Krepšinio Lietuva S.Žiūros fotografijose: tai daugiau nei sportas

Fotografijų serijos, skirtos krepšiniui, ėmiausi prieš 2011 metų rudenį Lietuvoje vykusį Europos čempionatą. Šią išskirtinę sporto šventę norėjau įamžinti kalendoriuje, vėliau, paties čempionato metu, dalis nuotraukų buvo iškabintos miestuose, kuriuose ir vyko čempionato varžybos. Tokiu būdu per fotografiją bandžiau atskleisti mūsų pačių santykį su krepšiniu, parodyti jo vietą mūsų kasdienybėje, atrasti ženklus, liudijančius šios sporto šakos reikšmę lietuvio gyvenime. Kadangi fotografijos buvo skirtos kalendoriui, jose stengiausi parodyti ir krepšinį skirtingais metų laikais – apsnigtą ir laukiantį atšilimo, nešamą ledonešio, vasaros žalumoje ar rudenėjančiame Lietuvos peizaže.

Kaip ir daugeliui lietuvių, krepšinis man – pagrindinė sporto šaka, sukelianti didžiausių aistrų, dovanojanti pergalių džiaugsmą, o kartu ir pralaimėjimų kartėlį. Matant, kiek emocijų sukelia šis bėgiojimas paskui oranžinį kamuolį, kaip stipriai tai veikia ne tik pavienius žmones, tačiau ir visą bendruomenę ir net tautą, supranti, kad krepšinio fenomenas Lietuvoje – tai daugiau nei tik sportas. Kartais tai vadinama antrąja religija, bet tai jau priklauso nuo asmeninio požiūrio taško. Nepaisant to, tenka pripažinti, kad abejingų krepšiniui Lietuvoje tiesiog nėra.

Fotografuodamas sąmoningai ieškojau netikėtų, įsimintinų, dėmesį patraukiančių siužetų bei vietų. Teko skersai ir išilgai apvažiuoti visą Lietuvą. Iš tiesų, pačiose netikėčiausiose vietose mačiau krepšinio lankus bei kamuolį į jį mėtančius žmones.

Tačiau mane domino ne įprastos ir gražiai sutvarkytos krepšinio aikštelės, o tai, kas patraukia akį, nustebina ar sukelia šypseną. Dėl kai kurių kadrų tekdavo keltis anksti ryte ir važiuoti per pusę Lietuvos. Šitaip nutiko su vėtros nulaužtu senu klevu, ant kurio kamieno buvo pritvirtintas krepšinio lankas. Arba su pamario kraštu, kurio pievas, taip pat ir krepšinio aikšteles gyventojų kiemuose, užlieja pakilęs marių vanduo.

Vizualus netikėtumas ir nekasdieniai siužetai į krepšinį leidžia pažvelgti visiškai kitaip. Pavyzdžiui, fotografija, kurioje keturi vyrai sode neša krepšinio lanką su mediniu stovu, primena kryžiaus statymą prie kaimo trobos. Arba krepšio stovo nešimas pajūrio smėliu tartum parodo, kad šis sportas yra tapęs neatsiejama mūsų gyvenimo, pramogų bei švenčių dalimi.

Žinoma, šioje serijoje esama ir surežisuotų fotografijų, bet ko gi nepadarysi dėl krepšinio ir geros nuotraukos...

Nuotraukos Saulius Žiūra

Tekstą parengė Gediminas Kajėnas

Vadyba Lina Zaveckytė