Igno Maldus fotografijų serijoje „Magic“ – spalvos gyvenimo atminimui

Šiai publikacijai atrinktos fotografijos iš įvairių mano serijų, tačiau visos jos turi bendrą vardiklį. Ir tai yra „Magic“. Apleistos, griūvančios, yrančios vietos visuomet viliojo kitokio matymo žmones, kurie tame įžvelgia romantikos ar savotiško patrauklumo, nors neretai jos yra ir pavojingos, ir sunkiai pasiekiamos, o daugeliui – keliančios atgrasumo jausmą. Klajodamas po tokias „nugyventas“ ir savaiminei mirčiai paliktas teritorijas, atrasdamas jose savitus objektus, kuriu magišką pasaulį, kuris bent trumpam neišvengiamą irimą paverčia žaisminga spalvų ir gyvybės oaze.

Tokiu būdu savo pirmąją fotografiją sukūriau 2013 metais lankydamasis Detroite. Šis didžiulis, kitados smarkiai augęs ir prabanga spindėjęs miestas, išgyveno savotišką nuopuolį, ir vos ne ant kiekvieno kampo matyti griūties ženklų. Šie vaizdai tuomet mane stipriai paveikė.

Vieną dieną užklydau į apleistą neogotikinę bažnyčią. Tai buvo apniukusi diena ir man niekaip nepavyko tinkamai nufotografuoti bažnyčios vidaus. Bet jos energija ir kontrastingas vaizdas mane traukė tai padaryti. Tuomet supratau, kad pats turiu sukurti sau reikalingą aplinką bei šviesą, kas leistų išryškinti ir atskleisti šios bažnyčios grožį. Nusipirkau kalėdinių lempučių girliandą, nupjausčiau jos spalvotus dangtelius, sumontavau juos ant rankinės blykstės ir šitaip keisdamas spalvas naujai „ištapiau“ bažnyčios erdvę.

Nuo to karto aš vis labiau įnikau į šitokią fotografiją: tobulinau man tinkamą apšvietimo technologiją, kur bekeliaučiau, ieškojau apleistų vietų savo gyvenime neretai supainiodamas dieną su naktimi. Visa tai – dėl fotografijų serijos „Magic“ bei savitos technikos tobulinimo, kuri leidžia įprastus ir nyksmui jau pasmerktus objektus transformuoti į kažką nauja ir vizualiai netikėta.

Objektus savo fotografijai renkuosi panašiai, kaip režisierius renkasi pagrindinio vaidmens atlikėją. Čia svarbu yra visuma – forma, išraiška, aplinkos santykis, turinys. Kiekvienas daiktas turi savitą istoriją, o kiekviena istorija neatskiriama nuo jos dalyvių, šiuo atveju, objektų.

Šitokiu būdu kūriau įvairias serijas skirtinguose pasaulio kraštuose – Europoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kolumbijoje, Indonezijoje, Maroke, Kazachstane, Dubajuje, Pietų Afrikos Respublikoje ir dar biesas žino kur. Visur mane traukė ir tebevilioja civilizacijos griūties pasakojimai, žmonių sukurti ir jų pačių pamiršti kūriniai.

Ir gyvenimai, kurių dar ne taip seniai buvo sklidinos šios erdvės, teritorijos ir pastatai, o dabar iš jų likusi tik užmarštis. Magiškos spalvos – tai gal paskutinis čia vykusio gyvenimo priminimas, prieš amžiną sugrįžimą į niekur.

Nuotraukos Ignas Maldus

Tekstą parengė Gediminas Kajėnas

Įgyvendinimas Lina Zaveckytė