Privaloma programos dalis – popiežiaus susitikimas su jaunimu.

Vienas iš pagrindinių popiežiaus Pranciškaus susitikimų Lietuvoje bus su jaunimu Vilniaus Katedros aikštėje. Čia į specialiai suskirstytus sektorius išdalinta beveik 30 tūkst. kvietimų jauniems žmonėms nuo 14 iki 35 metų. Pageidavimas, kad toks renginys įvyktų, atkeliavo iš Vatikano su kitomis vizito gairėmis. Kodėl popiežiui taip svarbu susitikti su jaunimu?

„Svajokite. Neįmanoma svajonių nusipirkti. Svajonės yra Dievo dovana – dovana, kurią Dievas pasėja jūsų širdyse. Jūs patys turite įgyvendinti savo svajones, nes gyvenimas – tai ne loterija. (…) Nebijokite galvoti apie meilę, apie meilę, kuri rizikuoja, apie ištikimą meilę, apie meilę, kuri padeda augti, kurios dėka žmonės ugdo vienas kitą“, – taip popiežius Pranciškus kalbėjo rugpjūčio vidury susitikęs su jaunimu iš visos Italijos.

Susitikimas vyko Romos „Circo Massimo“ arenoje (antikos laikų didžiosios žaidynių aikštės vietoje), o jame dalyvavo apie 70 tūkst. jaunų žmonių. 

Popiežiaus Pranciškaus susitikime su jaunimu Vilniuje tiek žmonių, bent jau Katedros aikštėje, netilps – iš anksto buvo skelbiama, kad Katedros aikštėje tilps apie 23 tūkst. jaunuolių, tiek ketinta išdalinti kvietimų. Tačiau norinčiųjų atsirado kur kas daugiau, tad teko braižyti papildomus sektorius, o žmonių skaičius turėtų būti gerokai didesnis. Vis dėlto norintieji išgirsti ir pamatyti popiežių turės tokią galimybę ir be kvietimo – tik ne pačioje aikštėje, o jos prieigose.

„Tai jau labai sena tradicija. Ir Jonas Paulius II, kai buvo Lietuvoje, turėjo atskirą susitikimą S.Dariaus ir S.Girėno stadione su jaunimu. Taigi, jeigu popiežius atvyksta ilgesnio vizito, tai, kiek man teko regėti, jis mėgsta susitikimus su jaunimu, mėgsta pabendrauti. Pas mus nebus, bet būna ir neformalių klausimų–atsakymų laikas. Iš tiesų popiežius labai mėgsta bendrauti su jaunais žmonėmis, apie daug ką su jais kalba“, – kodėl programoje atsirado toks susitikimas su konkrečios amžiaus grupės žmonėmis, sako Popiežiaus vizito programų koordinatorė Kristina Žaldokaitė.

Jonas Paulius II, kai buvo Lietuvoje, turėjo atskirą susitikimą S.Dariaus ir S.Girėno stadione su jaunimu.

Ji priminė, kad visiškai neseniai pasirodė ir nauja popiežiaus Pranciškaus knyga „Dievas yra jaunas“, kur labai daug rašoma apie viso pasaulio jaunimo problemas, aktualijas. „Kita vertus, Katalikų bažnyčioje šiuo metu yra ypatingas laikas, nes spalio mėnesį Vatikane įvyks sinodas, kurio tema yra būtent jaunimas ir jaunimo pašaukimas, todėl visus pastaruosius metus, gal net ilgiau, Bažnyčia gręžiasi į jauną žmogų visame pasaulyje, popiežius taip pat. Jie klausia visų jaunų žmonių – ir tikinčiųjų, ir netikinčiųjų – su kuo jie susiduria, kokios yra jų realijos, problemos, kokios Bažnyčios jie nori, o kokios – nenori. Kas jiems yra iššūkiai ir kas džiaugsmai“, – kalbėjo K.Žaldokaitė.

Šių metų kovą Romoje vyko priešsinodinis jaunimo susitikimas, kuriame susirinkę apie 300 jaunų žmonių iš viso pasaulio paruošė dokumentą, surašydami, ko jie tikisi, ką išgyvena ir t.t. Šiame susitikime dalyvavo ir du Lietuvos atstovai: Vilniaus arkivyskupijos jaunimo centro darbuotoja Gintarė Dragūnaitė ir kunigas, Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijos rektorius Ramūnas Norkus.

 

„Tai laikas, kai Bažnyčia klausosi jauno žmogaus“, – tikino popiežiaus vizito programos sudarytoja. 

Kas trejus metus vis kitoje pasaulio vietoje vyksta Pasaulio jaunimo dienos. 2016-aisiais jaunimas rinkosi į Krokuvą, Lenkiją, 2019 metais jos vyks Panamoje. Šią tradiciją pradėjo popiežius Jonas Paulius II.

1993 m. rugsėjį lankydamasis Lietuvoje jis irgi susitiko su jaunimu Kaune, S.Dariaus ir S.Girėno stadione. Tuomet Jonas Paulius II kalbėjo: „Kaip troškau šio susitikimo! Štai pagaliau esu su jumis, Evangelijos keliauninkas. Kaip Petras ateinu skelbti Kristaus, jūsų padrąsinti, kad sektumėte pėdomis To, kuris duoda vienintelę tikrąją viltį. (...)

Visais laikais jaunimas yra vilties, ateities, veržlumo, jėgos, ieškojimų, lavinimosi troškulio matas. Lietuvoje, taip pat ir kitose šalyse, kurios taip ilgai buvo pasmerktos tam pačiam ateizmo utopijos ir neseniai pasibaigusiam nužmoginimo išbandymui, žodis „jaunimas“ primena ypatingą atsakomybę. Tavęs, Lietuvos jaunime, laukia sunkus, bet garbingas uždavinys: ne nuo langų, bet nuo pamatų pastatyti savo krašto ateitį. Bažnyčia žengia išvien su jumis.“

„Popiežius Pranciškus save laiko jaunimo draugu, savu, matyti, kad jis su jaunimu gerai jaučiasi ir labai tiki jaunu žmogumi. (…) Renginys Katedros aikštėje – tai ne tik susitikimas su popiežiumi, čia skambės ir asmeninės jaunų žmonių istorijos. Vizito moto yra „Kristus Jėzus mūsų viltis“, tad dalyviai dalinsis savo realiomis istorijomis apie tai, kur jiems reikalinga viltis ir kokiu būdu Kristus Jėzus tampa viltimi jų gyvenime. Bus keletas jaunimo liudijimų, po to kalbės pats popiežius. Tikimės, kad tas laikas su popiežiumi bus ne tik pabuvimui ir pasimojavimui, bet ir dialogui, kai kalbės abi pusės“, – sakė K.Žaldokaitė. 

Popiežiaus Pranciškaus susitikimas su jaunimu numatytas šeštadienį, rugsėjo 23 dieną. Laukiant popiežiaus Vilniaus Katedros aikštėje vyks programa jaunimui.