Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 16d. 08:16 , Atnaujinta: 2019 vasario 16d. 09:35

Kandidatai į prezidentus teikia pareiškinius dokumentus VRK: S.Skvernelis atsivedė talkininkų

Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė, Saulius Skvernelis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė, Saulius Skvernelis
Šeštadienį prasidėjo pretendentų į prezidentus pareiškinių dokumentų pateikimas Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK). Pirmoji šiuos dokumentus suskubo įteikti konservatorių remiama nepartinė Seimo narė Ingrida Šimonytė, vėliau atvyko ekonomistas pats save išsikėlęs Gitanas Nausėda ir „valstiečių“ bei „socialdarbiečių“ remiamas premjeras Saulius Skvernelis.

Gerokai anksčiau nei pasirodė pats premjeras, į VRK patalpas užsuko jo apsauga ir atliko patikrą. Kitiems pretendentams nešant dokumentus tokia procedūra nebuvo daroma. Beje, ir patį S.Skvernelis atlydėjo apsauga.

„Nemanau, kad turiu išskirtines [sąlygas]. Tiesiog tos sąlygos yra nustatytos kiekvienam saugomam asmeniui. Jeigu kažkas džiaugiasi tuo, patikėkite, geriau ateiti paprastai. Žmonės dirba savo darbą, tai yra įstatyme numatyta, laikausi įstatymo“, – dėstė šiuo metu atostogaujantis ministras pirmininkas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Bakas, Saulius Skvernelis, Laura Matjošaitytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Bakas, Saulius Skvernelis, Laura Matjošaitytė

Su juo į VRK atėjo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas, buvęs VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas, Vilniaus miesto mero posto siekiantis dabartinis ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius bei „Mis Lietuva 2011“ nugalėtoja Ieva Gervinskaitė.

Tie žmonės, kurie šiandien yra šalia, tikrai talkins kampanijoje įvairia forma.

„Tie žmonės, kurie šiandien yra šalia, tikrai talkins kampanijoje įvairia forma, o konkrečias pavardes pristatysime šiek tiek vėliau“, – dėstė S.Skvernelis, žadėjęs rinkimų štabo komandą, vadovą, rinkiminę programą pristatyti kovą.

S.Skvernelis: šiandien nebenoriu komentuoti kasdienės politikos

Kalbų, kad politinės kampanijos dalyviu pirmadienį galbūt registruosis Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis, reiškęs paramą pačiam S.Skverneliui, premjeras plačiai nekomentavo.

„Reikia sulaukti“, – sakė jis.

„Manau, kad šie rinkimai bus unikalūs tuo, kad žmonės tikrai turės plačią galimybę pasirinkti tuos kandidatus, kuriuos jie norėtų matyti šalies vadovo pozicijoje. Tai galima tik pasveikinti visus, kurie apsisprendė dalyvauti ir palinkėti, kad žmonės pasirinktų patį geriausią“, – pridūrė S.Skvernelis.

Aplinkos ministro iki šiol neradęs premjeras viduryje klausimo pertraukė apie tai besiteiravusį žurnalistą. Jis buvo bepradėjęs klausti apie tai, kokių įrodymų turi S.Skvernelis dėl anksčiau teiktos ir prezidentės atmestos, bet esą suderintos, aplinkos ministrės Irmos Gudžiūnaitės kandidatūros.

Kad tokie įrodymai yra, anksčiau yra sakęs valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

Klauskite pono R.Karbauskio, ką jis pasakė.

„Šiandien yra Vasario 16 diena, mūsų valstybės šventė, nebenoriu komentuoti to, kas vyksta mūsų kasdienėje politikoje. Klauskite pono R.Karbauskio, ką jis pasakė, tegul jis savo žodžius ir komentuoja“, – sakė S.Skvernelis.

G.Nausėda: visada pirmas kartas ypatingas

Šiek tiek po 10.30 val. VRK pasirodė ekonomistas G.Nausėda.

„Mūsų darbotvarkėje auksinėmis raidėmis buvo įrašyta, kad šiandien lankomės VRK“, – teigė jis.

Vieno iš patalpoje esančių fotografų pavadintas prezidentu, ekonomistas šyptelėjo ir pasakė: „Ranka pradeda drebėti, kai šitaip šneka.“

Kadangi nedalyvavo jokiuose kituose rinkimuose, G.Nausėda pareiškinius dokumentus VRK teikė pirmąjį kartą.

„Ypatingo jaudulio nejaučiu, kadangi nuteikia tokia draugiška, palanki atmosfera, – dėstė jis. – Turbūt visada tas pirmas kartas yra ypatingas, ar ne? Ar bus kitų kartų, sunku pasakyti šiandien.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda ir Laura Matjošaitytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda ir Laura Matjošaitytė

Anot G.Nausėdos, dabar prasideda kitas politinės kampanijos etapas, tačiau, anot jo, jis neapsiribos tik parašų rinkimu. Pretendentas žadėjo ir toliau važinėti po Lietuvą, kalbėtis su rinkėjais.

Šiuo metu ekonomistas teigė turintis 500–600 savanorių.

„Yra tokių prijaučiančių, galbūt, kurie bet kada gali prisijungti, tačiau formaliai nėra įsitraukę, neužpildę anketų“, – dėstė G.Nausėda ir pridūrė, kad iš savanorių reikalaujama pasirašyti etikos kodeksą.

Jis teigė galbūt ir pats rinksiantis parašus, sakė būtų įdomu pasikalbėti su gyventojais, jeigu jie įsileistų į namus.

„Dažniausia mes susitinkame kažkokiose viešose vietose. Aš norėčiau, kad nekiltų jokių abejonių, kad atmetus kokį parašą mums iškiltų problemos. Tikrai norėsime surinkti su kaupu“, – kalbėjo G.Nausėda ir tvirtino išnaudosiantis visą parašų rinkimui skirtą laiką.

I.Šimonytė: aš visada noriu būti pirma

I.Šimonytė į VRK atvyko 8 val. ryto.

„Ką dabar turiu daryti?“ – su dokumentų pluoštu rankose prisėdusi greta L.Matjošaitytės užklausė politikė, o pirmininkė jai paaiškino visą tvarką.

Kalbėdama apie rinkiminę kampaniją, I.Šimonytė teigė sulaukianti gausios rinkėjų paramos, tačiau, anot jos, rinkimų sėkmę lemia ne tik turimos lėšos, bet ir asmenybė.

„Kam ir kiek tenka – nežinau. Gal jeigu būtų galima visą laiką per televizorių rodyti mešką, tai tą mešką galiausiai ir išrinktų, bet tam turbūt yra reikalingi neriboti resursai“, – dėstė politikė ir pridūrė, kad resursai vis dėlto yra riboti.

Jeigu būtų galima visą laiką per televizorių rodyti mešką, tai tą mešką galiausiai ir išrinktų.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vilius Semeška ir Ingrida Šimonytė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vilius Semeška ir Ingrida Šimonytė

Anot I.Šimonytės, šiuo metu galiojanti kandidatų rėmimo tvarka apsunkina lėšų rinkimą.

„Žmonėms dalyvauti rinkiminėje kampanijoje yra elementariai nepatogu, todėl kad praktiškai daugiau negu 12 eurų norėdamas paskirti, kas nėra tikrai labai didelė suma su tuo turbūt visi sutiktų, žmogus turi deklaruoti ne tik pajamas [...], bet ir turtą. Tai žmonėms, kurie niekada gyvenime nėra to darę, yra gana didelis iššūkis. Daugelis žmonių, kai tai sužino, sako: „Ne, ne, ačiū, aš tikrai labai norėčiau, bet nesuprantu, kaip užpildyti šiuos popierius“, – dėstė ji.

Vertindama tai, kad į prezidento rinkiminę kampaniją įsitraukė premjeras Saulius Skvernelis, I.Šimonytė teigė, kad tai nebuvo netikėta.

„Kad premjeras dalyvaus rinkimuose, buvo aišku nuo pat pradžių. Kad jis turi eterio privilegiją, manau, taip pat aišku net ir meškai“, – su šypsena veide kalbėjo parlamentarė ir pridūrė visus savo konkurentus, ne tik S.Skvernelį, vertinanti rimtai.

I.Šimonytė, kaip ir kiti prezidento posto siekiantieji, norėdami tapti oficialiais kandidatais, turės surinkti ne mažiau kaip 20 tūkst. juos palaikančių rinkėjų parašų. Politikė teigė bandysianti tai padaryti pirmoji.

„Aš visada noriu būti pirma“, – sakė ji, turinti daugiau nei 1 tūkst. savanorių.

„Tikimės surinkti reikalaujamą skaičių greitai, o paskui surinkti tiek daug parašų, kad tikrai niekam nekiltų jokių abejonių“, – dėstė I.Šimonytė.

Nors galėjo pareiškinius dokumentus įteikti ir pirmadienį, politikė tai nutarė padaryti savaitgalį ir dar šventinę Lietuvai dieną.

„Pirmadienį būsiu išvykusi. Šiandien būsiu išvykusi, rytoj būsiu išvykusi, tai tiesiog čia visiškai logistinis sprendimas, kadangi pats patogiausias laikas pasitaikė, kada galiu ateiti, tai ir atėjau“, – kalbėjo I.Šimonytė.

M.Puidokas: parašų rinkimas bus iššūkis

Po jos šiek tiek prieš 9 val. pareiškinius dokumentus atvyko įteikti parlamentaras, visai neseniai pranešęs apie norą dalyvauti prezidento rinkimuose ir dėl to netekęs vietos „valstiečių“ frakcijoje Seime, Mindaugas Puidokas.

„Parašų rinkimas tikrai bus rimtas iššūkis“, – žurnalistams sakė jis, bet tikino planuojantis juos surinkti.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Puidokas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Puidokas

M.Puidokas, kalbėdamas apie VRK atneštą užstatą, teigė, kad tai yra ne kažkieno paaukotos, o jo asmeninės lėšos.

Kol kas jis tikino negalintis pristatyti savo komandos, tačiau supažindino su savo rinkimų štabo vadovo Roberto Stanionio pavarde. Jis yra M.Puidoko padėjėjas Seime.

„Išnaudosime visą skirtą laiką parašų rinkimui“, – pridūrė politikas. Parašus bus galima rinkti iki kovo 28 dienos.

V.P.Andriukaitį atlydėjo J.Olekas

Prieš 9.30 val. į VRK įžengė tik penktadienį apie savo pasiryžimą trečią kartą siekti prezidento posto pranešęs socialdemokratas eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis. Jį į VRK atlydėjo bendrapartietis Juozas Olekas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytenis Andriukaitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytenis Andriukaitis

Trečias kartas nemeluoja, o ketvirtas garantuoja.

„Trečias kartas nemeluoja, o ketvirtas garantuoja“, – aiškindamas, kodėl ir vėl kandidatuoja, kalbėjo V.P.Andriukaitis. Visgi ne kartuose esmė, o visuomeniniuose pokyčiuose, tikino jis ir teigė, kad Lietuvos projektas išsisėmė.

„Su Steponu Kairiu pirmyn už socialinį teisingumą!“ – savo rinkimų kampanijos gaires šūkiu pristatė V.P.Andriukaitis.

Vasario 16-ąją pareiškinius dokumetus taip pat įteikė ir kiti kandidatai į prezidentus Kazimieras Juraitis, Alfonsas Butė, Petras Auštrevičius ir Naglis Puteikis.

Užstatas – 4600 eurų

Per 3 dienas nuo pareiškinių dokumentų gavimo dienos VRK pretendentams išduos rinkėjų parašų rinkimo lapus.

Pagal Konstituciją, pretendentas, siekiantis tapti prezidentu, turi surinkti ne mažiau kaip 20 tūkst. jį palaikančių rinkėjų parašų.

Pranešdami apie dalyvavimą rinkimuose pretendentai turi sumokėti užstatą – 4600 eurų. Jei pretendentai rinkimuose surinks bent 7 proc. balsų, šios lėšos bus grąžinamos.

Grąžindami parašų lapus, prezidento posto siekiantys pretendentai privalės pateikti gyventojų pajamų mokesčio ir turto deklaracijų išrašus, privačių interesų deklaraciją, biografiją, duomenų anketą apie ryšius su užsienio specialiosiomis tarnybomis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Prezidentūra
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Prezidentūra

Siekiančiųjų prezidento posto iškėlimas bus baigiamas kovo 8-ąją., o balandžio 12-ąją paaiškės galutinis kandidatų į prezidentus sąrašas.

2019-ųjų Lietuvos prezidento rinkimai vyks gegužės 12-ąją.

TAIP PAT SKAITYKITE: Suprasti akimirksniu: 15min atsako į svarbiausius klausimus apie prezidento rinkimus

Sausį–vasarį bendrovių „Baltijos tyrimai“ ir „Vilmorus“ atliktų apklausų duomenimis, kandidatų į prezidentus reitinguose pirmauja ekonomistas G.Nausėda, dėl antros ir trečios vietų varžosi I.Šimonytė ir S.Skvernelis.

Visas naujienas apie prezidento rinkimus Lietuvoje galite rasti „15min Rinkimų centre“.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:36
52:13
17:22

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Kiekvienas gali

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min