Spalio mėnesio vaikams ir paaugliams skirtų knygų TOP 10

 

Šįkart atrinkome knygas autorių, rašančių apie tai, kas aktualu šiuolaikiniam vaikui ir paaugliui, su kokiomis socialinėmis problemomis jie susiduria šiame pasaulyje, – tiek šeimoje, tiek išoriniame.

Vaikų pamėgtos kūrėjos Evelina Daciūtė ir Agnė Nananai naujoje knygoje kalbasi su vaikais apie jiems svarbius dalykus ir paslaptis eilėraščių ir piešinių kalba. Giedrė Rakauskienė knygoje „Paskutinis pasaulyje baltas raganosis“ bando atsakyti į klausimą, kodėl dingo žemėje baltieji raganosiai ir ką reiktų daryti, kad taip nenutiktų kitoms retoms gyvūnų rūšims. Elena Val knygoje „Pilna galva debesų“ alegoriniu pasakojimu ir iliustracijomis bando vaikams paaiškinti apie senatvinius pokyčius, kurie paliečia mūsų senelius. Carlie Sarosiak knygoje šunelis Kosmas deda pastangas išsaugoti nuo skyrybų byrančią savo šeimą. Lietuvių autorė ir iliustratorė Rasa Joni knygoje „Nematomi praradimai“ piešia trijų dimensijų iliustracijas, kurios parodo, ką iš tiesų jaučia patyčias patiriantis paauglys. Na, o „Vakaro pasakos iš viso pasaulio“ ir „Šefo samčio didžioji išvyka“ siūlo pažintines keliones po pasaulį ir atokiausius jo kampelius net ir pandemijos metu.

Tekstas Jurga Mandrijauskaitė

001

Evelina Daciūtė „PASLAPČIAUSIA PASLAPTIS“

Leidykla „Alma littera“

Dailininkė Agnė Nananai

Vaikams nuo 3 – 7 metų

01A

Autorė Evelina Daciūtė ir dailininkė Agnė Nananai yra jau pamėgtos ir gerai žinomos vaikų literatūros pasaulyje. Evelinos Daciūtės istorija apie lapę, kuri yra laimė, jau pasiekė ir pasaulio vaikus.

Atsivertus šių dviejų kūrėjų naują bendrai sukurtą poezijos knygą „Paslapčiausia paslaptis“, skaitant eilėraščius net aikčioji iš estetinio malonumo tiek akims, tiek ausims. Knygos lapus skrodžia spalvingi lėktuvai, laipioja drambliai, begemotai, tigriukai ir, žinoma, kažkur greta – mamos ranka, į kurią gali įsikibt visada. Tai vienas tų retų atvejų, kai knygos jaukios, spalvingos iliustracijos taip nuostabiai ir lygiavertiškai rezonuoja su rašytiniu turiniu, kai atsivertus kiekvieną puslapį net nežinai, kur pirmiau nukreipti savo žvilgsnį – į eiles ar į jas aprengiančius piešinius.

Kokybiškos vaikiškos poezijos nėra labai daug, tad šie Daciūtės tekstai – tikras atradimas. Dėl to, kad jie šiuolaikiški, aktualūs, žaismingi. Labai jaučiasi, kad eiles rašė autorė, pati turinti vaikų ir žinanti jų kalbą, poreikius, pasaulio matymą. Todėl tie eilėraščiai tokie gyvenimiški, o kartu stebuklingi, tokie artimi šiuolaikiniams vaikams, jų pasaulėžiūrai, kad mažieji netrunka išsirinkti savo mėgstamiausius šios knygos eilėraščius ir prašo skaityti juos dar ir dar, kol šie rimuotomis eilėmis persikelia į jų kasdienybę ir skamba jau vaikų lūpose iš atminties.

Labai jauki, nuostabi, žaisminga knyga, kuri gali tapti puikia dovana šeimoms, turinčioms mažų vaikų. 

 

008

Rachel Bright „PEŠTUKAI VOVERIUKAI“

Leidykla „Baltos lankos“

Iliustratorius Jim Field

Iš anglų kalbos vertė Reda Puodžiukė

Vaikams nuo 3 – 7 metų

06A

Džiugas ir Benas, du maži voveriukai, užsigeidė to paties skanėsto – PASKUTINIO miške gardžių gardžiausio kankorėžio. Kas pačiups pirmas – to ir bus. Nutrūktgalviškos lenktynės prasideda!

Istorija ir pats pasakojimo stilius kiek primena garsiosios animacinės komedijos „Ledynmetis“ pradžią, kurios metu vyksta įnirtinga kova dėl gilės. Knygoje voveriukai varžosi dė kankorėžio, kuris vienam yra reikalingas išgyvenimui, o kitam – tapti paskutiniu, jau ir taip pilno atsargų sandėlio, trofėjumi.

Knygelė parašyta rimuotu tekstu, o šmaikščios ir spalvingos iliustracijos tikrai neleis nuobodžiauti. Knygoje užkoduota ne viena pamoka mažiesiems skaitytojams tiek apie godumą, nenorėjimą dalintis su kitais, tiek apie peštynes, kurias dažnai pralaimi visi peštynių dalyviai. Perskaitę knygutę vaikai supras, kad draugauti visgi yra naudingiau nei pyktis.

Vaikiškų knygučių autorė Rachel Bright ir iliustratorius Jimas Fieldas – ne vieną svarbų apdovanojimą gavę kūrėjai, kurių sugalvoti šmaikštūs ir įsimintini personažai jau sužavėjo daugybę jaunųjų skaitytojų ir jų tėvų visame pasaulyje. Tų pačių autorių yra išleista lietuviškai ir kita puiki knygelė vaikams „Jei aš būčiau liūtas“, pamokanti, kaip svarbu pasitikėti savimi.

005

„VAKARO PASAKOS IŠ VISO PASAULIO“

Leidykla „Nieko rimto“

Dailininkė Anna Láng

Vertė iš anglų kalbos Viktorija Uzėlaitė

Skirta 5 – 8 metų vaikams

04A

Viso pasaulio vaikai prieš miegą prašo savo tėvų, senelių pasekti šiems pasaką. Tai žanras, kurio aktualumas neblėsta keičiantis laikams, nes visi mes trokštame stebuklų! Pasakomis lavinamas vaikų išradingumas, skatinama ieškoti kūrybingų sprendimų, turtėja vaizduotė, lavinamas žodynas.

Tik įdomu, kokios pasakos sekamos skirtinguose ir pačiuose tolimiausiuose pasaulio kampeliuose – Australijoje, Argentinoje, Mongolijoje, Baltarusijoje, Irane, Malyje, Somalyje, Konge, Maroke ar net Bolivijoje.

„Vakaro pasakos iš viso pasaulio“ – tai vienas iš būdų kas vakarą nukeliauti į vis kitą pasaulio kraštą net pandemijos metu ir sužinoti, kodėl zebrai dryžuoti, kodėl meška liko be uodegos, kaip Ekvadore vienas kitą įsimyli ugnikalniai Kotakačis ir Imbabura ar kodėl Meksikos dievai nusprendė nudažyti nespalvotą pasaulį. Knygoje be pasakų rasite ir tolimų tautų sakmes, padavimus. Pavyzdžiui, indėnų sakmėje sužinosite, kodėl vilkai staugia prieš mėnulį, o inuitų legendoje – iš kur atsirado dienos šviesa. Visos istorijos unikalios, savitos, todėl drąsiai galima sakyti, kad šias pasakas smagu bus klausyti ne tik vaikams, bet ir skaityti patiems suaugusiems, ypač mėgstantiems spalvingas keliones, besidomintiems kitų šalių kultūra, istorija ir legendomis. 

Knygoje surinktos pasakos yra trumpos, smagios, nuotykinės. Jose nėra jokių baisybių, kurios trikdytų mažylių miegą. Kiekviena pasaka iliustruota vengrų dailininkės Anos Leng piešiniais. Skaitant vaikui „Vakaro pasakas iš viso pasaulio“ kartu galima žaisti tokį žaidimą: pasiimti pasaulio žemėlapį ar gaublį ir pirmiausia susirasti šalį, į kurią norėtumėt nukeliauti, o paskui apie ją paskaityti pasaką ar legendą. Taip vaikai dar ir išmoks pažinti pasaulį, žemynus, šalis.

007

Agostino Traini  „ŠEFO SAMČIO DIDŽIOJI IŠVYKA“

Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla

Iš anglų kalbos išvertė Saulius Repečka

Vaikams nuo 4 – 9 metų

05A

Kartą atgiję puodai ir keptuvės virtuvės šefo Samčio paklausė: „Samti, o iš kur atsiranda mūsų maistas?“. Nieko nelaukęs Samtis savo bičiulius pakvietė į nuotaikingą kelionę po patį įdomiausią maisto pasaulį. Knygelės kūrėjai kviečia kartu pakeliauti ir vaikus.

Su savo draugais ūkininkais, kepėjais, sodininkais, daržininkais, žvejais ir net undine, Samtis mums atskleidžia maisto paslaptis ir pasakoja apie įvairius – gerai žinomus, menkai girdėtus ir net neuostytus – patiekalus bei produktus.

Knyga padės vaikams suprasti, kaip ir iš kur atsiranda druska ir cukrus, kakava ir šokoladas? O kaip auginami kiviai, mandarinai, arbūzai? Kaip kepama duona ir pyragai? Iš kur atsiranda pienas? Aišku, yra tokių momentų, kurie tėvams gali pasirodyti nejaukūs. Pvz., labai detaliai yra parodomas mėsos kelias iki mūsų lėkščių. Tačiau kartu ši knyga yra palengvinimas tėvams išaiškinti vaikams dalykus, kuriuos patiems gal kiek ir nejauku pasakoti. Vaikai turi žinoti tiesą, kad gyvūnai yra medžiojami ir skerdžiami ir kad dešrelės neužauga ant medžių, o yra gaminamos iš šių mielų gyvūnų mėsos. Tai padeda auginti sąmoningas asmenybes, kurios vėliau pačios spręs, ar tai priimtina.

„Šefo samčio didžioji išvyka“ tikrai vertinga knyga, išsamiai iliustruojanti visų svarbiausių maisto produktų „gimimo kelią“, tad smaguriams tikrai bus ką patyrinėti joje.

009

Elena Val „PILNA GALVA DEBESŲ“

Leidykla „Dvi Tylos“

Iš katalonų kalbos vertė: Dovilė Kuzminckaitė, Carmina Daban

Vaikams nuo 4 – 8 metų

07A

Knyga „Pilna galva debesų“ –  švelni istorija apie senatvinę demenciją. Proto, savasties mirtį. Pasitelkdama poetišką pasakojimo būdą ir alegorines nematomų draugų figūras, knygos tekstų ir iliustracijų autorė Elena Val kalba apie tai, kaip berniukas regi senstančios savo močiutės pokyčius. Rašytojos tikslas – pasakoti apie tai, kas neramina, tačiau yra neišvengiama, ir tokiu būdu padėti vaikams suprasti, kas ir kodėl dedasi aplinkui.

Šioje knygoje autorė kurdama vaiko ir močiutės duetą, naudoja gyvenimo pradžios ir pabaigos paralelę. Jiedu susitinka, myli vienas kitą, būna drauge, ir nors nežinia, kiek tai truks, per šį trumpą, stebuklingą laiką gimsta savita sinchronija ir bendrystė. Vaikystė ir senatvė, kur vaiko nekaltumas ir nežinojimas sugyvena su močiutės sutrikimu ir atminties praradimu. Raida ir regresas, kur vaizduotės pasaulis ir silpnaprotystės pradžia eina koja kojon, įsivaizduojamo draugo pavidalu.

Knygos didžiausias grožis tai tekstą papildančios švelnios alegorinės iliustracijos. Autorė rašo: „Mėgstu piešti paklydusius, pasimetusius personažus ir tylius nesusipratimus. Iš tiesų, šioje knygoje daug tylių, liūdnų nesusipratimų, virtusių pačiomis įvairiausiomis debesuotomis būtybėmis, kurios gimsta tiek vaiko, tiek močiutės galvoje: „Jie man aiškina, jog taip yra visai ne dėl to, kad močiutės plaukai balti ir purūs, o todėl, kad kartais ji tarsi skraidžioja padebesiais, – visai kaip aš, kai karstausi fantazijos pasaulio šakomis ir šakelėmis.“ 

Nepaisant to, kad pagrindinis knygos kalbėtojas yra mažas berniukas, autorė skiria savo kūrinį įvairaus amžiaus auditorijai – tiems, kurie patys išgyvena senatvinius pokyčius, tiems, kuriems tenka rūpintis pagyvenusiais tėvais, ir, žinoma, mažiesiems, susiduriantiems su neįprastu senelių elgesiu.

Graži ir nepaprastai jautri knyga, kurią reikia skaityti ne protu, o širdimi!

010

Giedrė Rakauskienė „PASKUTINIS PASAULYJE BALTASIS RAGANOSIS“

Leidykla „Tikra knyga“

Dailininkė Dovilė Kubrakovaitė-Bakutė

Vaikams nuo 5 – 8 metų

02A

Rašytoja ir dviejų dukrų mama Giedrė Rakauskienė prieš keletą metų debiutavusi su knyga „Dramblys ir antys“, sulaukė didžiulių liaupsių – anksčiau su rašymu nieko bendro neturėjusi autorė pelnė geriausios knygos mažiausiems skaitytojams apdovanojimą ir kuriam laiko pritilo. Džiugu, kad tik laikinai, nes šiais metais ji pristatė savo naują, pirmąją Lietuvoje tikrais faktais paremtą paveikslėlių knygą „Paskutinis pasaulyje baltasis raganosis“.

Kadaise Afrikoje gyveno 2000 baltųjų raganosių. Kai gimimem mes, jų jau tebuvo like 15. Kai gimė mūsų vaikai, laisvai gyvenančių baltųjų raganosių nebuvo likę nei vieno. Knygoje aprašomas veikėjas baltasis raganosis turėjo savo prototipą realybėje – raganosį Sudan, kuris buvo atskraidintas į Afriką iš Čekijos zoologijos sodo tam, kad susiporuotų su viena iš dviejų patelių ir susilauktų palikuonių, sugražinant į žemę šią rūšį. Deja, jis jau buvo per senas ir prieš pora metų, jo istoriją stebint visam pasauliui, mus paliko. Autorė nutarė jį aprašyti ir išsaugoti savo knygoje vaikams.

Vieną dieną aerodrome atsiranda narvas, kuriame – baltas raganosis. Aplink slampinėjantis rainas katinas susidomi svečiu ir bando išsiaiškinti, ką gi jis čia veikia. Kadangi raganosis ir pats to nežino, atsakymo ieškoti jiedu patraukia kartu.

Paprasto atsakymo ieškojimas iškelia sudėtingus klausimus: kur pradingo baltieji raganosiai? Kodėl? Ką galime pakeisti, kad taip daugiau nenutiktų su kitomis rūšimis? Ar galime?Kuo ši knyga naudinga:

Autorė tikisi, kad ši paveikslėlių knyga, pasakojanti apie vienatvę ir draugystę, nusivylimą ir viltį, paskatins tėvų ir vaikų dialogą apie socialinę mūsų visų atsakomybę prieš šį pasaulį. Ši knyga turi ne tik istoriją, edukuojamą paskirtį, bet ir filosofinę mintį, kurią galbūt supras tik suaugusieji, todėl svarbu šią knygą vaikams skaityti kartu su tėvais ir kartu atrasti visus jos sluoksnius.

002

Carlie Sarosiak „AŠ ESU KOSMAS“

Leidykla „Alma littera“

Iš anglų kalbos vertė Sigitas Parulskis

Knyga rekomenduojama vaikams nuo 8 – 12 metų. 

Nuo to laiko, kai mama ir tėtis prieš 13 metų jį parnešė į savo namus, o vėliau jis tapo vyresniuoju Makso broliu, auksaspalvis retriveris Kosmas žinojo savo darbą – saugoti šią šeimą, berniuką ir stengtis, kad visi būtų laimingi. Tačiau bėdos slypi už uždarų namų durų. Mama ir tėtis vis dažniau pykstasi, palikdami nuošalyje išsigandusius ir pasimetusius vaikus, dvylikametį Maksą ir jo jaunesniąją seserį Emaliną, kurie labiau už viską bijo žodžio „skyrybos“.

Kai Maksui šauna beprotiška mintis – dalyvauti šokių varžybose, Kosmas negali atsisakyti, nes galbūt tai vienintelis būdas išsaugoti šeimą. Maksas nori savo tėvams priminti tuos puikius laikus, kai jie visi kartu šokdavo, ir nori priversti pamiršti žodį, prasidedantį raide „s“.

Kad tai pasiektų, Kosmas turi įveikti daug iššūkių kovoje su drovumu, sąnarių artritu, kaimynų aviganiu, dėvinčiu sijonėlį, ir daug kitų priešų. Ar pavyks Kosmui su Maksu pralenkti šokių varžybose jaunesnius ir talentingesnius šunis bei įrodyti savo mamai ir tėčiui, kad jie turi būti kartu? Ar jiems pavyks išsaugoti šeimą?

Knyga „Aš esu Kosmas“ ypatinga tuo, kad ši graži draugystės istorija apie ambicingą dviejų neišskiriamų draugų (šunelio ir vaiko) planą yra parašyta iš šuns perspektyvos. Parašyta labai tikroviškai, šmaikščiu, o kartais širdį virpinančiu stiliumi, todėl netrunka skaitytoją įtraukti į mažytį šeimos pasaulį su visomis linksmybėmis, nuotykiais ir jautresnėmis akimirkomis. O šviesi knygos pabaiga nuskaidrina ir apdovanoja džiaugsmu skaitytojų širdis.

Knyga tikrai patiks turintiems augintinių ar svajojantiems juos turėti.

006

Rasa Joni „NEMATOMI PRARADIMAI“

Leidykla „Žalias kalnas“

Vaikams nuo 10 metų

03A

Kaip gerai būtų turėti stebuklingus akinius, pro kuriuos galėtume pažvelgti j kito žmogaus vidų – pamatyti, ką jis galvoja, kaip jaučiasi, apie ką svajoja! Knygoje „Nematomi praradimai“ rasite tris spalvotus langelius, pro kuriuos žvelgiant į iliustracijas, ryškėja trys skirtingos tikrovės: vienoje yra tai, ką mes įpratę matyti, kitoje – kaip herojus iš tiesų jaučiasi, o trečioje – ko jis norėtų.

Leidykla „Žalias kalnas“ kartu su knygų autore, dailininke Rasa Joni ėmėsi nemenko iššūkio – pirmą kartą Lietuvoje sukurti ir išleisti tokios technikos knygą vaikams, kurioje iliustracijas būtų galima žiūrėti per skirtingų spalvų stikliukus ir pamatyti kelis tos pačios iliustracijos variantus.

Šios knygos idėja – kiekviename piešinyje gali parodyti du ar tris piešinius, pieštus skirtingomis spalvomis. Vienoje istorijoje spalvos reiškia tam tikrus dalykus, kitose – kitus. Vienaip mato išorę žmonės, kitaip mato pats žmogus save, kaip jis jaučiasi. Tad su šiais stikliukais gali pamatyti ir tą vidinį personažo pasaulį, ne tik išorinį, kas šiose istorijose yra labai svarbu. Tokia daugiasluoksnė knyga sukuria stipresnį įspūdį, suteikia istorijoms ir personažams gylio.

Knygoje pasakojamos kelios jautrios istorijos apie paauglius, gyvenančius internate, kuriems sudėtinga pritapti mokyklos gyvenime, nemalonu važiuoti į ekskursijas su klase, nes jiems, skirtingai nei kitiems vaikams, mamos nesutepa kelionei sumuštinių ir neįdeda pinigų ledams, o kiti vaikais su jais elgiasi taip, lyg jie būtų apsigimę...

Trumpi pasakojimai apie skaudžius vaikų išgyvenimus, kuriuos lydi tokie „stebuklingi“ piešiniai, padės geriau suprasti kitą – kitokį, keistą, neįprastą, nesuprastą, atstumtą.

Ši knyga, atverianti slaptus, nematomus praradimus, yra labai reikalinga mūsų paaugliams, ją būtina skaityti, analizuoti mokyklose, kuriose šiuo metu yra didelė problema su patyčiomis ir mobingu. 

004

Jasminka Petrović novelių romanas „VISKAS BUS GERAI“

Leidykla „Debesų ganyklos“

Iš serbų kalbos vertė Laima Masytė

Paaugliams nuo 14 metų

 

Kartais nelengva būti jaunam. Ypač kai tau 15 ar 16 metų. Daugybė iššūkių, dilemų, baimių, asmeninių dramų… Atrodo, kad aplinkui nesibaigianti naktis. Ir niekas tavęs nesupranta.

Jasminkos Petrović novelių romanas „Viskas bus gerai“, tai tarpusavyje susijusių paauglių ir suaugusiųjų monologai, pasakojimai apie savo gyvenimą, sielos skaudulius ir optimistiškus lūkesčius, šviesos, laisvės ir meilės siekimą. Gaivališka, emocinga, nuoširdžia kalba herojai knygoje dalinasi patirtimis apie emigracijos padarinius, tėvų abejingumą, seksualinį priekabiavimą, neplanuotus nėštumus, bandymus atimti sau gyvybę ir pan. Anot autorės, visi veikėjai išgalvoti, bet jų problemos tikros. Knyga primena – kad ir kas nutiktų, visada ateina rytas ir pradeda švisti. „Klausyk, sutiksi ar nesutiksi su manimi, vis tiek viskas gerai. Viskas yra visiškai gerai“, – knygos herojų lūpomis sako J. Petrović.

Geltonu, optimistiškai nuteikiančiu šviesos ruožu pažymėtas kiekvienas knygos puslapis –  tarsi įkvepiantis priminimas, kad  jaunam žmogui dar viskas yra prieš akis, jis viską dar savo gyvenime gali pakeisti kita linkme.

Knygą „Viskas bus gerai“ drąsiai rekomenduočiau visiems paaugliams, kurių dažnas susiduria su knygos herojų aktualijomis. Ši knyga padės jiems jaustis šiame pasaulyje ne tokiems vienišiems, o kartu suteiks vilties blyksnį, kad vienaip ar kitaip – „viskas bus gerai“.

003

Karl Olsberg „BERNIUKAS BALTAME KAMBARYJE“

Leidykla „Debesų ganyklos“,

Iš vokiečių kalbos vertė Indrė Dalia Klimkaitė

Paaugliams nuo 14 metų

 

Manuelis pabunda užrakintame baltame kambaryje ir nieko neprisimena. Nežino, nei kas jis, nei kaip čia pateko. Vienintelis galimas ryšys su išore yra kompiuterio valdomas balsas vardu Alisa, padedantis prisijungti prie interneto. Naršydamas jame berniukas sužino, kas jam nutiko: bandant pagrobti jis buvo sunkiai sužeistas. Bet kodėl jis išgyveno? Ar tikrai visa tai tiesa? Kas Manuelis yra iš tikrųjų? Kas tiesa, o kas – apgaulė, kas realūs asmenys, o kas – avatarai ar kompiuterinės simuliacijos figūros?

Autorius Karlas Olsbergas įtempto siužeto romane „Berniukas baltame kambaryje“ kviečia apmąstyti dirbtinio intelekto ir žmogiškosios būties santykį.

„Tai knyga, turinti reikiamus geros istorijos elementus: permainingą siužetą, netikėtumų sūkuryje atsakymų atkakliai ieškantį veikėją ir šių dienų realijas atliepiančią temą – ką reiškia būti žmogumi kompiuterių amžiuje“, – apie romaną atsiliepia Julija Vaitonytė, Tilburgo universiteto Pažinimo mokslų ir dirbtinio intelekto katedros doktorantė, „Mokslo sriubos“ komandos narė.

Nors vokiečių rašytojo knyga „Berniukas baltame kambaryje“ skirta paaugliams, tai neabejotinai yra vienas kūrinių, kurie gali ilgam išlikti ir gerokai vyresnių skaitytojų atmintyje. „Šią knygą rašiau kiekvienam, kuriam kyla klausimų apie ateitį ir savo tapatybę“, – taip romaną, pelniusį ne vieną prestižinį literatūros apdovanojimą, pristato pats autorius.