Kai karys už artilerijos pabūklus įtakingesnis: kovos mašinos Lietuvoje ir tankistės norvegės (I dalis)

Klampiu smėlėtu Pabradės centrinio poligono gruntu rieda NATO priešakinių pajėgų bataliono Norvegijos kontingento tankai „Leopard 2A4“. Neatsilieka ir vikšrinės pėstininkų kovos mašinos „CV90“.

Tiek vienų, tiek kitų įgulas sudaro jauni kariai, kuriems Norvegija patikėjo būti ne tik šalies, bet ir aljanso sąjungininkės Lietuvos saugumo sargais.

Panašiais į Norvegų naudojamus „Leopard 2A4“ tankus apsiginklavę ir aljanso partneriai vokiečiai. Pagrindinis skirtumas, pasak Norvegijos tankų „Leopard 2A4“ būrio vadovo leitenanto Piterio, yra pabūklas.

„Vokiečiai pajėgūs naikinti tankus tolimesniais atstumais, tačiau mūsų stiprybė yra kariai. Ginklų sistemą valdantis karys yra labai svarbus ir gali iš esmės pagerinti paties tanko galimybes“, – kalbėjo norvegas.

Kaip ir Lietuvoje, taip ir Norvegijoje įvesta privalomoji karo tarnyba.

Šioje Skandinavijos valstybėje šauktiniams įmanoma įsilieti ir į tankų įgulas. Norvegijoje tokių tankų dalinių, kuriuose įgulas sudaro šauktiniai, yra pora.

„Jiems pakanka privalomosios tarnybos metų, kad taptų puikiais tankistais. Šie šauktinių daliniai mums yra puikus šaltinis samdyti tankistus į profesionalius karius“, – pabrėžė leitenantas.

Karys pasakojo, kad „Leopard 2A4“ tanko įgulą sudaro keturi nariai: pabūklo operatorius, užtaisytojas, vairuotojas ir tanko vadas.

Į kovines įgulas Norvegijoje dažnai patenka ir moterys, taip pat šaukiamos į vienerių metų trukmės privalomąją karo tarnybą.

„Kviečiamos abi lytys. Užuot rinkęsi karius iš pusės gyventojų, renkamės iš 100 procentų, todėl turime išskirtinai gerus karius“, – misijos „Įsisiautėjęs Leopardas“ metu Pabradėje kalbėjo leitenantas.

Šios pratybos Švenčionių rajone, kuriose išvien su kitų valstybių daliniais dalyvauja ir norvegai – dalis bendrystės, kurią Norvegijos karalystė ir Lietuvos Respublika viena kitai puoselėja visą šimtmetį.

Sukakties proga 15min portale pristatome specialią „Kare kaip kare“ laidą apie partnerystę NATO, Norvegijos kariuomenės artileriją ir kovinę techniką norvegių rankose.