Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 20d. 06:06

Tiesa ar melas? R.Karbauskis tikina neiškraipantis faktų: „Niekada niekas nepasakė, kad mes meluojame“

Ramūnas Karbauskis Patikrinta 15min
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Ramūnas Karbauskis

Valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio „bomba“ Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) pavojinga nepasirodė. Priežasčių pradėti tyrimą dėl buvusio susisiekimo ministro Roko Masiulio aplinkos žmonių karjeros vingrybių nepakako. Tačiau politikas neatlyžta, tikina, kad niekada niekas nepasakė, kad jis meluoja, ir pats tikino niekada neiškraipantis faktų. Ar tikrai?

„Nes mes šnekame tiktai faktais, tiktai dokumentais. Visi, kas šneka, kad Karbauskis yra, reiškia ten, vamzdis ar dar kažkas ten, Karbauskis anoks, toks... Niekada niekas nepasakė, kad mes meluojame. Faktų mes neiškraipinėjam“, – trečiadienį „Žinių radijo“ eteryje kalbėjo R.Karbauskis.

Nuo to laiko, kai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) stojo prie valstybės vairo 2016 m., R.Karbauskio pasisakymai 15min buvo tikrinti 25 kartus.

Dukart buvo konstatuota, kad politikas sako tiesą, vienas pasisakymas buvo arti tiesos, trijų patikrinti nebuvo įmanoma. Keturiuose LVŽS lyderio pasisakymuose rastas krislas tiesos, o 15 kartų iš politiko lūpų skambėjo netiesa.

Gynė G.Kildišienę

2017 m. pradžioje R.Karbauskis sakė netiesą išsižadėdamas savo žodžių, kad tuometinė jo pavaduotoja Greta Kildišienė nerengė Medžioklės įstatymo pataisų. LVŽS lyderiui savo paties žodžius pamiršti prireikė vos 4 dienų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis, Greta Kildišienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis, Greta Kildišienė

Politikas taip pat gynė pavaduotojos teisę vykti į komandiruotę JAV ir pareiškė, kad už Atlanto jau vyko dešimtys 2016-2020 m. Seimo kadencijos parlamentarų, už keliones jie esą neatsiskaitė. Tuo tarpu išvykusių buvo vos 6, ataskaitos už keliones buvo pateiktos.

R.Karbauskis sakė netiesą teigdamas, kad jo bendrovėje, „Agrokoncerne“, yra „šimtai ir tūkstančiai“ išperkamosios nuomos sutarčių, todėl G.Kildišienės atvejis nėra ypatingas.

Taip politikas siekė paaiškinti kodėl jo įmonė su G.Kildišienės motina buvo sudariusi automobilio „Range Rover“ išperkamosios nuomos sutartį, o mašina važinėjo pati G.Kildišienė. Paaiškėjo, kad tokio pobūdžio sutartis įmonėje buvo vienintelė.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Agrokoncerno būstinė
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Agrokoncerno būstinė

LVŽS lyderis taip pat piktinosi, kad Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) atlikus tyrimą dėl „Agrokoncerno“ visureigio nuomos G.Kildišienės motinai apie jo baigtį esą visuomenė nebuvo tinkamai informuota. Tačiau visi naujienų portalai žinią skelbė ir bet kuris aktualijomis besidomintis asmuo galėjo ją sužinoti.

Pamirštos atžalų įmonės

Turtingiausias šalies politikas buvo pareiškęs, kad jo vaikai nėra žemę nuomojančių įmonių savininkai. Taip R.Karbauskis kalbėjo 15min tyrimui atskleidus, kad per artimųjų valdomas įmones „Agrokoncernas“ prieina prie žemės, kurios nebegali pirkti dėl įstatyme numatytų apribojimų.

15min išsiaiškino, kad trijų valstiečių ir žaliųjų lyderio vaikų įmonių veikla – žemės ir nekilnojamojo turto nuoma.

Donato Gvildžio/15min iliustracija/R.Karbauskio sūnus valdo žemės ūkio bendroves. Dalis jų žemės buvo nuomojama „Agrokoncerno“ įmonėms. 2018 m. iliustracija
Donato Gvildžio/15min iliustracija/R.Karbauskio sūnus valdo žemės ūkio bendroves. Dalis jų žemės buvo nuomojama „Agrokoncerno“ įmonėms. 2018 m. iliustracija

2018 m. balandį LVŽS lyderis tiesioginiame „Žinių radijo“ eteryje pareiškė, kad blogiausiu Seimo posėdžių lankymu pasižymi opozicijos atstovai. Tuo tarpu oficialūs Seimo duomenys parodė, kad prasčiausiai posėdžiu lanko koalicijos partneriai – Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos nariai.

Tą patį mėnesį politikas žiniasklaidą informavo, kad auga „jo ir visų kitų“ valstiečių reitingai. Tuo metu nei R.Karbauskio, nei premjero Sauliaus Skvernelio, nei Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio reitingai neaugo, o partijos reitingų augimas buvo paklaidos ribose.

LVŽS vadovas visuomenę tikino nesprendžiantis su žemės ūkiu susijusių klausimų, todėl Seimo posėdžių metu nebalsuojantis dėl žemės ūkį reguliuojančių įstatymų. Ištyrus viešus Seimo narių balsavimo duomenis paaiškėjo, kad politikas sakė netiesą ir balsavo priimant ne vieną su žemės ūkiu susijusį teisės aktą.

Kvietė į Naisius

2018 m. vasarą Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) neradus paslėptos LVŽS politinės reklamos seriale „Naisių vasara“, R.Karbauskis žurnalistams sakė, kad ne tik pagrindinis serialo herojus Pijus nėra politiko prototipas, bet ir pats serialas neturi nieko bendro su Naisiais.

„Naisių vasara“
„Naisių vasara“

Vis dėlto panašumų su realiais Naisiais seriale vaizduojami Naisiai turi daugiau nei skirtumų, o seriale filmavosi ir pats politikas. Seriale R.Karbauskis kvietė apsilankyti ne išgalvotuose, o tikruose Naisiuose.

Tu pačių metų rudenį politikas klydo sakydamas, kad Seimo pirmininko pavaduotojo pareigybės sukūrimas valstybei kainuos virš 100 tūkst. eurų. Vis dėlto pareigybės kaina per metus kainuoja iki 66,5 tūkst. eurų.

Prasidėjus mokytojų profesinių sąjungų streikui R.Karbauskis buvo pareiškęs, kad pedagogų atlyginimai augo daugiausiai visame viešajame sektoriuje. Tačiau Statistikos departamento duomenimis, palyginti su kitais viešojo sektoriaus darbuotojais, vidurinio ugdymo darbuotojų atlyginimų augimo tempas tuomet buvo 11 vietoje.

Kritika R.Masiuliui

Praėjusių metų rugpjūtį R.Karbauskis sviedė akmenį į tuomet Susisiekimo ministerijai vadovavusio R.Masiulio daržą ir pareiškė, kad žvyrkelių asfaltavimo programa stringa – vietoj 700 km per metus tebuvo išasfaltuoti 200 km.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rokas Masiulis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rokas Masiulis

Nors tikslios statistikos apie išasfaltuotus kilometrus institucijos pateikti negalėjo, 15min išsiaiškino kad nei vienais metais nebuvo situacijos, kad būtų išasfaltuota 3,5 karto mažiau žvyrkelių nei planuota.

Spalį nesėkmingai bandant iš posto atstatydinti V.Pranckietį, LVŽS lyderis kalbėjo, kad nesėkmę nulemti gali tai, jog 5 LVŽS frakcijos nariai – komandiruotėse. Tačiau tos savaitės antradienio posėdyje dalyvauti negalėjo 2 LVŽS atstovai, o ketvirtadienio – 4.

Vėliau R.Karbauskis kaltino 15min pasakius netiesą ir pareiškė, kad per vieną dieną atstatydinti Seimo pirmininko neįmanoma. Tačiau Seimo statute nėra jokių apribojimų, kurie draustų atstatydinti parlamento vadovą per vieną dieną.

Šių metų sausį R.Karbauskis buvo pareiškęs, kad už suskystintų gamtinių dujų terminalą Lietuva moka ofšorinei kompanijai. Tuo tarpu įmokas mokanti „Klaipėdos nafta“ bei pagrindinė šios akcininkė, Energetikos ministerija, patvirtino, kad įmokos mokamos Lietuvoje registruotai įmonei.

15min vertinimu, sakydamas, kad niekada niekas nėra pasakęs, kad „jie“ meluoja ir kad jis pats niekada neiškraipo faktų, R.Karbauskis buvo neteisus. 15 tokių atvejų nuo 2016 m. aptiko ir paskelbė vien 15min redakcija.

Jūs klausiate – tikriname mes
Įveskite politiko ar kito visuomenės veikėjo teiginį, kurį reikia patikrinti. Jei tik įmanoma, nurodykite, kur ir kada tai buvo pasakyta.
* privalomi laukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos
Ypatingos

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min