Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 15d. 10:59

Savaitės klausimas kandidatams: ar komunistiniai nusikaltimai turi būti įvertinti ES lygmeniu?

„Savaitės klausimas“ kandidatams
15min nuotr. / „Savaitės klausimas“ kandidatams

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) kovo mėnesį paskelbė, kad sovietų represijas prieš partizanus Lietuvos teismai pagrįstai pripažino genocidu. Ar sėkmės rinkimuose atveju kandidatai į prezidentus imsis žingsnių, kad komunistiniai nusikaltimai būtų įvertinti ES lygmeniu? Ar to reikia?

Ekonomistas Gitanas Nausėda įsitikinęs, kad sovietinio režimo nusikaltimų istorinė atmintis turėtų tapti neatskiriama Europos Sąjungos istorinio identiteto dalimi, kaip kad ES dalimi tapo šio režimo nusikaltimus patyrusi Lietuva, kitos šalys.

„Visi totalitariniai režimai, tarp jų ir sovietinis, turi sulaukti tinkamo tarptautinio įvertinimo“, – teigia jis.

Parlamentarė Ingrida Šimonytė sako, kad būtina stiprinti europiečių žinias apie totalitarinių režimų, taip pat ir sovietinio režimo, padarytus nusikaltimus, skatinti dalintis patirtimi jų liudininkus tremtinius ir politinius kalinius.

„Europos žmogaus teisių teismo sprendimas yra labai svarbus, kai jis įsigalios, suteiks pagrindą tolesniems žingsniams“, – sako ji.

Eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis įsitikinęs, kad komunizmą ir komunizmo nusikaltimus įvertinti nėra paprasta – šis klausimas yra sudėtingas ir kompleksinis.

„Tarybų Sąjungos komunistų partijos raidoje matau sudėtingus istorijos etapus: nusikaltimai, kuriuos vykdė Stalino represinis aparatas, labai skiriasi nuo Gorbačiovo laikų pertvarkos ir reformos. Stalinizmo nusikaltimai turi būti kruopščiai teisiškai ir istoriškai išnagrinėti ir įvertinti“, – sako jis.

Seimo narys Naglis Puteikis teigia, jog siektų, kad tai būtų įvertinta ES lygmeniu, panašiu principu, kaip kad dalis šalių viešomis deklaracijomis pripažįsta armėnų tautos genocidą Pirmojo pasaulinio karo metu.

Europarlamentaras Valentinas Mazuronis sako, jog visi nusikaltimai turi būti ištirti ir atitinkamai įvertinti. „Komunistiniams nusikaltimams, o jų buvo padaryta daug, privalo būti duotas tarptautinis teisinis įvertinimas“, – pabrėžia kandidatas.

Europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis sako, jog tai jau buvo padaryta, berods, ne vieną kartą: „Aišku, kad tai buvo padaryta, yra gerai, bet iki begalybės negalima šito klausimo kelti, kadangi tai bus naudojama kaip politinės kovos įrankis.“

Premjeras Saulius Skvernelis 15min projekte dalyvauti atsisakė, o Seimo narys Mindaugas Puidokas ir filosofas Arvydas Juozaitis į klausimus neatsakė.

Su kandidatų požiūriu į komunistinių nusikaltimų įvertinimą plačiau susipažinkite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Video

02:54
00:57
26:35

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min