedia Commons“ nuotr./Vestuvių torto uola, Australija

Nieko keisto, kodėl ši uola Naujojo Pietų Velso karališkajame nacionaliniame parke gavusi tokį pavadinimą – neįprastos baltos spalvos uola yra stebėtinai lygi ir taisyklingos formos. Ji buvo be galo populiari tiek tarp vietinių, tiek tarp turistų. Tačiau ant jos užsilipti dabar nepavyks – 2015 m. uola buvo paskelbta esanti itin trapi. Geologiniai tyrimai parodė, kad ji gali bet kuriuo metu subyrėti, todėl buvo aptverta tvora. Dabar ja pasigrožėti galima tik iš toli.

Palmyra ir kone visa Sirija

Pastatytas prieš maždaug du šimtmečius prieš mūsų erą, senovinis Palmyros miestas ir jo Romėnų teatras sujungė graikų-romėnų, persų ir arabiškas architektūros tradicijas. Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukta vieta anksčiau buvo vienas geriausiai išsilaikiusių senovinių miestų pasaulyje. Tačiau 2015-2017 m. šiose vietose siautėję „Islamo valstybės“ teroristai miestą griovė ir sprogdino. Didelė dalis Romėnų teatro ir paties miesto buvo stipriai nuniokota, o dalis svarbių objektų, tokių kaip Belo šventykla ir Pergalės arka, buvo visiškai sunaikinti.

Ne tik senovinis Palmyros miestas, bet ir nemaža dalis visos Sirijos buvo sugriauta. 2010 m. Sirija sulaukė net 8,5 mln. turistų iš kitų šalių. Tai – daugiau net nei šiemet sulaukia tokios populiarios šalys kaip Norvegija, Brazilija ar Filipinai. Damaskas buvo giriamas kaip saugus miestas su puikiu maistu, kokybiškais viešbučiais ir įspūdingu senoviniu palikimu.

Tačiau turistus traukiančioje šalyje prieš beveik devynerius metus kilo pilietinis karas, kuris tęsiasi iki šiol. Nutrūko skrydžiai, užsidarė viešbučiai, o oficiali turizmo statistika rodė tik keliasdešimt tūkstančių lankytojų per metus. Nors visos šalys savo piliečiams nerekomenduoja vykti į Siriją, rusai visgi pradėjo turistines keliones į ją. Tiesa, tokie kelionių organizatorių užmojai susilaukė ir nemažai kritikos – net iš Rusijos federalinės turizmo agentūros.

Franzo Josefo ledynas, Naujoji Zelandija

Franzo Josefo ledynas daug dešimtmečių buvo itin mėgiamas keliautojų. Žavėjo ne tik jo vaizdai, bet ir patogumas. Palyginus su kitais ledynais, šis buvo pakankamai lengvai pasiekiamas ir tyrinėjamas. O ką tai reiškė? Kad čia ėmė plūsti tiek turistų, jog reikėjo šį gamtos kampelį nuo žmonių apsaugoti. 2016 m. buvo nuspręsta, kad toks neribojamas turistų laipiojimas ant ledyno daro jam didelę žalą, ir žmonėms uždrausta lipti ant ledo. Dabar šiuos didingus vaizdus galima pamatyti tik nuskridus sraigtasparniu, o tuomet einant kartu su gidu.

Nacionalinis Brazilijos muziejus, Rio de Žaneiras

Seniausia Brazilijos mokslinė institucija buvo ir vienas populiariausių Rio de Žaneiro lankytinų objektų. Čia buvo laikoma įspūdinga kolekcija, kurioje – apie 20 mln. objektų, susijusių su Pietų Amerikos istorija. Muziejus buvo įsikūręs ir išskirtinėje vietoje – buvusiuose Portugalų karališkosios šeimos rūmuose Quinta da Boa Vista parke. 2018 m. čia kilo gaisras, pasiglemžęs daugiau nei pusę kolekcijos. Muziejuje tebevyksta atstatymo darbai. Tikimasi jį vėl atidaryti 2022 m.

Šurio pilis, Japonija

2019 m. spalio pabaigoje Japonijos pietinėje Okinavos saloje kilo didelis gaisras, nuniokojęs istorinę pilį ir sunaikinęs didelę dalį šio komplekso, įtraukto į Pasaulio paveldo sąrašą. XIV a. pilis buvo lyg Okinavos simbolis, ji turėjo būti ir stotelė Olimpinio deglo nešime 2020 m., kai žaidynės bus rengiamos Tokijuje.

Hanojaus Traukinių gatvės kavinės, Vietnamas

„Traukinių gatve“ žinomoje Hanojaus vietoje lokomotyvai juda visai šalia gyvenamųjų namų ir kitų pastatų. Reginys išties įspūdingas, ir jau senokai atrastas turistų. Populiarėjant gatvei, vietiniai ėmė uždarbiauti iš turistų – čia viena po kitos dygo nelegalios kavinaitės, kurių kėdės buvo statomos pernelyg arti bėgių. Tiesa, didesnė problema buvo ne pačios kavinės, o žioplinėjantys turistai. Arba nepastebėdami atvykstančio traukinio, arba žūtbūt norėdami pasidaryti kuo geresnę nuotrauką, jie dažnokai sukeldavo avarines situacijas. Valdžia 2019 m. nurodė visoms nelegalioms kavinaitėms užsidaryti, taip tikėdamasi ir kiek apriboti turistų srautus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:38
05:05
01:46

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Šaltibarščiai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje