Vytenio Jankūno „Nakties būtybės“ – scenos iš tamsa apgaubto miesto

Fotografijų ciklas „Nakties būtybės“ pasakoja apie naktinį gyvenimą dideliame mieste. Žmonės linksminasi, lankosi renginiuose arba tiesiog būna užsiėmę savais reikalais. Aš norėjau papasakoti savo paties istoriją, kuri atsispindi šiuose personažuose.

Nuotraukos nėra studijinės, nors gali sukelti būtent tokį įspūdį. Išties tai yra gatvių fotografija, tačiau suredaguota savais metodais ištrinant foną ir paliekant tik svarbiausias pasakojimo detales. Žmonės šiose nuotraukose pavirto miestiečiais be miesto. Jie, kaip aktoriai teatro scenoje, vaidina savo istorijas apie naktinį Niujorką.

Kur beeičiau, visur su savimi nešuosi ir fotoaparatą. Kartais net du. Tiesa, paprastai neturiu konkretaus plano, ką fotografuoti. Noriu, kad pats miestas mane nustebintų. Todėl tiesiog „plaukiu“ pasroviui savo keliais ir stebiu aplinką. Tokiu būdu renku fotografinę medžiagą dabartinėms ir galbūt ateities serijoms.

Fotografuodamas daug negalvoju – pasitikiu savo intuicija. Žinoma, tokiu būdu dirbdamas padarau daug nereikalingų kadrų, kuriuos paskui tenka surūšiuoti ir gerokai pratrinti. Tačiau dažnai iš pirmo žvilgsnio prasti kadrai, vėliau pasirodo buvę geriausi, todėl trinti stengiuosi atsargiai ir pamatuotai.

Ciklas „Nakties būtybės“ gimė spontaniškai. Jau anksčiau turėjau prifotografavęs daug medžiagos iš naktinio miesto gyvenimo. O pradėjęs atrinkinėti ir dėlioti nuotraukas vieną šalia kitos, pastebėjau, kad kaip tik tamsus fonas padeda geriau išryškinti pačią idėją ir sukuria labai vientisą pasakojimą. Kartais susidaro įspūdis, kad šios fotografijos surežisuotos, lyg tai būtų scenos iš senųjų renesanso ar baroko paveikslų.

Nežinau kodėl, tačiau šį ciklą sukūriau kaip diptichų seriją. Man pasirodė, kad taip turi būti, nors racionaliai ar konceptualiai to paaiškinti negalėčiau. Šiuo metu seriją sudaro 19 diptichų, tačiau galvoju ją praplėsti papildydamas nauja medžiaga, naujomis istorijomis ir naujomis būtybėmis. Kas žino, gal ateityje tai virs atskira knyga, pasakojančia apie gyvenimą naktiniame mieste ir visa tai, kas vyksta ant dienos scenos nusileidus tamsai.

Nuotraukos ir tekstas Vytenis Jankūnas

Vadyba Gediminas Kajėnas, Lina Zaveckytė