15min be reklamos
2022 05 29, 11:06

Maisto derinimas: kurios taisyklės yra mitas, o kurių verta laikytis

Maisto derinimo teorija ypač populiari, kai kalbama apie norą atsikratyti nereikalingų kilogramų, arba turint virškinimo sutrikimų. Ar ji iš tiesų veikia?
Pora pietauja Tik prenumeratoriams
Pora pietauja / 123RF.com nuotr.

Mitybos specialistė Tautvilė Šliažaitė-Miller „Žaliosios dėžutės“ organizuotoje nuotolinėje paskaitoje paneigė neveikiančius maisto derinimo mitus, tačiau pabrėžė, kad kelios taisyklės iš tiesų yra naudingos mūsų organizmui.

Kaip iš tiesų veikia fermentai

Maisto derinimo šalininkai dažnai sako, kad tam tikrų taisyklių nesilaikymas gali sukelti įvairius sveikatos sutrikimus, toksinų susikaupimą organizme ir virškinimo sistemos problemas (pilvo pūtimą, raižymą, virškinimo sutrikimus ir pan.). Ši teorija remiasi teiginiu, kad skirtingi maisto produktai (pavyzdžiui, mėsa ir bulvės) virškinami skirtingai, jie reikalauja skirtingo pH skrandyje ir jų keliavimo per virškinimo sistemą laikas yra skirtingas.

„Mes dažnai girdime, kad organizmas nesugeba suvirškinti tam tikrų produktų, kai jie valgomi kartu. Pavyzdžiui, netinka kartu valgyti bulves ar kruopas ir mėsą (kartais – visus baltymus); vaisius reikia valgyti atskirai nuo pagrindinio patiekalo ir „ant tuščio skrandžio“; negalima maišyti keleto skirtingų baltymų šaltinių (mėsos ir ankštinių ar pieno produktų); pieno produktus taip pat rekomenduojama valgyti tik „ant tuščio skrandžio“; vaisiai ir daržovės turi būti valgomi atskirai“, – vardijo lektorė.

Pasak jos, maisto derinimo šalininkai teigia, kad, jeigu maišysime skirtingus maisto produktus, skrandyje prasidės fermentacija, dėl kurios maistas ima rūgti ar pūti. Tačiau iš biologinės pusės fermentacija skrandyje gali prasidėti vieninteliu atveju – kai smarkiai sumažėjęs skrandžio rūgštingumas. Mat rūgštinėje terpėje, kokia ir yra paprastai skrandyje, fermentacija vykti negali, ji prasideda tik storajame žarnyne ir šiuo atveju tai labai svarbus ir reikalingas procesas žarnyno mikrobiotai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Lietuvoje įmonės tvarumą supranta kitaip nei kitose Baltijos šalyse
Reklama
Periodontitas: simptomai ir faktai, kodėl nereikia bijoti jo gydymo
Reklama
Ko reikia tikram šeimos automobiliui: esmė slypi nepastebimose smulkmenose
Reklama
Intensyvėjant „Rail Baltica“ statyboms darbams ruošiasi geležinkelio tiesėjai
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką