Viktoro Trublenkovo vietovaizdžiai: vidinių patirčių maršrutai

Multimedija parengta įgyvendinant bendrą 15min ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos projektą „Fotografų Lietuva: pasakojimai vaizdais“.

Šioje publikacijoje sudėtos mano jaunystės fotografijos iš 1975–1990 metų laikotarpio Klaipėdoje. Tuomet buvau vadinamas avangardistu, bet nesijaučiau niekuo ypatingu – fotografavau kaip jaučiau ir kaip mačiau. Man tai buvo akivaizdžiausias realizmas.

Tai mano jaunystė – šiek tiek protesto, bandymo padaryti savaip, kitaip, eiti keliu, kuriuo, kaip tada atrodė, niekas iki manęs nėjo. Įprastoje to meto kasdienybėje ieškojau savitos tikrovės apraiškų. Klaipėdoje gan dažnas yra rūkas, todėl jo mano darbuose netrūksta: jis pakeičia vietovaizdžius, tai, kas atrodo įprasta ir banalu, pavyzdžiui, industriniai objektai, betono luitai, miesto peizažai, užslinkus rūkui pasikeičia, tampa sunkiau apčiuopiama ir įvardijama.

Visa ši estetika bei kompozicijos — daugiau iš intuicijos, nuojautų, vidinių patirčių skaitant įvairią literatūrą, klausantis muzikos, iš galvojimų ir svarstymų apie pasaulį, laiką, gyvenimą ir kitus dalykus. Niekada nekūriau fotografijų ciklų. Kiekvienas darbas man – tai atskiras ir savarankiškas kūrinys, kuriam nereikia jokio papildymo kitais vaizdais.

Nė viena šių nuotraukų neturi pavadinimo. Juk jei sugalvočiau kokią asociaciją ir jos įkvėptas duočiau pavadinimą fotografijai, tai apribotų galimybę pamatyti ir pajusti šį vaizdą kitaip. Juk kiekvienas žiūrovas mato savaip ir jo interpretacija nebūtinai sutampa su manąja. Todėl kad ir kaip pavadintum, tai bus tik vienas aspektas, vienas požiūris. Štai kodėl įvardijimai nereikalingi. Kitu atveju, reikėtų sugalvoti ne vieną, o tris, penkis ar dešimt pavadinimų, tačiau ir jie visi neišsemtų visų vaizdo „perskaitymo“ galimybių. Todėl nuotraukai užtenka to, kas yra užfiksuota, ką gali matyti ir kas sužadina žiūrovo vidinius išgyvenimus. O žodžiai – tai jau visai kas kita.

Aš padariau ką galėjau ir kaip mokėjau, viskas yra nuotraukose – imkite ir žiūrėkite. Negaliu pasakyti jums, ką galvoti. Tiesiog žiūrėkite, o ten – bus matyti...

Nuotraukos Viktoras Trublenkovas

Tekstą parengė Gediminas Kajėnas

Vadyba Lina Zaveckytė