Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 kovo 3d. 09:01

Su šakėmis prieš tanką: sukilę dziudo kovotojai tarptautinės paramos nesulauks

Lietuvos dziudo čempionate sportininkai protestuoja prieš prezidentą Sinkevičių
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr. / Lietuvos dziudo kovotojai

Lietuvos dziudo padangė pastaraisiais metais neišsigiedrija nuo tamsių debesų. Sportininkų ir Lietuvos dziudo federacijos (LDF) konflikte tunelio galo nematyti, nes abi pusės laikosi įsikibusios savo ir nesiruošia užleisti pozicijų. 15min paklausė tarptautinių dziudo federacijų, ką šios mano apie Lietuvos dziudo bendruomenės susiskaldymą.

Jau ne vienerius metus Lietuvoje aršesnės kovos vyksta ne ant tatamio, o už jo.

Pūlinys sprogo lapkritį, feisbuke nusiritus revoliucinei dziudo atletų bangai, kai vienas po kito sportininkai ėmė atsisakinėti juodųjų diržų. Šių metų pradžioje kovotojų pavyzdžiu pasekė ir pagrindiniai šalies dziudo klubai, bendru sutarimu nutarę, jog pakeisti situacijos iš vidaus nepavyks, ir atsisakę narystės federacijoje.

Sportininkai ir klubai kaltino federaciją ir jos prezidentą Vigmantą Sinkevičių nepagarba, persekiojimu ir asmeninių interesų tenkinimu.

Tarp atletų, atsisakiusių juodojo diržo, buvo ir 2018-aisiais rinkiminę kovą V.Sinkevičiui pralaimėjęs vienas garsiausių visų laikų Lietuvos dziudo imtynininkų Marius Paškevičius. Jis, kartu su kitais LDF opozicionuojančiais dziudo pasaulio žmonėmis, prieš trejus metus kėlė į viešumą visą krūvą juos neraminančių Lietuvos dziudo skaudulių – nuo federacijos veikloje dalyvaujančių organizacijų, mažai kuo susijusių su sportu, tokių kaip baikerių klubas „Big Gang MC“, kuriam vadovauja pats V.Sinkevičius, iki atgyvenusių ir net be leidimų dirbančių trenerių metodų, persiduodančių jauniems sportininkams.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Vigmantas Sinkevičius
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Vigmantas Sinkevičius

LDF į prieš kelis mėnesius subangavusių atletų ir dziudo klubų akcijas atsakė bausmių rykštėmis – grįsdama savo argumentus tarptautinių dziudo organizacijų parama, federacija apkaltino opoziciją „šmeižikiška kampanija ir siekiu atsigriebti už pralaimėtus dziudo federacijos prezidento rinkimus“ bei anuliavo prieš ją sukilusių sportininkų juoduosius diržus ir be skrupulų panaikino to paprašiusių dziudo klubų narystę federacijos veikloje.

15min nutarė tiesiogiai paklausti Europos dziudo sąjungos (EJU) ir Tarptautinės dziudo federacijos (IJF) ir išsiaiškinti, ar šios tikrai nemato problemos jau ne vienerius metus parako kvapu atsiduodančioje Lietuvos dziudo bendruomenėje.

EJU ir IJF atsakymai 15min praktiškai sutapo su tais, kuriuos anksčiau ištransliavo pati LDF.

Į klausimą, ar IJF ir EJU yra įsigilinusios į Lietuvoje vyraujančią konfliktinę situaciją ir ar girdi LDF opozicionierių argumentus, tarptautinių organizacijų atstovai atsakė teigiamai, tačiau patikino, jog jokių įrodymų apie netvarkingą arba netinkamą LDF veikimą neturi.

„IJF yra informuota apie situaciją Lietuvoje. 2019 metais IJF delegavo Gerardą Benone'ą (IJF prezidento atstovą ir Vykdomojo komiteto narį – aut. past.) vizitui į Lietuvą, bet atvykęs jis nepastebėjo jokių įstatų ar bet kurios kitos veiklos pažeidimų“, – atsakyme 15min teigė IJF generalinis sekretorius Jeanas-Lucas Rouge'as.

Trumpai, bet aiškiai atsakymą suformulavo ir EJU.

„EJU buvo informuota ir seka konfliktinę situaciją Lietuvoje, tačiau neturi jokių įrodymų apie netinkamą veikimą ar administravimą iš Lietuvos dziudo federacijos pusės“, – teigiama EJU atsakyme.

Tas pats 2018-aisiais rinkiminę kovą V.Sinkevičiui pralaimėjęs M.Paškevičius dabar vadovauja alternatyviai Lietuvos dziudo organizacijai – Nacionalinei dziudo asociacijai (NDA).

LDF nuotr./Marius Paškevičius
LDF nuotr./Marius Paškevičius

Ji buvo įregistruota praėjus vos mėnesiui po 2018 m. LDF prezidento rinkimų kaip alternatyva federacijai.

Bet vietą po saule opozicijos įkurtai organizacijai išsikovoti nelengva. Nors į opozicijos pusę patraukė didelė dalis Lietuvos dziudo atletų, o šiuo metu ji vienija jau 47 šalyje veikiančius dziudo klubus, NDA negavo tarptautinio pripažinimo, kuris leistų legitimizuoti savo veiklą.

IJF ir EJU savo 15min atsiųstuose oficialiuose atsakymuose dar sykį patvirtino, kad NDA veikla vertinama neigiamai ir pripažinti jos nesiruošiama.

„Teisėta IJF narė yra Lietuvos dziudo federacija su prezidentu Vigmantu Sinkevičiumi. IJF negali pripažinti paralelinės organizacijos. Galime patvirtinti tik pokyčius mūsų narės viduje, kurie pasiekiami legaliais ir statute numatytais veiksmais, tokiais kaip rinkimai, kurie yra organizuojami remiantis IJF patvirtintu statutu“, – teigė J.-L.Rouge'as.

IJF generalinis sekretorius taip pat pridūrė, jog apie situaciją Lietuvoje gali kalbėtis ir su kitomis tarptautiniu mastu pripažįstamomis institucijomis, bet ne su alternatyvia dziudo asociacija.

„Apie tokias vidines situacijas IJF teiraujasi sporto ministerijos (šiuo atveju – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos – aut. past.) ir Nacionalinio olimpinio komiteto (šiuo atveju – Lietuvos tautinio olimpinio komiteto – aut. past.), kurie yra teisėta sporto valdžia šalyje“, – teigė IJF atstovas.

Mes negalime pripažinti ir nepripažįstame jokios alternatyvios federacijos.

„Europos dziudo sąjunga gali pripažinti tik vieną nacionalinę federaciją, kuri yra pripažįstama ir IJF. Šiuo metu mūsų narė yra Lietuvos dziudo federacija, kurios prezidentas yra Vigmantas Sinkevičius. Mes negalime pripažinti ir nepripažįstame jokios alternatyvios federacijos“, – teigiama ir EJU atsakyme.

Dėl dziudo bendruomenėje kalamo pleišto labiausiai kenčia sportininkai.

Išdrįsę stoti prieš LDF, jie netenka organizacijos užnugario ir praranda galimybę dalyvauti tarptautiniuose renginiuose.

Taip nutiko ir Kęstučiui Vitkauskui, kuriam, nors ir laimėjo tiek pat varžybų per 2020 metus bei įvykdė dziudo federacijos numatytus kriterijus, neatsirado vietos tarptautinėse varžybose, priešingai nei Sandrai Jablonskytei.

Ne paslaptis, kad S.Jablonskytė priklauso paties LDF prezidento vadovaujamam Kauno dziudo klubui ir nuo mažų dienų yra paties V.Sinkevičiaus auklėtinė.

Ji po tarptautines varžybas keliavo ir pernai, nors kitiems dziudo kovotojams keliai į turnyrus liko užverti.

LDF nuotr./Vigmantas Sinkevičius ir Sandra Jablonskytė
LDF nuotr./Vigmantas Sinkevičius ir Sandra Jablonskytė

„Sandra Jablonskytė dabar užregistruota į varžybas, ji per praeitus metus laimėjo 2 kovas. Lygiai tiek pat laimėjo Kęstutis Vitkauskas, kuriam po to, kai laimėjo kovas ir įvykdė Lietuvos dziudo federacijos numatytus ir 15 kartų keistus atrankos kriterijus, buvo uždarytos visos kitos išvykos“, – Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos posėdyje praėjusį mėnesį sakė garsi dziudo trenerė Lolita Dudėdienė.

Nors toks LDF elgesys paskatino dar aštresnes diskusijas apie LDF piktnaudžiavimą valdžia, tarptautinės organizacijos neketina pulti į jų narių viduje kylančių bangų verpetus.

„IJF nedalyvauja vidiniuose federacijų konfliktuose. Kiekviena federacija turi vidinę sistemą, pagal kurią registruoja ir atrenka sportininkus turnyrams, stovykloms ir kitoms veikloms, – teigė IJF generalinis sekretorius J.-L.Rouge'as, dar pridūręs: IJF į turnyrus priims tik tuos sportininkus, kuriuos užregistravo nacionalinė dziudo federacija, šiuo atveju – Lietuvos dziudo federacija.“

Tokios pačios pozicijos laikosi ir Europos dziudo sąjunga. Jos atstovai patvirtino, jog nežada sulaikyti LDF rimbo, kuriuo Lietuvos dziudo federacija kirto atėmusi sukilusių sportininkų juoduosius diržus ir DAN rangus po feisbuke nusiritusios revoliucinės bangos. Taip pat EJU išskyrė, jog nepripažins ir alternatyvių organizacijų, šiuo atveju – NDA, suteiktų laipsnių ir rangų.

„EJU ir IJF oficialiai pripažįsta tik tuos laipsnius ir DAN rangus, kuriuos skiria ir atima nacionalinė federacija. Visuose renginiuose, kuriuos organizuoja IJF ir EJU, sportininkų paskyrimas priklauso nuo nacionalinių dziudo federacijų. Remdamiesi IJF sporto ir organizavimo taisyklėmis, negalime priimti dalyvių iš alternatyvių federacijų“, – teigiama EJU atsakyme 15min.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Su Rusija siejamų baikerių globojamoje dziudo federacijoje – imtynės dėl valdžios

Dziudo čempionatas virto farsu: į salę neįleisti sportininkai ragino prezidentą trauktis

Dziudo federacijos globojamos imtynininkės konkurentė numesta nuo olimpinio tatamio

Feisbuke ritasi revoliucinė banga: dziudo atletai masiškai atsisako savo juodųjų diržų

Sukrėtimas dziudo bendruomenėje: situacija nusivylę stipriausi klubai palieka federaciją

Dziudo vadovų viražai jau stebina ir Seimą: posėdyje pasirodė, bet vėliau atsijungė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

11:59
01:00:04
01:26

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką