Sigito Baltramaičio fotografijose – nepastebimas senojo Vilniaus gyvenimas sovietmečio saulėlydy 

Gimiau 1956 m. Vilniuje. Nors augau mieste, tačiau nuo vaikystės vertinau buvimą gamtoje ‒ vasaras praleisdavau su teta kaime Dzūkijoje. Kartą, būdamas dešimties ar dvylikos, pasiėmiau savo fotoaparatą ir su draugais išsiruošiau į mišką žvėrių fotografuoti. Per šį žygį mums nepavyko padaryti stulbinamų laukinės gamtos nuotraukų, tačiau meilės fotografijai sėkla buvo pasėta. 

Sigitas Baltramaitis
Sigitas Baltramaitis. Asmeninio archyvo nuotr.

Baigdamas vidurinę mokyklą, susidomėjau menais ir nusprendžiau studijuoti architektūrą tuometiniame Vilniaus inžineriniame statybos institute. Vėliau pajutau, kad šios studijos mano skoniui pernelyg techniškos ir jas mečiau. Tuomet visą savo laiką skyriau tapybai, o fotografiją ėmiau naudoti kaip pagalbos priemonę tapymui. Ir nė pats nepastebėjau, kaip fotografija tapo pagrindine mano kūrybos sritimi. Ilgainiui pradėjau dalyvauti tarptautinėse parodose, tapau Lietuvos fotomenininkų sąjungos nariu ir taip vis labiau įsitraukiau į meninę fotografiją. 

img_menin003_gray
Vilnius_064_gray
Vilnius_073_gray

Per savo fotografo karjerą esu dirbęs įvairiose vietose: fotografu ir grafikos dizaineriu skaičiavimo mašinų gamykloje, fotoreporteriu kultūros savaitraštyje „Dienovidis‟, fotografu Nacionaliniame operos ir baleto teatre bei Šiuolaikiniame meno centre. Taip pat dirbau Lietuvos fotomenininkų sąjungoje vykdomuoju sekretoriumi, buvau atsakingas už Vilniaus fotografus: organizavau parodas, profesinius mokymus ir seminarus, paskaitas ir kūrybines išvykas.  

_Vilnius_015_gray
_Vilnius_031
_Vilnius_025

Mano meninės fotografijos siužetas dažniausiai būdavo mane supanti tikrovė, kurią patiko tyliai stebėti. Dėmesį traukė tai, ko daugelis gal net nepastebėtų: nuošalioje vietoje balandžius lesinanti senutė, aptriušusį vežimėlį stumdantis vienišas vaikas, neprižiūrėtame kieme ant virvės kabantys skalbiniai... Kažkas šiuose dalykuose traukė: galbūt tai, kad juose nebuvo nieko pretenzingo, o gal tai, kad juose buvo kažkas amžino ‒ nuolankus susitaikymas su savo likimu ir taikus sugyvenimas. 

_Vilnius_046
img_menin_005_gray
img_menin_006_gray

Fotografijų ciklą „Vilniaus senamiestis ir jo gyventojai“ kūriau 1983–1990 m. laikotarpiu. Pradžioje tiesiog fotografavau senamiestį, įvairius jo fragmentus. Traktavau tai kaip atskiras nuotraukas: kiekvienai sugalvodavau pavadinimą, kiekvieną savitai nutonuodavau, norėdamas išryškinti konkretaus siužeto išskirtinę nuotaiką. Tik vėliau suvokiau, kad šias fotografijas vienija tai, jog jos viena kitą papildo ir tai yra atskiri fragmentai vientiso pasakojimo apie Vilniaus senamiestį ir jo kasdienybę. 

_Vilnius_040
_Vilnius_038

Nebuvau aktyvus kovotojas prieš tarybų valdžią, bet viduje visada jaučiau pasišlykštėjimą jos skleidžiama ideologija ir gyvenimo būdu. Negalėjau to priimti, negalėjau prie to pritapti, todėl ieškojau kitokios atsvaros, kitokios filosofijos, kitokio gyvenimo suvokimo. Kai vaikščiojau po miestą fotografuodamas, dažniausiai nuklysdavau į tylias siauras gatveles, dėmesį patraukdavo ir viliodavo nepuoselėjami senoviniai pastatai, pamiršti, apleisti daiktai, beglobiai vaikai, žaidžiantys tuščiose erdvėse, benamiai, ieškantys kasdienės duonos,‒ viskas, kas netilpo į dirbtinai šlovingą, valdžios kuriamą ir propaguojamą mitą.

_Vilnius_023
Vilnius_024
_Open

Vis labiau įsiklausydavau į kitokį gyvenimą, esantį toli nuo triukšmingo ir įprasto daugelio žmonių kasdienio šurmulio. Tas ramus, nuošalus gyvenimas man buvo įdomus ir artimas: fotografavau labai paprastai be jokių įmantrybių, apimdamas kuo daugiau betarpiškos veiksmo aplinkos. Nesistengiau išreikšti protesto ar atskleisti socialinių skaudulių, ar valdžios skleidžiamo melo, ‒ tiesiog norėjosi sužinoti daugiau apie gyvenimą, kuris slypi už blizgaus paveiksliuko.  

Vilnius_071_gray
_Vilnius_061
img_menin_015_gray

Nuotraukose vaizduojamuose siužetuose nėra jokio šurmulio, skubėjimo, istoriškai ar kultūriškai reikšmingų įvykių. Man norėjosi parodyti nenutrūkstantį, nesudrumsčiamą, giluminį, persismelkiantį miesto alsavimą. Štai kodėl žmonės čia dažniausiai yra senyvo amžiaus arba vaikai – tie, kas negriauna senamiestyje nusistovėjusios atmosferos, vargais ir netektimis išgrynintos jo būties.  

Vilnius_004_gray
Vilnius_028

Ieškojau žmonių, įvykių, gyvūnų, gatvių, pastatų, nepaspalvintų raudonąja ideologija, ieškojau tikrų, autentiškų dalykų. Tų žmonių gyvenimas nebuvo lengvas, bet jie neatrodė sutrypti ar sugniuždyti, juose slypėjo vidinė stiprybė, romumas, nuolankumas, akys buvo švelnios ir skaidrios. Iš daugelio padarytų kadrų atsirinkdavau tik tuos, kuriuose viskas ‒ pagrindiniai motyvai ir net smulkios detalės susijungdavo į netvarią pusiausvyrą, į trapią harmoniją, atskleisdavo savitą pasakojimą apie nepastebimą gyvenimą. 

img_menin033_gray
Vilniaus senamiestis_Baltramaitis_005
img_menin_010_gray

Kartą sėdėjau su savo vaikais lauko kavinėje prie Katedros. Nuo šalia esančio staliuko pakilo žmonės ir nuėjo palikdami nebaigtą gerti butelį limonado bei kelis popierinius puodelius. Pro šalį ėjęs benamis pastebėjo paliktą butelį, norėjo jį pasiimti, bet, akimirksnį padvejojęs, prisėdo prie staliuko, įsipylė likusį limonadą į paliktą puodelį, pakėlė prie burnos ir gurkštelėjo. Man pavyko nufotografuoti kaip tik šį momentą.  

Vilnius_020
Vilniaus senamiestis_Baltramaitis_001
Vilnius_053_gray

Vėliau, žiūrėdamas į atspausdintą fotografiją, geriau patyrinėjau jo veido išraišką: benamis buvo susikaupęs ir nugrimzdęs giliai į save, nors aplink jį buvo žmonių, kurie galėjo papriekaištauti jam dėl tokio netinkamo elgesio. Bet jis buvo ramus ir atsiribojęs, o jo veidas spinduliavo tyliu džiaugsmu lyg ragautų dievišką eleksyrą. Jis buvo paskendęs savyje – jo pasaulis atrodė prasmingas ir tikras, nors ir buvo netvarkingas bei nelengvas. 

_Vilnius_047
_Vilnius_039

Vaizdai man svarbūs ir savo simboliniu aspektu bei gilesnėmis prasmėmis. Baltos ir juodos žaismas sukuria begalę pilkos atspalvių, kuria pavidalus ir formas, atskleidžia užslėptas sąsajas, išryškina kertinius klausimus, apreiškia užslėptas visuotinas tiesas. Saulės šviesa maloniai išlaisvina iš tamsos begales formų, sušildo mus, įkvepia siekti šviesesnių tikslų.

Šios fotografijos ‒ tai mano pasakojimas apie gimtąjį miestą, kuriame augau, brendau ir ieškojau prasmės gyvenimo įvykių sūkuryje. 

img_menin_013_gray

Nuotraukos Sigitas Baltramaitis 

Tekstą parengė Gediminas Kajėnas 

Įgyvendinimas Lina Zaveckytė